WIKING SZCZECIN WITA W BAZIE SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH POMORZA I NIE TYLKO

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, Gsi Outdoor, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszego serwisu szlaków. Na naszej stronie znajdziecie opisy szlaków turystycznych oraz zintegrowanych z nimi wydawnictw turystycznych typu mapy i przewodniki. Strona jest w ciągłej rozbudowie i aktualizacji bazy szlaków. Czekamy na informacje od Was użytkowników, jak i samorządów oraz instytucji utrzymujących szlaki. Jeśli chcesz skorzystać z naszego doświadczenia, przy powstawaniu nowego wydawnictwa, zapraszamy do współpracy, a nie kradzieży danych. Materiały zamieszczone w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego - REGULAMIN KORZYSTANIA Z DANYCH UMIESZCZONYCH W SERWISIE.

STRONA JEST W TRAKCIE AKTUALIZACJI I PRZENOSZENIA DANYCH - ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DOTYCHCZASOWEGO SERWISU POD ADRESEM

WWW.SZLAKI-ZACHODNIOPOMORSKIE.PL

SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA MAP I PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH

www.Ksiegarnia-Turystyczna.pl

Jeśli zamierzasz utworzyć, poddać renowacji lub inwentaryzacji swoje szlaki turystyczne, zapraszamy do skorzystania z naszych usług i za poznania się z ofertą. Nasze dotychczasowe doświadczenie -  na szlakach pracujemy od 2008 roku - wykonaliśmy oznakowanie na 3062 km szlaków, przygotowaliśmy projekty dla 2560 km szlaków, zinwentaryzowaliśmy 6472 km szlaków, ustawiliśmy 332 drogowskazy. Zapraszamy do korzystania z naszej dotychczasowej strony, dopóki nie umieścimy wszystkich danych w niniejszym serwisie.


BAZA MAP I SZLAKÓW

NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZKA-012
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1001-z

PRZEBIEG SZLAKU: Międzyzdroje WPN - zagroda pokazowa żubrów - Warnowo - jez. Czajcze - jez. Żółwińskie - Żółwino - Kołczewo - Świętość węzeł szlaków (E-9)
NAZWA SZLAKU: Szlak Leśny przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie
POWIAT: Kamieński
GMINA: Międzyzdroje, Wolin
NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
ROK POWSTANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 18,1 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2010 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na słabe w obu kierunkach. Znaki rzadko umieszczone, często zmylają swoim ustawieniem kierunek marszu.

Szlak jest bardzo popularnym szlakiem wśród turystów, a to przede wszystkim dzięki znajdującej się na jego trasie Zagrodzie Pokazowej Żubrów i przepięknemu kompleksowi jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka. Łączna jego długość to 19 km, choć istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia wędrówki. Trasą cieszącą się największym powodzeniem, jest bez wątpienia odcinek szlaku prowadzący do Zagrody Pokazowej Żubrów. Dla nieco wytrwalszych wędrowców, atrakcyjna jest także trasa biegnąca w pobliżu jezior WPN. Turyści zmotoryzowani preferują z kolei dojazd do miejscowości Wisełka lub w bezpośrednie sąsiedztwo Jeziora Czajczego (niewielki parking WPN), a następnie spacer tylko wokół samego jeziora.

Wszystkie szlaki jakie zmierzyliśmy lub wykonaliśmy znajdziesz w serwisie www.WedrujzNami.pl . Zapraszamy do wędrowania i zakupu map oraz przewodników w naszej Księgarni Turystycznej - Jeśli mamy w ofercie mapę/przewodnik, na której jest szlak, znajdziesz ją pod opisem szlaku.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Odcinek 1: Międzyzdroje WPN – Warnowo węzeł szlaków. Nawierzchnia: chodnik, asfalt, drogi utwardzone WPN.

Początek/koniec szlaku znajduje się przed wjazdem do Dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, skąd wychodzą wszystkie szlaki piesze wiodące przez teren Parku. Brama ta otwiera jednocześnie wejście na teren Parku, gdzie znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Przyrodnicze WPN oraz woliera z bielikiem. Ruszamy ul. Kolejową, aby na najbliższym skrzyżowaniu skręcić w lewo i kierować się dalej aż do bramy wjazdowej do WPN. Od tego miejsca poruszamy się po dobrej drodze utwardzonej (miejscami gruntowej). Tuż za węzłem szlaków (czarny na Kawczą Górę) znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, bez wątpienia największa atrakcja turystyczna WPN. Ośrodek usytuowany jest w lesie, w odległości 2 km od centrum miasta, rocznie odwiedza go nawet do 160 tys. osób (w sezonie tłoczno). Idąc szlakiem dalej docieramy do Warnowa. Odcinek ten pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10 oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba.

Odcinek 2: Warnowo węzeł szlaków – Grodzisko Jezioro Czajcze. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe.

Po wyjściu z Wolińskiego Parku Narodowego skręcamy w lewo, wędrując na północ drogą asfaltową. Warto zobaczyć ciekawą architektonicznie leśniczówkę WPN oraz okazały żywotnik olbrzymi (wysokość 15 m, obwód 4 m). W pobliżu znajdują się jeziora Warnowskie oraz Rabiąż. Po minięciu brzegów jeziora Warnowo Zachodnie, szlak odbija mocno w prawo i lasem, krętymi drogami i ścieżkami dochodzi do wrzynającego się w taflę wody półwyspu. Jezioro Czajcze to jedno z najpiękniejszych jezior WPN. Swoją urodę zawdzięcza głównie malowniczemu położeniu oraz bogatej roślinności brzegowej (m.in. grążele żółte, grzybienie białe). Ma ciekawy kształt (rogal), a na środku jeziora, na niewielkim półwyspie wznoszą się resztki ziemnych obwarowań wczesnośredniowiecznego grodziska. W pobliżu półwyspu znajduje się olbrzymi polodowcowy Wydrzy Głaz. Na cyplu możemy wejść na teren dawnego grodziska, możemy też udać się do Pomnika Tysiąclecia. Po drodze mijamy kolejne miejsce odpoczynku nieopodal jeziora. Uwaga: na terenie leśnym możliwe zarośnięte odcinki szlaku, korzenie i zwalone drzewa, a po deszczu - błoto. Ten odcinek pokrywa się w części z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, ścieżką rowerową nadleśnictwa Międzyzdroje oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba.

Odcinek 3: Grodzisko Jezioro Czajcze – Żółwino. Nawierzchnia: drogi gruntowe, drogi utwardzone.

Z półwyspu wychodzimy ścieżką i drogami gruntowymi wzdłuż brzegu jeziora. Dochodzimy do drogi asfaltowej i, nie wchodząc na niego, skręcamy w las. Wijącą się drogą gruntową maszerujemy wzdłuż jeziora Czajcze. Po minięciu jego północnego skraju skręcamy w prawo i po kilkuset metrach w lewo, docierając do drogi utwardzonej. Skręcamy w prawo i dochodzimy do kolejnego jeziora - Żółwińskiego. Okrążamy je od strony północnej, dochodząc do wsi Żółwino. Prowadzone tu prace archeologiczne pozwoliły na odnalezienie śladów cmentarzyska kultury łużyckiej z przełomu epoki brązu i żelaza. Odcinek pokrywa się w części z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10 i ścieżką rowerową nadleśnictwa Międzyzdroje.

Odcinek 4: Żółwino – Kołczewo węzeł szlaków. Nawierzchnia: drogi gruntowe, drogi utwardzone, asfalt.

Za Żółwinem szlak dochodzi do kanału łączącego Jezioro Żółwińskie z Kołczewskim. Po przejściu przez mostek skręcamy w drogę gruntową i wchodzimy w las. Kierując się na północny zachód, dochodzimy do niedużego Jeziora Kołczewskiego, na którym można wędkować, popływać łodzią czy rowerem wodnym. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Po chwili znajdujemy się w Kołczewie. Można tu odpocząć, zwiedzając np. XIX-wieczny kościół. Na terenie parafii, po uzgodnieniu z proboszczem, można przenocować, rozbijając namiot lub korzystając z kilku pokoi gościnnych. Ten odcinek szlaku jest łatwy, w miarę równy. Prowadzi drogami asfaltowymi, polnymi i leśnymi. Na odcinku asfaltowym trasa szlaku zbiega się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-10, zaś w samym Kołczewie przecina Pomorską Drogę Świętego Jakuba.

Odcinek 5: Kołczewo węzeł szlaków – Świętouść węzeł szlaków. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe.

W Kołczewie poruszamy się ulicami: Zwycięstwa, w prawo Wolności, w lewo Żwirową. Ta ostatnia przechodzi w drogę polną. Dochodzimy nią do drogi wojewódzkiej 102 i kierujemy się w kierunku Świętouścia. Szlak kończy/zaczyna bieg w jej okolicach w węźle z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9. Idąc dalej drogą wojewódzką lub szlakiem E-9 na wschód dotrzemy do Międzywodzia i Dziwnowa. Na zachód wrócimy szlakiem E-9 do Międzyzdrojów.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Szlak określony jako łatwy, z miejscowymi utrudnieniami.
  • Szlak można pokonać za pieszo i rowerem (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
  • Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking.
  • Na trasie częste odcinki trasy rowerowej (nie mylić z szlakiem rowerowym R-10, który również często przecina szlak pieszy lub idzie tą samą drogą co on).

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl