MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-N-ZSW/ZKA-007, szlak pieszy niebieski, Międzyzdroje WPN - Dziwnówek, 83,4km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZSW/ZKA-007
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-108-n
- PRZEBIEG SZLAKU: Międzyzdroje – Wapnica – Lubin – Dargobądz - Wolin – Gogolice – Koniewo – Wiejkowo - Mięrzęcin – Troszyn – Piaski Wiekie – Sibin – Dusin – Skarchowo - Kamień Pomorski – Żółcino – Wrzosowo - Dziwnówek.
- NAZWA SZLAKU: Szlak nad Zalewem Szczecińskim
- POWIAT: Kamieński
- GMINA: Międzyzdroje, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2007, na terenie gminy Kamień Pomorski 2013, miejscowe zmiany 2017.
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010 i 2013
- DŁUGOŚĆ: 83,4 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne w dobrym stanie. Na terenie gminy Wolin i Międzyzdrojów, szlak słabo oznakowany. Zlikwidowano czasowy odcinek Świnoujście - Międzyzdroje WPN. Przy jeziorze Piaski, zniszczony most nad Grzybnicą - trzeba przejść krajówką, lub przeprawić się przez rzeczkę Grzybnicę. Przy Zalesiu przerwana drożność szlaku, z powodu rozbudowy drogi ekspresowej S3. Proponowane obejście asfaltem.
LINKI ZEWNĘTRZNE:
- Zestawienie kilometrowe - Wikipedia
- Szczegółowy opis szlaku na terenie Gminy Kamień Pomorski - P-N-ZSW/ZKA-007A
- Propozycja Miejskiego Szlaku Turystycznego, na bazie fragmentu niniejszego szlaku
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak łączy ze sobą szereg atrakcji turystycznych z wypoczynkiem na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Zabytki, punkty widokowe, a zwłaszcza czyste, świeże powietrze to niewątpliwe atuty tej trasy. Ze względu na jego długość (blisko 90 km), musimy go rozbić na kilka dni, np. planując pokonanie go z różnych stacji PKP linii Szczecin-Międzyzdroje, lub też powędrować przez kilka dni. Na trasie nie powinno być problemów z bazą noclegową (są liczne tu pensjonaty i schroniska turystyczne PTSM). Wędrówkę można rozpocząć już w Świnoujściu - jednak obecnie odcinek Świnoujście-Międzyzdroje, prowadzący po plaży, został skasowany.
OPIS SZLAKU
Międzyzdroje WPN– Lubin kościół. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, drogi gruntowe, ścieżki
Odcinek Międzyzdroje - Lubin to pagórkowaty teren pełne ostrych podejść i zejść. W Międzyzdrojach, oznakowany szlak rozpoczyna się przed wjazdem do Dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Ulicami miasta kierujemy się w okolice dworca PKP. Po przejściu przez tory ruszamy urozmaiconym lasem kierunku Zalewu Szczecińskiego. Należy zwrócić uwagę na dom mieszkalny stojący na szlaku - należy obejść go wzdłuż płotu. Nasz malowniczy szlak porastają bukowe i sosnowe lasy. Na szlaku rozmieszczone są stanowiska rakietowe V-3. Lekko zbaczając ze szlaku, można zejść do muzeum w Zalesiu przy drodze asfaltowej i skorzystać z wiedzy ciekawie oprowadzającego właściciela. Naprzeciw malownicze miejsce odpoczynku. Po przygodzie z historią, wracamy na szlak i kierujemy się do Wapnicy. Tutaj mała pigułka przyrodniczo-krajobrazowa, położona na terenie Wolińskiego Parku Narodowego - jez. Turkusowe. Na tym odcinku czekają na nas niesamowite wrażenia z punktów widokowych na Wzgórzu Zielonka i grodzisku w Lubiniu. Warto nie zapomnieć o XIX wiecznym kościele w Lubiniu, stojącym w miejscu prastarej świątyni misji chrystianizacyjnej św. Ottona, jak i pomnikach przyrody ożywionej Dęby Bliźniaki w Wapnicy, Lipy Baby Proszalne w Lubiniu. W Wapnicy naszą wędrówkę przecina niebieski szlak rowerowy Świnoujście - Wolin. Na tym odcinku kilkakrotnie wspólnie wędrujemy z Pomorską Drogą Świętego Jakuba.
Kościół Lubin – Karnocice. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe, drogi utwardzone
Lubin - Karnocice to odcinek leśny, ale również bardzo widokowy. Skręcając za kościołem na wschód, kierujemy się ponownie drogą utwardzoną na tereny Wolińskiego Parku Narodowego. Na naszym szlaku spotkamy się z oznakowaniem i częściowo wspólnym przebiegiem Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba oraz niebieskiego szlaku rowerowego. Na szlaku spotkamy się z ścieżką doprowadzającą do Dębu Wolinian. Drogami leśnymi za oznakowaniami dojdziemy do szlaku dojściowego kierującego do Dębu Wolinian (pomnik przyrody). Zejdziemy wraz z szlakiem na wysokie klify, południowej części wyspy Wolin z niesamowitymi widokami na Zalew Szczeciński. Minusem jest wąska ścieżka i zwalone drzewa na szlaku. Idąc brzegiem zalewu, wchodzimy do Karnocic.
Karnocicie – Wolin Muzeum. Nawierzchnia: asfalt, drogi utwardzone, drogi gruntowe
Po odpoczynku, ruszamy na szlak i przed końcem wsi skręcamy w las (kierunek północny) i dochodzimy do Dargobądza. Przechodzimy pod droga ekspresową S3 i skręcamy w Zamkowy Las. Niestety nie dotrzemy już do pozostałości Zamku Żurawica - obecnie szlak okrąża Las Zamkowy. Za lasem drogami polnymi dochodzimy do Mokrzycy. Wolin kolejny przystanek podczas naszej wędrówki. Docieramy do niego asfaltem od strony północnej. Tutaj możemy zwiedzić miasto żółtym szlakiem ZP-1006 "Szlak Vinety". Jeśli jednak brakuje nam sił możemy skupić się na odbudowanej kolegiacie św. Mikołaja Biskupa z XIII wieku, Muzeum Ziemi Wolińskiej. Wolin to również węzeł szlaków turystycznych. Możemy skorzystać z niebieskiego szlaku rowerowego (Świnoujście - Wolin), Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba oraz zielonego Wolin - Wisełka. Szlaki piesze, to wspomniany wcześniej szlak żółty oraz szlak zielony "Stepnicko-Rokicki” do Golczewa, idący wspólnie z omawianym niebieskim do Gogolic. W Wolinie można skorzystać z taniego noclegu w sezonowym schronisku PTSM (obok Biedronki).
Wolin Wioska Słowian i Wikingów – Kamień Pomorski PKP. Nawierzchnia: asfalt, bruk, drogi gruntowe, drogi utwardzone
Odcinek Wolin - Kamień Pomorski idzie zarówno polnymi jak i terenami leśnymi. Na drodze asfaltowej Wolin-Kamień wspólne przebiegi z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Od muzeum ruszamy w dalszą wędrówkę. Przechodzimy przez most obrotowy, podziwiając stojące po lewej strony spichlerze wolińskie i po prawej skansen Słowian i Wikingów. Za mostem schodzimy w kierunku skansenu i wychodzimy z ścieżki, przed bramę wejściową do odrestaurowanego grodu wikińsko-słowiańskiego.Z Recławia, kierujemy się do Gogolic, gdzie na wysokości przystanku PKS nasz szlak wchodzi na pole. Wędrujemy z ładnymi widokami, pośród wysokich wiatraków elektrowni wiatrowej. Po dojściu do szerokiej drogi szutrowej skręcamy w lewo, przecinamy skrzyżowanie na wprost i dochodzimy do Koniewa. Przechodzimy obok mały kościółek z XIV wieku. Jest on zabytkiem klasy "0" i jest najciekawiej wyposażonym kościołem w gminie Wolin. Dochodzimy do Wiejkowa i wchodzimy w tzw. las Wiejkowski. Po chwili możemy odpocząć nad brzegiem malowniczego jeziorka śródleśnego. Następnie kierujemy się na północ. Drogami leśnymi dochodzimy do szutrowej drogi przeciwpożarowej, a następnie do Mierzęcina (uwaga, mostek nad rzeczką Grzybnica zniszczony), We wsi na uwagę zasługuje odbudowany neobarokowy pałac myśliwski z XIX wieku z założeniem parkowym. Dochodzimy do drogi ekspresowej S3 i przecinamy. Lasem,, drogami leśnymi dochodzimy do dawnego hotelu w Piaskach który znajdował się w zbudowanym 1931 roku dworze von Flemmingów. Jeszcze w 2010 roku prezentował się okazale. Obecnie w wyniku grabieży, dewastacji i pożaru popada w ruinę. Dalsza droga prowadzi głównie polami i skrajem lasu. W Rozwarowie na uwagę zasługują modne obecnie domy, nawiązujące architektonicznie do zabudowy szachulcowej, ze słomianymi dachami. Skręcamy w lewo i kierujemy się do wsi Sibin, w którym wartym uwagi jest późnogotycki kościół pw. Chrystusa Króla, kamienno-ceglany pochodzący z XV/XVI w oraz XVIII wieczny park dworski. Po dojściu do asfaltu skręcamy w prawo i podążamy do Kukułowa. Po dojściu do wsi skręcamy w lewo i kolejnych kilka kilometrów pokonujemy drogą polną. Atutem odcinka są ciekawe krajobrazy, gdyż nasz szlak prowadzi wzdłuż brzegów Dziwny. Dochodzimy do Połchowa i skręcamy w prawo. W okolicach wsi, znajduje się grodzisko oraz rezerwat przyrody (wyspa Gardzka Kępa). Asfaltem podążamy do Dusina. Dochodzimy do skrzyżowania z droga powiatową i skręcamy w lewo. Mijamy Skarchowo i na dużym zakręcie, kierujemy się na wprost, wchodząc w drogę utwardzoną. Po kilkuset metrach, przechodzi ona w drogę gruntową, która na całym odcinku wzdłuż Dziwny jest często zalewana i pełna błota. Dochodzimy do działek i po chwili do asfaltu. Właśnie wchodzimy do Kamienia Pomorskiego. Chodnikiem kierujemy się do centrum miasta.
Kamień Pomorski PKP – Dziwnów krzyżówka. Nawierzchnia: asfalt, chodnik, drogi utwardzone, drogi betonowe, bruk, drogi gruntowe. Przygotowaliśmy szczegółowy opis szlaku na terenie gminy Kamień Pomorski - zapraszamy.
Kamień Pomorski to miasto warte uwagi. Nasz szlak pełni tu funkcje szlaku miejskiego, meandrującego pośród zabytków, murów obronnych, Zatoki Kamieńskiej. Najbardziej znanym zabytkiem jest romańsko-gotycka konkatedra św. Jana Chrzciciela z skarbcem i wirydarzem. Kamień to również organowe festiwale odbywające się w kościele. Warto również wybrać się na Wyspę Chrząszczewską czarnym szlakiem pieszym. Tutaj też jest możliwy nocleg w sezonowym schronisku PTSM, umiejscowionym obok konkatedry. Po zwiedzeniu Kamienia Pomorskiego wychodzimy z miasta kierując się znakami szlaku. Po przejściu mostem nad rzeką Świniec, skręcamy w asfaltową drogę do Żółcina. Za wsią początkowo drogą betonową a następnie gruntową, docieramy do Wrzosowa. Warto po drodze usiąść na chwilę na jednej z mijanych dzikich plażyczek i podziwiać widoki na rozlewającą się Dziwnę. We Wrzosowie poruszamy się początkowo drogą brukowaną. Po dojściu do drogi wojewódzkiej 107 skręcamy w lewo i ciągiem pieszo-rowerowym docieramy do centrum Dziwnowa. Początek/koniec szlaku umiejscowiony jest przy małym parkingu. Tutaj węzeł szlaków turystycznych; międzynarodowy E-9 i międzynarodowa trasa rowerowa EV10 (dawny R-10) oraz Pomorska Droga Świętego Jakuba (wspólny przebieg na odcinku Wrzosowo-Dziwnów rondo).
PODSUMOWANIE.
- Szlak oznakowany na obydwa kierunki
- Szlak określony jako łatwy, bez większych utrudnień.
-
Szlak może być wykorzystany jako rowerowy, z utrudnieniami na niektórych odcinkach opisanych w opracowaniu (w tym przypadku należy pamiętać o pierwszeństwie turystów pieszych).
- Szlak może być wykorzystany jako trasa nordic walking z wykluczeniem kilku fragmentów opisanych w niniejszej treści.
-
Na szlaku i w jego bezpośrednich okolicach wiele ciekawych obiektów krajoznawczych, szczególnie na odcinku Świnoujście – Lubin oraz w miejscowościach Wolin, Kamień Pomorski
CHARAKTERYSTYKA DRÓG I KILOMETRÓWKA
Międzyzdroje WPN – stanowisko V-3, 5,1 km (2,3,2). Odcinek o średniej trudności. W Międzyzdrojach aż do węzła szlaków (pieszy niebieski, czerwony) idzie głównie ulicami miasta. Od węzła z szlakiem pieszym wchodzi na mocno urozmaicony teren i biegnie głównie drogami leśnymi, miejscowo piaszczystymi. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking
Stanowisko V-3 – Kościół Lubin, 6,2 km (2,2,2). Podobnie jak w odcinku Trzecin poruszamy się w dość mocno urozmaiconym terenie głownie drogami i ścieżkami leśnymi. Wapnica i Lubin to drogi asfaltowe i szutrowe. Odcinek dość trudny dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
Kościół Lubin – Karnocice, 6,9 km (1,2,2). Na tym odcinku wchodzimy w drożnię leśną i polną oraz ścieżki. Oprócz stromych zejść i podejść przy klifie teren jest średnio urozmaicony. Niektóre odcinki mogą sprawić trudność rowerzystom. Przy klifie możliwe zwalone drzewa. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
Karnocice – Wolin Muzeum, 10,4 km (1,2,2). Odcinek dość łatwy. W Dargobądziu ulica asfaltowa, następnie brukowana. Na terenie Lasu Zamkowego drogi leśne. Zachodni skraj lasu, oraz dojście do Mokrzycy, drogi polne, podmokłe po deszczach. Od Mokrzycy do muzeum idzie ulicą asfaltową i chodnikiem. Teren o średnim urozmaiceniu na terenach leśnych. Odcinek łatwy dostępny dla turystów pieszych, rowerowych, nordic walking.
Wolin muzeum – Koniewo Kościół 6,7 km (1,1,1). Odcinek łatwy. Na odcinku Wolin – Gogolice szlak biegnie ulicą asfaltową. W Gogolicach od węzła szlaków pieszych (zielony niebieski) przebiega drogami polnymi i szutrowymi aż do krzyżówki koło Koniewa. Tutaj znowu jest odcinek asfaltowy. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
Koniewo kościół – Mierzęcin dworek 6,1 km (1,2,2) . Odcinek łatwy i bez utrudnień. Przebiega drogami asfaltowymi i gruntowymi bitymi na odcinku Wiejkowo-Koniewo. Na terenie leśnym idzie drogami i duktami leśnymi oraz ścieżkami (tu mogą być utrudnienia w ruchu rowerowym z powodu wystających korzeni). Z powodu wycinek część dróg może być po deszczach ślizga i z błotem. Trasa łatwa, bez utrudnień, na odcinkach leśnymi z lekkimi urozmaicenia rzeźby tereny i podmokłe drogi po deszczach). Na terenie Zespołu „Wiejkowski Las” możliwe ogrodzenia leśne na duktach. Na rzece Grzybnicy, łączącej jeziora Ostrowo i Piaski, zniszczony mostek. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
Mierzęcin dworek – Piaski wieś, 4,9 km (1,1,1). Na odcinku Mierzęcin dworek – Troszyn, poruszamy się drogami gruntowymi i asfaltem. W Troszynie przejście przez tory kolejowe i drogę krajową. Budowa S-3 (z przejściem). Od Troszyna do Piasków Wielkich poruszamy się drogami i ścieżkami leśnymi oraz drogą asfaltową. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
Piaski wieś – Sibin krzyżówka 8,3 km (1,2,2). Odcinek przebiega drogami leśnymi, polnymi, asfaltowymi i bitymi. Miejscami drogi są lekko zarośnięte. Trasa przebiega głównie polami (drogi miedzowe – tutaj troszkę trzęsie rowerzystów ). Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
Sibin krzyżówka – Dusin kościół 7,3 km (1,1,1). Na odcinku Sibin – Kukułowo, szlak przebiega drogą asfaltową. Na odcinku Kukułowo – Połchowo drogą gruntową. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
Dusin kościół – Kamień Pomorski PKP, 8,1 km (1,2,1). Na odcinku Dusin – Skarchowo szlak przebiega drogą asfaltową. Od Skarchowa wchodzi w drogę wzdłuż linii brzegowej Zatoki Cichej na Dziwnie. Odcinek ten miejscami zarośnięty i niewielkie muldy na drodze – wygodnym rowerzystom proponujemy asfalt przez Jarszewo. W Kamieniu Pomorskim szlak idzie wzdłuż ogródków działkowych i wchodzi na ulice asfaltowe. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking.
Kamień Pomorski PKP – Wrzosowo krzyżówka, 8 km (1,1,1). Na terenie miasta szlak przebiega ulicami asfaltowymi i kładką nad Zatoką Karpinką. Odcinek kładka – Żółcino plaża spotkamy się z drogą gruntową zaś od Żółcina plaża do Żółcina z drogą asfaltową. Odcinek Żółcino – Wrzosowo prowadzi drogą gruntową miejscami posypaną szutrem o dość dobrej bitej nawierzchni. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking. Przygotowaliśmy szczegółowy opis szlaku na terenie gminy Kamień Pomorski - zapraszamy.
Wrzosowo krzyżówka – Dziwnówek parking (węzeł szlaków pieszy niebieski i czerwony – rowerowy R-10), 2,3 km (1,1,1). Odcinek Wrzosowo – Dziwnówek to ruchliwy asfalt. Proponujemy poruszać się poboczem i chodnikiem. Trasa łatwa, bez utrudnień. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych i nordic walking
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie