P-Z-ZCH-099, dydaktyczny DPN, Zatom - Leśn. Międzybór, 4km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZCH-099

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZCH-099
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Zatom krzyżówka - kładka Konotop - most Słopica - Leśniczówka Międzybór
  4. NAZWA SZLAKU:  Ścieżka dydaktyczna Międzybór
  5. POWIAT: Choszczeński
  6. GMINA: Drawno
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe i gruntowe; leśne i polne
  8. KOLOR: zielona choinka, w tle biały kwadrat
  9. ROK POWSTANIA:
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ: 4 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 oznakowanie oceniamy jako bardzo dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNEhttp://dpn.pl/sciezka-poznawcza-miedzybor

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Ścieżka dydaktyczna Międzybór, przedstawia główną rzekę naszego DPN Drawę ,wraz z jej dopływem - Słopicą. Umożliwia poznanie rzadkich gatunków roślin w tym chronionych - jarzęba brekinii, lilii złotogłów, storczyków i in. Poznajemy także najbardziej typowe lasy Puszczy Drawskiej oraz jej mieszkańców, historię i geologiczną przeszłość obszarów położonych nad Drawą. Więc ruszajcie na szlak pieszo lub rowerem. Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna. Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • pieszy czerwony im. Hetmana Stanisława Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn nad Odrą
  • pieszy zielony Zatom - Nowa Studnica
  • rowerowy niebieski Pętla Barnimie
  • rowerowy czerwony Pętla Zatom
  • szlak konny Pętla Zatom - Barnimie - Zatom
  • szlak konny Pętla Zatom 1
  • szlak konny pętla Zatom 2
  • szlak kajakowy rzeką Drawą

Jako bazę wypadową na wyprawy piesze, rowerowe i kajakowe, polecam Agroturystykę Barnimie, prowadzoną przez Państwa Nowaków - https://www.drawa24.pl . Do dyspozycji gości są pokoje w agroturystyce oraz duże pole namiotowe i kamperowe stanowiska. Zapewnione jest również super pyszne wyżywienie, z własnej kuchni - przy grupach również z dowozem. Jeśli chcesz skorzystać ze spływu kajakowego wraz z dowozem, również nie ma tu problemu.


OPIS SZLAKU

Ścieżka dydaktyczna Międzybór, rozpoczyna/kończy swój bieg na skrzyżowaniu, we wsi Zatom. Praktycznie na całej długości pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym i niebieskim rowerowym. Ruszamy asfaltem na zachód. Po drodze mijamy kościół z lat 80-tych, XX wieku oraz pozostałości pomnika upamiętniającego mieszkańców wsi, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Wchodzimy w pomnikową aleję lipową. Z asfaltu skręcamy w lewo i drogą polną, wędrujemy ku Drawie. Wchodzimy z malownicze Zatomskie Zbocza. Wąwozem schodzimy do rzeki. Tutaj czeka na nas drewniana kładka i most nad Drawą. Za mostem miejsce odpoczynku dla kajakarzy i nie tylko. Wychodzimy na łąki i skręcamy w prawo. Czeka nas kilkaset metrów wędrówki, rozjeżdżoną drogą polną na skraju lasu. Po deszczach i intensywnych pracach rolnych, może być sporo błota. Ponownie wchodzimy w las i drogą polną docieramy do skraju skarpy nadrzecznej. Zobaczymy drewnianą platformę widokową, skąd w ciszy możemy obserwować życie przyrodnicze Drawy, na Targankowym Urwisku. Po chwili wyciszenia, ruszamy dalej na szlak. Dochodzimy do drewnianego mostu nad Słopicą. Po lewej niegdyś funkcjonował Kościany Młyn. Za mostem dochodzimy do leśniczówki Międzybór - budynek dawniej pełnił rolę szkoły.

Co dalej ?

Możemy ruszyć na wędrówkę niebieskim szlakiem rowerowym do Barnimia i dalej Drawna. Możemy również udać się zielonym szlakiem pieszym do Nowej Korytnicy i Nowej Studnicy, wzdłuż  rzeki Korytnicy. Możemy również skręcić w prawo, dojść do skrzyżowania. Gdy pójdziemy na wprost dotrzemy do pola biwakowego Bogdanka, gdzie zaplanujemy dalsze wędrówki po DPN-e. Możemy również skręcić w prawo i wrócić do Zatomia.

Na pobliskim polu biwakowym Bogdanka, nad Drawą, możemy również rozpalić ognisko, czy pobiwakować. Jednak obowiązują tutaj zasady udostępniania terenu DPN dla turystyki.


OBIEKTY NA SZLAKU

Zatom, to duża wieś na śródleśnej polanie, 11 km na południowy- wschód od Drawna, przy drodze do Dobiegniewa. Początki osady są nieznane, musiała jednak istnieć już w XV w. Cała część Puszczy na prawym brzegu Drawy nosiła niegdyś nazwę "Zatomskiej", dla odróżnienia od lewobrzeżnej- "Miradzkiej". Osada opustoszała w XVI w. W 1601 r. lokowana na nowo przez margrabiego Jana. W XIX w. była dużą wsią: istniał tu kościół parafialny i posterunek żandarmerii. W latach 20- tych rozbudowano ją w wyniku państwowej akcji kolonizacji niemieckich ziem wschodnich. W Zatomiu dominuje  typowa dla regionu zabudowa ceglana i ryglowa z przełomu XIX i XX wieku.  Co warto zobaczyć:

  • Pośrodku wsi kościół NMP Matki Kościoła, zbudowany w latach 1987-91. Stoi na miejscu poprzedniej świątyni. W pobliżu stary budynek ryglowy i skupisko cisów wokół fundamentów dawnego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej. We wsi jeszcze kilka innych domów ryglowych z połowy XIX w.
  • Klon Solarzy. Niestety obecnie możemy tylko podziwiać pozostałości Klonu Solarzy, pod którym jak głoszą legendy odpoczywali kupcy na Szlaku Solny, prowadzącym z Kołobrzegu na południe Polski. Był najgrubszym i najstarszym znanym klonem w Polsce o obwodzie ponad 5 metrów. Zmarł powalony przez wichurę w wieku około 320 lat. Patrząc na zwalone, potężne konary Klonu Solarzy można jedynie uruchomić wyobraźnię i spojrzeć na to rumowisko, jak na starą księgę z rozsypanymi kartami z zapisem historii tych ziem: ludzi i zdarzeń. Wydaje się, jakby ta jedyna w swoim rodzaju Kronika spadła z wysokiej półki i ujawniła wiedzę zbieraną przez wieki.
  • Na prywatnej posesji w południowo - zachodniej części wsi rośnie dąb szypułkowy o ponad 500 cm obwodzie. Przez wieś prowadzi aleja lipowa. Dwie najgrubsze lipy (do 415 cm obwodu) rosną w pobliżu kościoła. Przy resztkach pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej rosną dwa cisy.
  • W okolicy ładne fragmenty Doliny Drawy- uroczysko Zatomskie Zbocza.

Kościany Młyn. W XIX w. w tym miejscu istniał młyn zwany Kościanym, ponoć mielono w nim kości zwierzęce do wyrobu mydła. Dziś zachowały się tylko resztki fundamentów dawnego młyna. Wczesną wiosną do dziś zakwitają tu przebiśniegi, posadzone niegdyś przez rodzinę młynarza. Woda napędzająca młyn była prowadzona kanałem, który odgałęział się od Słopicy powyżej szosy do Drawna i biegł krawędzią łąki, a następnie przechodził drewnianym akweduktem ponad nurtem rzeki. Było to unikatowe rozwiązanie techniczne. Prowadzona kanałem woda, oprócz napędzania koła młyńskiego, była rozprowadzana na łąki po obu stronach rzeki, nawadniając je. Słabo widoczne resztki kanału można do dziś odszukać na skraju lasu i łąki. 

Targankowe Urwisko. To miejsce jest zwane Tragankowym Urwiskiem (obszar ochrony biernej). Eksponowane ku południowi, stopniowo zarastające osuwiska na podmywanym przez rzekę zboczu doliny są siedliskiem interesujących roślin ciepłolubnych: traganka piaskowego, driakwi gołębiej, jastrzębca żmijowcowatego, rozchodnika ościstego, podejźrzona księżycowego i kruszczyka rdzawoczerwonego. Erozyjna działalność rzeki umożliwia ciepłolubnym gatunkom życie w krajobrazie zdominowanym przez cieniste lasy. Aby gatunki te mogły w tym miejscu przetrwać, potrzebne jest, by erozja zbocza miała natężenie nie za małe i nie za duże. Dlatego ze zbocza są np. wycinane pojedyncze drzewa, Nie należy wchodzić na zbocze w poszukiwaniu osobliwości florystycznych.

Zatomskie Zbocza, to uroczysko w Dolinie Drawy, na północ od Zatomia. Oprócz malowniczych widoków nadrzecznych skarp, znajdziemy to rzadkie stanowiska brekinii. Lubi rosnąć w miejscach ciepłych i bogatych w węglan wapnia. W Polsce drzewo to rośnie tylko w zachodniej części kraju. Wszędzie jest bardzo rzadkie, podlega całkowitej ochronie gatunkowej, a dla ochrony jego większych skupień tworzy się rezerwaty. 

Międzybór. Budynki zbudowano w 1932 r. jako szkołę dla okolicznych osad oraz dom nauczyciela. Chodziły tu na naukę dzieci z Konotopia, Jaźwin, Sówki, Bukowej Doliny (Bogdanki), a czasami i z Zatomia. Miejsca tego nie otaczał wówczas zwarty las: ku Bogdance, a także po prawej stronie drogi do Drawna, rozciągały się uprawne pola. Od czasów bezpośrednio po II wojnie światowej osada pełni funkcję leśniczówki. 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2/3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl