R-N-ZGL-308, rowerowy szlak niebieski "Stepnicko-Widzieński", Bogusławie - Stepnica IT, 21,2km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-N-ZGL-308

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-N-ZGL-308
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Bogusławie - Widzieńsko - Góra Zielonczyn - Stepnica Informacja Turystyczna
  4. NAZWA SZLAKU: Widzieńsko - Stepnicki
  5. POWIAT: Goleniowski
  6. GMINA: Stepnica
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt (56%), drogi utwardzone (31,8%), drogi gruntowe (10,2%)
  8. KOLOR: niebieski
  9. ROK POWSTANIA: 2017
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2017
  12. DŁUGOŚĆ:  21,2 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne. Z powodu remontu drogi wojewódzkiej nr 111, mogło zniknąć oznakowanie malowane oraz znaki drogowe ustawione przy drodze.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak powstał w 2017 roku, z inicjatywy Gminy Stepnica. Jest to lokalny szlak rowerowy, w formie niedomkniętej pętli. To idealny szlak dla początkujących rowerzystów, zarówno ze względu na dystans, jak i nawierzchnię, której ponad połowa to asfalt. Prowadzi nas po lasach Puszczy Goleniowskiej. Możemy zwiedzić Stepnicę z niezapomnianymi zachodami słońca nad Zalewem Szczecińskim,  malownicze Widzieńsko, podziwiać okolice z Góry Zielonczyn, a co najważniejsze wszystko w zdrowym mikroklimacie borów sosnowych Puszczy Goleniowskiej. Oczywiście można powędrować szlakiem również pieszo.  W Widzieńsku węzeł szlaków, pozwalający nam dowolnie konfigurować nasze wędrówki po Ziemi Stepnickiej.


OPIS TECHNICZNY

Początek/koniec szlaku znajduje się na początku leśnej drogi rowerowej w Bogusławiu, zbudowanej na rozebranej linii kolei wąskotorowej Stepnica - Łoźnica - Gryfice, Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Tutaj również mapa i wiata, więc jeśli to dojeżdżasz, spokojnie możesz sobie odpocząć. W tym miejscu węzeł z czerwonym szlakiem rowerowym "Stepnickim"oraz wojewódzkimi trasami rowerowymi Blue Velo oraz Wokół Zalewu Szczecińskiego. Bogusławie, są obecnie częścią Stepnicy, jednak przed laty, był to oddzielny folwark. Dzisiejsza zabudowa zespołu folwarcznego nawiązuje do XIX wiecznego planu. Zabudowa dworu i mieszkań dla robotników pochodzi z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Założenie otacza od zachodu park krajobrazowy, jednak bez wartości zabytkowej. 300 metrów od wiaty na południe, po lewej stronie znajdziecie przedwojenny cmentarz żydowski z XIX wieku. Funkcjonował do lat 30-tych, XX wieku. Teren cmentarza wyróżnia się od otoczenia roślinnością, przede wszystkim zachowanym starodrzewem. W centralnej części widoczny jest szpaler dębowy. Niestety, na powierzchni cmentarza zachowało się tylko kilka fragmentów płyt oraz jedna podstawa nagrobka. Widoczne są wgłębienia po mogiłach. Oprócz tego na terenie cmentarza znajdują się głębokie na 2 m doły, które są prawdopodobnie pozostałościami po umocnieniach stanowisk artyleryjskich z czasów II wojny światowej.

Ruszamy drogą rowerową i nawierzchni szutrowej, towarzyszy nam szlak rowerowy czerwony. Po 2 kilometrach przecinamy Pomorską Drogę Świętego Jakuba, zaś w prawo skręcają wojewódzkie trasy rowerowe. My jedziemy dalej drogą rowerową. Po 4,7km, dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w lewo. Mijamy parking i wjeżdżamy do Widzieńska. Przez wieś przebiegają wszystkie szlaki piesze i rowerowe Gminy Stepnica. Węzeł szlaków umiejscowiony jest na głównym skrzyżowaniu dróg powiatowych, w centrum wsi:

  • pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
  • pieszo rowerowy "Pętla Widzieńska", Widzieńsko - Widzieńsko
  • pieszo-rowerowy "Doliną Gowienicy", Widzieńsko - Widzieńsko
  • rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
  • rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie
  • szlak kajakowy Gowienicą (rzeka trudna, zwałkowa)

Kilka słów o Widzieńsku. Wieś została założona w średniowieczu jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na Gowienicy (stąd w nazwie słowo brück niem. Brücke-most). W północnej części wsi występuje zwarta zabudowa mieszkalna. Są to budynki w większości pochodzące z XIX i XX wieku, w dużej części ryglowe, o dużej wartości kulturowej i estetycznej. Pośrodku wsi, nad Gowienicą stoi najcenniejszy zabytek: ryglowa leśniczówka z 1829 roku, obecnie przeznaczona na Dom Pracy Twórczej. Z krajobrazu zniknął młyn (znajdziemy jego pozostałości przy moście), zachowała się jednak wzniesiona w latach 20. XX wieku murowana szkoła (obecnie dom mieszkalny). Za zakolem Gowienicy, znajdziemy pozostałości cmentarza ewangelickiego. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, w 2017 roku zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców i członków Stowarzyszenia udało się przywrócić dawnemu ewangelickiemu cmentarzowi w miarę przyzwoity wygląd. Poza tym odnaleziono cztery płyty nagrobne, w tym jedną w idealnym wręcz stanie, ze złotymi napisami. Ocalałe nagrobki zostały ułożone w jednym miejscu, tworząc swoiste lapidarium. Na uwagą zasługują również pomniki przyrody; buk zwyczajny, cis pospolity i dąb szypułkowy. W 1903 roku otworzono we wsi przystanek kolejki wąskotorowej na linii Stepnica – Łożnica - Gryfice "Gryfickiej Kolei Wąskotorowej". Przystanek dla ruchu pasażerskiego został zamknięty w 1977 roku (obecnie w jego miejscu jest wiata turystyczna), dla towarowego w 1996. Na początku XXI wieku linia została rozebrana. Powstał pomysł wykonania drogi rowerowej ze Stepnicy do Łoźnicy. Jak to bywa w polskich realiach, ścieżka rowerowa, powstała tylko na terenie Gminy Stepnica - Przybiernów nie był zainteresowany.I tak jadąc od Stepnicy na wschód, przejedziemy Widzieńsko i dotrzemy do granic wymienionych gmin, gdzie droga rowerowa się kończy. Dalej czeka nas raczej wyboista przeprawa. W oparciu o drogę, powstały dwa szlaki rowerowe; czerwony i niebieski, pieszy niebieski,  oraz wojewódzkie trasy rowerowe; Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego.

Na skrzyżowaniu, jedziemy na wprost. Oprócz towarzyszącego nam od początku czerwonego szlaku rowerowego, dochodzą do nas szlaki piesze; zielony i żółty. Po chwili mijamy ruiny dawnego młynu oraz most na Gowienicy. Po lewej miejsce biwakowe oraz do wodowania kajaków - trasa kilkugodzinna do Stepnicy. Na skrzyżowaniu odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony (w prawo). Dalej wspólny przebieg ze szlakami pieszymi żółtym i zielonym, który na kilkaset metrów odchodzi od asfaltu w lewo, aby wrócić na niego przed wsią. Dochodzimy do Krokorzyc. To typowa osada leśna ze stawami hodowlanymi i leśniczówką. Za osadą odchodzi od nas szlak pieszy żółty, aby prowadzić doliną Gowienicy. My jedziemy dalej na północ. Na skrzyżowaniu dróg asfaltowych dołącza do nas ponownie czerwony szlak rowerowy. Wędrujemy na wprost, docieramy do parkingu leśnego z miejscem odpoczynku. Tutaj węzeł szlaków; rowerowy czerwony "Stepnicki", niebieski rowerowy "Stepnicko-Widzieński" oraz nasz zielony pieszy "Stepnicko-Rokicki". Możemy odpocząć, lub ruszyć na Górę Zielonczyn. Możemy odpocząć we wiacie i pojechać dalej, jednak bardzo mocno polecamy "zdobycie" leśną ścieżką wzniesienia. A naprawdę warto, gdyż znajdziemy tam punkt widokowy z wieżą. Jest dostępna od kwietnia do września, ale żeby z niej skorzystać trzeba pokonać 180 schodów (wejście na wieżę jest możliwe po uprzednim umówieniu się z nadleśnictwem Goleniów). Na szczycie znajduje się również punkt widokowy z ławeczkami oraz prawnie chronione stanowisko dokumentacyjne Góra Zielonczyn. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, stała na niej drewniana poniemiecka wieża widokowa wznosząca się ponad szczyty drzew, jednak ze względu na zły stan techniczny została ona rozebrana.

Jeśli skusiliście się na górę fajnie. Jeśli nie chcecie, jedziecie dalej za oznakowaniem szlaku rowerowego - szlak pieszy przechodzi przez Górę Zielonczyn, zaś rowerowy czerwony odbija na północ. Docieramy do asfaltu i skręcamy w lewo, w dukt leśny. Drogą gruntową (miejscami zapiaszczona) docieramy do drogi powiatowej. Skręcamy w prawo. Po chwili przejeżdżamy nowym mostem nad Gowienicą. Zbudowano go w 2018 roku w miejscu starego zabytkowego, który nie spełniał współczesnych norm. Jednak stary, betonowy most z 1927 roku, z ciekawymi barierkami roku całkowicie, dzięki działaniom lokalnych aktywistów. Na poboczu ustawiono jego część poddaną renowacji a obok tablicę informacyjną. Przy moście przecinamy dwukrotnie żółty szlak pieszy "Doliną Gowienicy". Znajduje się tu również wiata, idealna na odpoczynek. Jedziemy dalej w kierunku Stepnicy. Wjeżdżamy od strony północnej do Bogusławia (ul. Religi - z lewej strony dochodzi do nas Szlak Jakubowy) i dojeżdżamy do głównej ulicy Stepnicy (Krzywoustego - DW111). Skręcamy w prawo i jedziemy do centrum Stepnicy. Po drodze dochodzi do nas zielony szlak pieszy. Na skrzyżowaniu z ulicą Kościuszki, skręcamy w prawo, gdzie wraz z czerwonym szlakiem rowerowym, który do nas przed chwilą doszedł dojechać do Zalewu Szczecińskiego (w kierunku Stepniczki odchodzi od nas zielony szlak pieszy oraz wojewódzkie trasy rowerowe). Przy restauracji skręcamy w prawo i nasz szlak, wraz z czerwonym rowerowym, kończy/rozpoczyna swój bieg, przy budynku informacji turystycznej. Przed nami plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego, restauracji rybnej i ośrodka wypoczynkowego "Laguna". Stepnica jest idealnym punktem na odpoczynek na szlaku oraz nocleg na szlaku. Nie można również zapomnieć o zwiedzeniu miasta. Przez miasto przechodzą następujące szlaki i trasy turystyczne:

  • pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
  • rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
  • rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie,
  • wojewódzka trasa rowerowa Blue Velo
  • wojewódzka trasa rowerowa Wokół Zalewu Szczecińskiego
  • Nitka Szczecińska Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, Szczecin - Wolin
  • Szlak kajakowy Gowienicą

Stepnica sięga swoim rodowodem XIII wieku. Legendy powiadają, że pierwszym słowiańskim osadnikiem był rybak Szczepan. Nazwał on swoją osadę Szczepnica, która słynęła z rybołóstwa, myślistwa, rolnictwa i handlu. Po raz pierwszy nazwa Stepniza zostaje wymieniona w dokumentach w 1278 roku. Wzmianka o Stepnicy widnieje w liście Onufrego Zagłoby, który był pierwowzorem literackim powieści H.Sienkiewicza . Pisał on o rozbiciu grupki Szwedów w starciu pod Stepnicą.Dokument ten znajduje się w muzeum w Szczecinie. WIeś/osada rybacka była własnością rodzin; von Breslau, von Flemming, następnie Książąt Pomorskich, aż została domeną państwową. Dzięki położeniu nad Zalewem Szczecińskiem, osada od zawsze związana była z rybołówstwem i handlem, a dzięki bliskości Puszczy Goleniowskiej z łowiectwem i leśnictwem. W XIX wieku, doszła również  bardzo mocno rozwijająca się funkcja turystyczna. Posiadała port rybacki, port pasażerski, kolejową linię wąskotorową Stepnica - Gryfice, dużą bazę noclegową, molo, restaurację i kawiarenki oraz plażę. W obecnych czasach, sporo z tych funkcji zostało. Posiada port rybacki, przystań jachtową, dużą plażę z molo, ośrodek wypoczynkowy, piękną restaurację rybną. Niestety linia kolejowa została rozebrana na początku XX wieku, chociaż zagospodarowano jej część w granicach gminy jako drogę rowerową, którą poprowadzono w 2017 roku szlaki turystyczne.

Zwiedzanie Stepnicy rozpoczynamy od kościoła parafialnego pw. św. Jacka Odrowąża. Świątynię wzniesiono w 1741 na planie krzyża greckiego (duża rzadkość na Pomorzu Zachodnim), w miejscu rozebranych wcześniejszych budowli sakralnych. Ściany kościoła zbudowano w technice ryglowej, jednak z powodu późniejszego otynkowania cecha (1840r), ta nie jest widoczna. W 1997 w wyniku pożaru poważnemu uszkodzeniu uległa wieża kościoła. Odbudowano ją w niedługim czasie. Obecnie przed kościołem eksponowane są popękane dzwony, które uległy uszkodzeniu w czasie tego pożaru. Świątynia przykryta jest podwyższonym i odeskowanym stropem. Wewnątrz, częściowo przebudowany, barokowy ołtarz ambonowy (kosz ambony został odjęty od ołtarza i umocowany do bocznej ściany prezbiterium, baldachim ambony pozostał przy ołtarzu). Na emporze zdekompletowany prospekt organowy. W kościele zachowały się drewniane empory boczne, empora chórowa oraz ławki z połowy XVIII wieku. Przy kościele znajduje się pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej. Brak informacji o nazwiskach poległych. Przeniesiony został ze Stepniczki - z przed istniejącego przed wojną kościoła, 90-tych latach. Kierujemy się ulicami Krzywoustego i Kościuszki, mijając starszą zabudowę miejską - domy mieszkalne murowane i ryglowe z przełomu XIX i XX wieku. Dochodzimy do brzegów zalewu i tutaj restauracyjna perełka. Budynek dawnej tawerny "Standhalle Sak" wybudowano w 1840 r.; szybko stała się ona miejscem sobotnio-niedzielnych i wakacyjnych wypadów mieszkańców Szczecina i okolic. Konstrukcja restauracji jest drewniana, z oryginalnymi dekoracjami, co stanowi unikat na Pomorzu Zachodnim. W ostatnich latach tawerna została gruntownie odrestaurowana; wnętrze utrzymane jest w stylu marynistycznym o niepowtarzalnym klimacie. Specjalnością kuchni są dania z ryb i grilla. Obecnie nosi nazwę Tawerna Panorama i warto zjeść to posiłek, podziwiając historyczną z zabudowę i dekorację. Po posiłku udajemy się na plażę , gdzie wypożyczymy sprzęt pływający. A może jednak zatrzymacie się na nocleg w ośrodku wypoczynkowym i będziecie podziwiać zachód słońca nad Zalewem Szczecińskim.


PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl