P-S-ZKA-013, szlak pieszy czarny, Międzyzdroje - Droga Żubrowa, 4,4km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy

Cena regularna:

0.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-S-ZKA-013

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-ZKA-013
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1002-s
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Międzyzdroje Promenada Gwiazd - Kawcza Góra - Bateria Artylerii Stałej - parking Kwasowo przy DW 102 - węzeł szlaków przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów WPN.
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak na Kawczą Górę
  5. POWIAT: Kamieński
  6. GMINA: Międzyzdroje
  7. NAWIERZCHNIE: w większości drogi gruntowe, schody
  8. KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany, część dojściowa do baterii artylerii stałej (BAS) - 2017
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2019
  12. DŁUGOŚĆ: 4,4 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo dobre w obu kierunkach.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)




CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Typowy szlak spacerowy w Międzyzdrojach. Łączy on miasto z okolicami rezerwatu żubrów WPN. Na trasie punkty widokowe, bateria artylerii stałej i troszkę przewyższeń, aby nie było łatwo.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


PRZEBIEG SZLAKU

Szlak przechodzi przez teren Wolińskiego Parku Narodowego. Poruszamy się po drogach leśnych i utwardzonych oraz niewielkimi fragmentami asfaltu.  Nasz spacer rozpoczynamy przy końcu Promenady Gwiazd, w okolicy zabytkowej dawnej remizy strażackiej.  W tym miejscu międzynarodowy szlak pieszy E-9 schodzi na plażę. Idziemy w kierunku wschodnim. Wejście na Kawczą Górę, rozpoczyna ozdobna brama WPN, zlokalizowana na końcowej, wschodniej części promenady. Swoim kształtem przypomina ona kuter rybacki. Następnie drogą leśną poprzez las bukowy docieramy na Kawczą Górę. 61 m.n.p.m. . Umiejscowiony jest tutaj punkt widokowy na Zatokę Pomorską oraz głazy i krzyże upamiętniające leśników. Całość góry obrośnięta jest dorodnymi okazami bluszczu leśnego. Po chwili odpoczynku i podziwiania krajobrazu, wracamy na szlak. Po chwili zejście schodami na plażę - to jedna z atrakcji Międzyzdrojów. Są najwyższe na polskim wybrzeżu: mają 267 stopni, 128,5 m długości i 51 m wysokości. Idziemy dalej szlakiem aż do drogowskazów na baterię artylerii stałej (BAS). Kto chce może skierować się na wschód, kto nie chce, może dalej wędrować szlakiem w kierunku zagrody żubrów.

Odnoga szlaku czarnego do baterii artylerii stałej (17BAS ZPKO), powstała w 2017 roku, po udostępnieniu terenu przez wojsko i WPN. Są to umocnienia z lat 50-tych XX wieku. Trzy zamknięte dla zwiedzających stanowiska, służą do zasiedlania dla nietoperzy oraz ropuchy szarej.

Idąc za znakami dochodzimy do drogi nr 102 - UWAGA ! Duży ruch samochodów, szczególnie w sezonie. Skręcamy w lewo, aby po chwili zejść z asfaltu, skręcając w prawo (okolice parkingu leśnego Kwasowo). Stąd ładnym duktem leśnym dochodzimy do końca (początku) naszego szlaku - węzła szlaków międzynarodowego rowerowego EV10 (dawnego R-10), Szlaku Jakubowego i pieszego zielonego Pojezierza Warnowsko-Kołczewskiego. Stąd gdy skręcimy w lewo i pójdziemy za znakami zielonymi dojdziemy po chwili, do wejścia Pokazowego Rezerwatu Żubrów. 


OBIEKTY NA SZLAKU

17 Bateria Artylerii Stałej na Białej Górze, była jedną z wielu na polskim wybrzeżu, w czasach Zimnej Wojny. Położona jest na szczytowych partiach Pasma Wolińskiego, który obecnie mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Kompleks fortyfikacji zlokalizowano na zachodnich zboczach Białej Góry i składa się on z kilku bunkrów magazynowych, stanowisk ogniowych, dalmierza oraz wieży obserwacyjnej. Fortyfikacje powstały po II wojnie światowej, jako 17. Bateria Artylerii Stałej (BAS) w Międzyzdrojach. Ich budowa rozpoczęła się w 1949 roku, a do wojskowego systemu obrony wybrzeża włączona została w 1951 roku. Ostatecznie budowa obiektów w ramach BAS, zakończyła się w 1960 roku. Stanowiska ogniowe wraz z zapleczem wykorzystywane były przez polskie wojsko do 2003 roku. Same dawne obiekty fortyfikacyjne obecnie nie są użytkowane, a część z nich, po pracach zabezpieczających jest w małym stopniu udostępniona dla odwiedzających. Można m. in. wejść na bunkry, będące dawnej miejscem umiejscowienia armat, czy zajrzeć do nielicznych wnętrz, jednak jedynie przez kraty zabezpieczające. Ze względu na położenie na terenie parku narodowego, niemożliwe jest utworzenie tutaj muzeum fortyfikacji, lub innej formy udostępniania dawnych zabudowań powojskowych. Woliński Park narodowy udostępnił szlak w 2017 roku po przejęciu terenu od Wojska Polskiego.

Ze szlaku widoczne są również budynki dawnej szkoły artylerii pokładowej Kriegsmarine (Kaserne Lehrgruppe Fla. M.W. Misdroy), wybudowanej w latach 30. XX wieku, która położona była około 200 metrów, od obiektów bojowych 17 BAS-a. Obecnie w tych obiektach mieszczą się obiekty archiwalne i badawcze różnych jednostek naukowych i nie tylko.

Przed laty na wzniesieniu był również radar, charakterystyczny punkt Międzyzdrojów. Zostały po nim tylko fundamenty. Było to Punkt Obserwacyjny nr 11 Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej oraz Posterunek Obserwacyjny Międzyzdroje wchodzący w skład Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru (ZSRN) polskich obszarów morskich podlegającego Straży Granicznej.


 PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Szlak przechodzi bukowym lasem, teren urozmaicony, spore podejście na samą Kawczą Górę.
  • Oznaczenie szlaku w 2019 roku określamy jako dobry-.
  • Szlak określony jako łatwy - dla rowerzystów odcinek Międzyzdroje - schody na plażę, trudny. Trzeba prowadzić rower z powodu drewnianych progów/schodów.
  • Szlak można pokonać pieszo i nordic walking (w tym przypadku należy pamiętać o przepisach ruchu drogowego).
  • Na trasie odcinki innych szlaków

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl