MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-Z-ZKA-012, szlak pieszy zielony, Międzyzdroje WPN - Świętouść, 17,4km
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZKA-012
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1001-z
- PRZEBIEG SZLAKU: Międzyzdroje WPN - zagroda pokazowa żubrów - Warnowo - jez. Czajcze - jez. Żółwińskie - Żółwino - Kołczewo - Świętouść węzeł szlaków (E-9)
- NAZWA SZLAKU: Szlak Leśny przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie
- POWIAT: Kamieński
- GMINA: Międzyzdroje, Wolin
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2021
- DŁUGOŚĆ: 17,4 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2010 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na słabe w obu kierunkach. Znaki rzadko umieszczone, często zmylają swoim ustawieniem kierunek marszu.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
Charakterystyka szlaku
Szlak jest bardzo popularnym szlakiem wśród turystów, a to przede wszystkim dzięki znajdującej się na jego trasie Zagrodzie Pokazowej Żubrów i przepięknemu kompleksowi jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka. Łączna jego długość to 19 km, choć istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia wędrówki. Trasą cieszącą się największym powodzeniem, jest bez wątpienia odcinek szlaku prowadzący do Zagrody Pokazowej Żubrów. Dla nieco wytrwalszych wędrowców, atrakcyjna jest także trasa biegnąca w pobliżu jezior WPN. Turyści zmotoryzowani preferują z kolei dojazd do miejscowości Wisełka lub w bezpośrednie sąsiedztwo Jeziora Czajczego (niewielki parking WPN), a następnie spacer tylko wokół samego jeziora.
OPIS SZLAKU
Odcinek 1: Międzyzdroje WPN – Warnowo węzeł szlaków. Nawierzchnia: chodnik, asfalt, drogi utwardzone WPN.
Początek/koniec szlaku znajduje się przed wjazdem do Dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, skąd wychodzą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na teren Parku, gdzie znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikiem. Ruszamy ul. Kolejową, aby na najbliższym skrzyżowaniu skręcić w lewo i kierować się dalej aż do bramy wjazdowej do WPN. Od tego miejsca poruszamy się po dobrej drodze utwardzonej (miejscami gruntowej). Tuż za węzłem szlaków (czarny na Kawczą Górę) znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, bez wątpienia największa atrakcja turystyczna WPN. Ośrodek usytuowany jest w lesie, w odległości 2 km od centrum miasta, rocznie odwiedza go nawet do 160 tys. osób (w sezonie tłoczno). Idąc szlakiem dalej docieramy do Warnowa. Odcinek ten pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10 oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba.
Odcinek 2: Warnowo węzeł szlaków – Jezioro Czajcze. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe.
(UWAGA - szlak na półwyspie jeziora Czajcze, zamknięty po wichurach przez WPN. Nie zobaczymy więc legalnie Wydrzego Głazu, pomnika i nie zdobędziemy grodziska. Stan na 5.03.2022rok)
Po wyjściu z Wolińskiego Parku Narodowego skręcamy w lewo, wędrując na północ drogą asfaltową. Warto zobaczyć ciekawą architektonicznie leśniczówkę WPN oraz okazały żywotnik olbrzymi (wysokość 15 m, obwód 4 m). W pobliżu znajdują się jeziora Warnowskie oraz Rabiąż. Po minięciu brzegów jeziora Warnowo Zachodnie, szlak odbija mocno w prawo i lasem, krętymi drogami i ścieżkami dochodzi do wrzynającego się w taflę wody półwyspu. Jezioro Czajcze to jedno z najpiękniejszych jezior WPN. Swoją urodę zawdzięcza głównie malowniczemu położeniu oraz bogatej roślinności brzegowej (m.in. grążele żółte, grzybienie białe). Ma ciekawy kształt (rogal), a na środku jeziora, na niewielkim półwyspie wznoszą się resztki ziemnych obwarowań wczesnośredniowiecznego grodziska. W pobliżu półwyspu znajduje się olbrzymi polodowcowy Wydrzy Głaz. Na cyplu możemy wejść na teren dawnego grodziska, możemy też udać się do Pomnika Tysiąclecia. Po drodze mijamy kolejne miejsce odpoczynku nieopodal jeziora. Uwaga: na terenie leśnym możliwe zarośnięte odcinki szlaku, korzenie i zwalone drzewa, a po deszczu - błoto. Ten odcinek pokrywa się w części z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, ścieżką rowerową nadleśnictwa Międzyzdroje oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba.
Odcinek 3: Grodzisko Jezioro Czajcze – Żółwino. Nawierzchnia: drogi gruntowe, drogi utwardzone.
Z półwyspu wychodzimy ścieżką i drogami gruntowymi wzdłuż brzegu jeziora. Dochodzimy do drogi asfaltowej, nie wchodząc na nią, skręcamy w las. Wijącą się drogą gruntową maszerujemy wzdłuż jeziora Czajcze. Po minięciu jego północnego skraju skręcamy w prawo i po kilkuset metrach w lewo, docierając do drogi utwardzonej. Skręcamy w prawo i dochodzimy do kolejnego jeziora - Żółwińskiego. Okrążamy je od strony północnej, dochodząc do wsi Żółwino. Prowadzone tu prace archeologiczne pozwoliły na odnalezienie śladów cmentarzyska kultury łużyckiej z przełomu epoki brązu i żelaza. Odcinek pokrywa się w części z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10 i ścieżką rowerową nadleśnictwa Międzyzdroje.
Odcinek 4: Żółwino – Kołczewo węzeł szlaków. Nawierzchnia: drogi gruntowe, drogi utwardzone, asfalt.
Za Żółwinem szlak dochodzi do kanału łączącego Jezioro Żółwińskie z Kołczewskim. Po przejściu przez mostek skręcamy w drogę gruntową i wchodzimy w las. Kierując się na północny zachód, dochodzimy do niedużego Jeziora Kołczewskiego, na którym można wędkować, popływać łodzią czy rowerem wodnym. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Po chwili znajdujemy się w Kołczewie. Można tu odpocząć, zwiedzając np. XIX-wieczny kościół. Na terenie parafii, po uzgodnieniu z proboszczem, można przenocować, rozbijając namiot lub korzystając z kilku pokoi gościnnych. Ten odcinek szlaku jest łatwy, w miarę równy. Prowadzi drogami asfaltowymi, polnymi i leśnymi. Na odcinku asfaltowym trasa szlaku zbiega się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, zaś w samym Kołczewie przecina Pomorską Drogę Świętego Jakuba.
Odcinek 5: Kołczewo węzeł szlaków – Świętouść węzeł szlaków. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe.
W Kołczewie poruszamy się ulicami: Zwycięstwa, w prawo Wolności, w lewo Żwirową. Ta ostatnia przechodzi w drogę polną. Dochodzimy nią do drogi wojewódzkiej 102 i kierujemy się w kierunku Świętouścia. Szlak kończy/zaczyna bieg w jej okolicach w węźle z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9. Idąc dalej drogą wojewódzką lub szlakiem E-9 na wschód dotrzemy do Międzywodzia i Dziwnowa. Na zachód wrócimy szlakiem E-9 do Międzyzdrojów.
OBIEKTY NA SZLAKU
Warnowo (niem Warnow). Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy ptaka „wrona”. Polanie mówili „wrona”, natomiast Pomorzanie tego samego ptaka nazywali „warna”. Stąd wieś Warnowo. Osadnictwo w tej okolicy datowane jest już na epokę brązu i kultury łużyckiej, co potwierdzają znaleziska. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z roku 1596. Jest wspomniane w niej, że w miejscowości był zamek, postawiony przez szczecińskiego księcia Jana Fryderyka. Wieś posiada sporo zabytków; chałup i budynków gospodarczych, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy również sporo pomników przyrody oraz wczesnośredniowieczne grodzisko oraz pomnik poległych w czasie I WŚ.
Żywotnik olbrzymi. Wysokość około 25 metrów, prawie 450 cm obwodu i wiek ponad 120 lat.
Zespół leśniczówki. Ponad 120 letnia zabudowa, widoczna na kartkach pocztowych z Warnowa. Składa się z budynku mieszkalnego z czerwonej cegły, oraz budynków gospodarczych zbudowanych w konstrukcji ryglowej.
Cmentarz poewangelicki z kaplicą. W lesie, nieopodal leśniczówki WPN znajdują się pozostałości cmentarza. Powstał w 1937 roku. Według wielu informacji chowano tu ofiary epidemii, jednak na pewno służył również mieszkańcom Warnowa. Patrząc na zdjęcia z lat 80/90 tych XX wieku, widać było mogiły i układ cmentarza. Obecnie strasznie rozryty i zdewastowany. Jest na terenie Wolińskiego Parku Narodowego oraz dość nieznany, co jeszcze bardziej dziwi. Zachowało się dosłownie kilka rozwalonych nagrobków i popadająca w ruinę kaplica cmentarna
Jezioro Czajcze. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior WPN jak i Pojezierza Warnowsko-Kołczewskiego, zwanego również Wolińskim. Swoją urodę zawdzięcza ono głównie malowniczemu położeniu oraz bogatej roślinności brzegowej. Posiada ciekawy kształt rogala.
Wczesnośredniowieczne rodzisko. Według ustawionej w czasach PRL-u tablicy, było to słowiańskie grodzisko Wolinian. W nim chroniła się ludność okolicznych osad w czasie najazdów wrogich Wikingów oraz Polan.
Grodzisko znajdowało się na wysokim wzgórzu, o urwistych z dwóch stron skarpach. Brakuje na nim śladów fosy oraz wałów. Przypuszczalnie leżało ono na wyspie otoczonej drewnianą palisadą.
Wydrzy Głaz. Jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Ten olbrzymi głaz narzutowy został przyniesiony przez lądolód, w czasie ostatniego zlodowacenia ponad 10 000 lat temu, z terenów obecnej Skandynawii. Ma aż 8 metrów w obwodzie i waży ok. 26 ton. Wystaje ponad metr nad taflę wody. Nazwa eratyku związana jest z wydrami, które w słoneczne dni wygrzewają się na tym głazie. Niektórzy ludzie dopatrują się w kształcie kamienia głowy wydry.
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
-
Szlak określony jako łatwy, z miejscowymi utrudnieniami.
-
Szlak można pokonać za pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
- Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking.
-
Na trasie częste odcinki trasy rowerowej (nie mylić z szlakiem rowerowym R-10, który również często przecina szlak pieszy lub idzie tą samą drogą co on).
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie