99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1737Nie polecam9

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-N-ZS/ZGL/ZST-045, szlak pieszy niebieski, Szczecin Załom - Stargard, 35,4km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZS/ZGL/ZST-045

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZS/ZGL/ZST-045
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1058-n
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Załom PKP - Załom - Kliniska PKP - Pucko Ośrodek Edukacji Leśnej - Strumiany - Sowno - Kępa Bukowa k. Cisewa węzeł szlaków - Grzędzice Stargardzkie - Stargard PKP
 4. NAZWA SZLAKU: Anny Jagiellonki
 5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Goleniowski, Stargardzki
 6. GMINA: Szczecin, Goleniów, Stargard, Kobylanka
 7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone
 8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2009
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
 12. DŁUGOŚĆ:  35,4 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2018 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne z miejscowymi brakami powstałymi podczas wycinek lasu oraz remontów dróg. Doświadczony turysta powinien go pokonać - najlepiej z mapą.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Anny Jagiellonki, jest szlakiem łączącym Szczecin z Stargardem Szczecińskim. Prowadzi borami sosnowymi Puszczy Goleniowskiej. Po drodze, kilkukrotnie zbliża się do rzeki Iny - szlaku kajakowego oznakowanego na terenie gminy Goleniów, lecz często wykorzystywanego od Sowna lub Stargardu Szczecińskiego. Idealny dla osób chcących, powędrować pieszo lub rowerem w zdrowym i czystym powietrzu.


OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

Odcinek 1, Szczecin Załom PKP - Kliniska PKP, 7,30 km.

Łatwy bez utrudnień biegnący lasem sosnowym i w terenie zabudowanym - przechodzi przez Załom i Osiedle Kasztanowe. Szlak rozpoczyna się na przystanku PKP w dzielnicy Szczecina – Załomiu. Ruszamy wspólnie czerwonym pieszym Szlakiem Rekowskim, drogą wzdłuż torów. Dochodzimy do asfaltu (przystanek MZK 77) i skręcamy w prawo. Ulicą Kablową, idziemy chodnikiem aż do końca terenu szkoły. Za boiskiem, skręcamy w prawo i za znakami szlaku, wędrujemy w lesie sosnowym, aż do drogi asfaltowej. Na chwile wchodzimy w nią, skręcając w prawo. Po około 200 metrach, schodzimy z asfaltu w lewo i lasem dochodzimy do Załomia. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i mijamy po prawej stronie kościół.  Skręcamy w prawo i poruszamy się ulicami; Rzemieślnicza, skręt w prawo Chabrowa. Po dojściu do asfaltu (ul. Lubczyńska), skręcamy w lewo i po około 200 metrach w prawo. Wędrujemy drogą utwardzoną i asfaltem. Wchodzimy na Osiedle Kasztanowe, mijając boisko, następnie sklep po lewej stronie. Po wyjściu z osiedla, szlak prowadzi szeroką drogą, aż do torów kolejowych. Przed nimi skręcamy w lewo i wędrujemy wzdłuż, aż do przystanku kolejowego w Kliniskach Wielkich (tutaj początek/koniec zielonego szlaku pieszego Kliniska-Goleniów)

Odcinek 2, Kliniska PKP - Ośrodek Edukacji Leśnej Kliniska, 1,40 km.

Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym, zdarzają się drogi piaszczyste. po dojściu do asfaltu (ul. Piastowska), skręcamy w prawo. Dochodzimy do drogi S3 i przechodzimy na drugą stronę, zachowując środki ostrożności. Dalej wędrujemy asfaltem wspólnie z pieszym szlakiem zielonym do Goleniowa. Po około 500 metrach skręcamy w prawo drogę leśną, potem asfaltem dochodzimy do Nadleśnictwa Kliniska, przy którym znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Leśnej. Tutaj warto zobaczyć salę wystawową w budynku nadleśnictwa Kliniska oraz ok. 450-letnią lipę "Annę", z którą związana jest legenda o patronce szlaku. Również tutaj możemy chwilę odpocząć pod wiatami na miejscu odpoczynku, lub pospacerować grzybową ścieżką dydaktyczną nadleśnictwa.

Odcinek 3, Ośrodek Edukacji Leśnej Kliniska - Strumiany PKS 7,00 km.

Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste. Za ośrodkiem szlak biegnie przez jeden z największych niezaludnionych fragmentów Puszczy Goleniowskiej, mija przeciwpożarowe wieże obserwacyjne. Las jest w tym miejscu dosyć monotonny, jest to typowy bór sosnowy, po którym poruszamy się drogami i duktami leśnymi. Za lasem szlak dociera do wsi Strumiany. We wsi znajduje się jedno z miejsc wodowania kajaków na rzece Ina. Możemy również zwiedzić cmentarz poewangelicki oraz podziwiać budynki konstrukcji szachulcowej z XIX wieku.

4. Odcinek 4,y Strumany PKS - Sowno, 3,00 km.

Łatwy, bez utrudnień biegnący lasem sosnowym i mieszanym. Szerokie drogi, miejscami piaszczyste i szuter. W Srumianach, skręcamy w prawo, i wędrujemy wzdłuż drogi asfaltowej oraz wiaduktem nad drogą wojewódzką nr 142 (Szczecin – Chociwel). Ponownie wędrujemy borem sosnowym. Droga asfaltowa doprowadza do miejscowości Sowno, nad Iną, gdzie warto zwiedzić neogotycki kościół z XIX wieku. Wewnątrz znajduje się, wykonany w połowie XVI w. warsztacie Hansa Peissera renesansowy ołtarz i ambona. Fundatorem był książę Barnim XI Stary, któremu legenda przypisuje osobiste wykonanie ołtarza. W kruchcie kościoła znajduje się wykonana z piaskowca, unikalna w skali europejskiej, szesnastowieczna płyta ku pamięci Mikołaja Hinze, zmarłego w 1599 roku, błazna księcia Jana Fryderyka. Na uwagę zasługują również  domy o konstrukcji ryglowej pochodzące z tego samego okresu jak i poniemiecki cmentarz oraz znajdujący się obok pomnik ku pamięci niemieckich mieszkańców Sowna. Warto dodać, że w Sownie, w okolicach mostu umiejscowione jest miejsce wodowania kajaków na rzece Ina - zapraszamy na www.kajaki.szczecin.pl .

Odcinek 5, Sowno - Kępa Bukowa k. Cisewa, 6,20 km.

Łatwy, bez utrudnień, biegnący lasem sosnowym i mieszanym. Szeroka droga asfaltowa i utwardzona. Z Sowna szlak wychodzi drogą polną na południe, mijając osadę Podlesie, gdzie dawniej znajdował się zameczek myśliwski książąt szczecińskich. Szlak opuszcza Sowno i biegnie terenami Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, porośniętymi lasami i łąkami. Mija wzgórze Kępa Bukowa (21,7 m n.p.m.) i prowadzi przez rozproszoną wieś Cisewo w gminie Kobylanka. Za Cisewem, na tzw. Kępie Bukowej k. Cisewa, swój początek/koniec ma  szlak zielony do Morzyczyna i dalej przez Kołbacz do Szczecina. Niestety brak oznakowania początku pieszego szlaku zielonego - wycinka.

Odcinek 6, Kępa Bukowa k. Cisewa - Grzędzice kościół, 4,8 km.

Szlak łatwy, bez utrudnień, biegnący lasami i drogami utwardzonymi oraz asfaltowymi (bruk). Na węźle szlaków skręcamy w lewo i szeroką drogą leśną, później polną docieramy do miejscowości Grzędzice-Majątek, gdzie znajduje się niewielka kaplica oraz do wsi Grzędzice w gminie Stargard. Tutaj najważniejszym zabytkiem, jest gotycki kościół z XV wieku, z bardzo cennym wyposażeniem (polichromia z XV wieku, krucyfiks, chrzcielnica z okresu średniowiecza). W Grzędzicach, przy kościele początek/koniec ma czarny szlak pieszy (lącznikowy), Szlak Grzędzicki, który dociera przez kolonię Grzędziczki, do stacji PKP Grzędzice Stargardzkie (kierunek południowy).

Odcinek 7, Grzędzice kościół - Stargard PKP, 5,90 km.
Szlak łatwy, bez utrudnień. Idzie drogami polnymi utwardzonymi (aleje owocowe), brukiem i ulicami asfaltowymi miasta Stargard Szczeciński. Szlak Anny Jagiellonki przechodzi przez węzeł szlaków, aby po chwili skręcić w kierunku południowo wschodnim i drogą utwardzoną docieramy do Stargardu. Tutaj biegnie ulicami: Podmiejską, marszałka Józefa Piłsudskiego, Marii Konopnickiej i Dworcową. Swój bieg kończy przy dworcu PKP i PKS. Tutaj swój początek/koniec ma długodystansowy, pieszy szlak czerwony Stargard Szczeciński - Rezerwat "Stare Buki" w województwie lubuskim.Sam Stargard Szczeciński, to jedna z perełek gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim. Posiada swoją trasę miejską, łączącą zabytki i atrakcje turystyczne miasta. Dość długo można by je wymieniać. Do najważniejszych należą; Kościół św. Jana, Kolegiata Mariacka, Ratusz Miejski, Basteja i Baszta Lodowa, Brama Młyńska, Baszta Białogłówka, mury obronne, Dom Protzena, Arsenał. Naprawdę warto poświęcić jeden dzień i zwiedzić miasto.

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów, z innymi szlakami pieszymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

 1. P-C-ZST/ZCH-006 (PTTK ZP-12-c) - czerwony, STARGARD SZCZECIŃSKI PKP - ZATOM GR. WOJEWÓDZTWA, 95,32 km
 2. P-C-ZS/ZGL/ZST-044 (PTTK ZP-1057-c), czerwony, SZCZECIN ZAŁOM PKP – REKOWO, 20,4 km
 3. P-Z-ZS/ZGR/ZST-048 (PTTK ZP-1061-z), zielony, SZCZECIN KLĘSKOWO – KĘPA BUKOWA k/ CISEWA, 34,2 km
 4. P-S-ZST-067 (PTTK ZP-1085-s), czarny, GRZĘDZICE STARGARDZKIE PKP - GRZĘDZICE, kościół, 1,4 km

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl