99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1984Nie polecam11

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

P-S-ZKA-013, szlak pieszy czarny, Międzyzdroje - Droga Żubrowa, 4,7km

Dostępność: duża ilość
Cena: 2,00 zł 2.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-S-ZKA-013

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-ZKA-013
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1002-s
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Międzyzdroje Promenada Gwiazd - węzeł szlaków przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów WPN.
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak na Kawczą Górę
 5. POWIAT: Kamieński
 6. GMINA: Międzyzdroje
 7. NAWIERZCHNIE: w większości drogi gruntowe, schody
 8. KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany, część dojściowa do baterii artylerii stałej (BAS) - 2017
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
 12. DŁUGOŚĆ: 4,7 km (według pomiaru GPS)
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.

Typowy szlak spacerowy w Międzyzdrojach. Łączy on miasto z okolicami rezerwatu żubrów WPN. Na trasie punkty widokowe, bateria artylerii stałej i troszkę przewyższeń aby nie było łatwo.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Szlak przechodzi przez teren Wolińskiego Parku Narodowego. Poruszamy się po drogach leśnych i utwardzonych oraz niewielkimi fragmentami asfaltu.  Nasz spacer rozpoczynamy przy końcu Promenady Gwiazd, w okolicy zabytkowej dawnej remizy strażackiej.  W tym miejscu międzynarodowy szlak pieszy E-9 schodzi na plażę. Idziemy w kierunku wschodnim. Wejście na Kawczą Górę, rozpoczyna ozdobna brama WPN, zlokalizowana na końcowej, wschodniej części promenady. Swoim kształtem przypomina ona kuter rybacki. Następnie drogą leśną poprzez las bukowy docieramy na Kawczą Górę. 61 m.n.p.m. . Umiejscowiony jest tutaj punkt widokowy na Zatokę Pomorską oraz głazy i krzyże upamiętniające leśników. Całość góry obrośnięta jest dorodnymi okazami bluszczu leśnego. Po chwili odpoczynku i podziwiania krajobrazu, wracamy na szlak. Po chwili zejście schodami na plażę (aktualizacja 2019 -niestety zamknięte po sztormach w 2017 roku) - to jedna z atrakcji Międzyzdrojów. Są najwyższe na polskim wybrzeżu: mają 267 stopni, 128,5 m długości i 51 m wysokości. Idziemy dalej szlakiem aż do drogowskazów na baterię artylerii stałej (BAS). Kto chce może skierować się na wschód, kto nie chce, może dalej wędrować szlakiem w kierunku zagrody żubrów.

Odnoga szlaku czarnego do baterii artylerii stałej (17BAS ZPKO), powstała w 2017 roku, po udostępnieniu terenu przez wojsko i WPN. Są to umocnienia z okresu II wojny światowej dla Szkoły Artylerii Pokładowej Marynarki Wojennej III Rzeszy oraz z lat 50-tych XX wieku. Trzy zamknięte dla zwiedzających stanowiska, służą do zasiedlania dla nietoperzy oraz ropuchy szarej. Wzdłuż BAS biegnie szlak turystyczny i przyrodnicza ścieżka edukacyjna.

Idąc za znakami dochodzimy do drogi nr 102 - UWAGA ! Duży ruch samochodów, szczególnie w sezonie. Skręcamy w lewo, aby po chwili zejść z asfaltu, skręcając w prawo (okolice parkingu leśnego Kwasowo). Stąd ładnym duktem leśnym dochodzimy do końca (początku) naszego szlaku - węzła szlaków międzynarodowego rowerowego R-10, Szlaku Jakubowego i pieszego zielonego ZP-1001. Stąd gdy skręcimy w lewo i pójdziemy za znakami zielonymi dojdziemy po chwili, do wejścia Pokazowego Rezerwatu Żubrów. 

 PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Szlak przechodzi bukowym lasem, teren urozmaicony, spore podejście na samą Kawczą Górę.
 • Oznaczenie szlaku w 2019 roku określamy jako dobry-.
 • Szlak określony jako łatwy - dla rowerzystów odcinek Międzyzdroje - schody na plażę, trudny. Trzeba prowadzić rower z powodu drewnianych progów/schodów.
 • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego).
 • Na trasie odcinki innych szlaków

SKALA TRUDNOŚĆI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl