MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-Z-ZDR/ZWA-105, szlak pieszy zielony, Zatom - Nowa Studnica, 24,2km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZDR/ZWA-105
- NUMER SZLAKU WG PTTK:
- PRZEBIEG SZLAKU: Zatom - Międzybór - Jaźwiny - Sówka - Nowa Korytnica - Nowa Studnica
- NAZWA SZLAKU: Wzdłuż Korytnicy
- POWIAT: Choszczeński, Wałecki
- GMINA: Drawno, Tuczno
- NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, bruk i gruntowe; leśne i polne
- KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany na odcinku Zatom - Nowa Korytnica, 2001 na odcinku Nowa Korytnica - Nowa Studnica - Krępa Krajeńska.
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2001
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2022
- DŁUGOŚĆ: 24,2 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2022 oznakowanie oceniamy jako niedostateczne - praktycznie brak. Nie dotyczy odcinka na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, gdzie szlak był odnawiany w 2014 roku i stan jego oznakowania oceniamy na dobry -.
- LINKI ZEWNĘTRZNE:
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak Wzdłuż Korytnicy, jest bardzo trudnym szlakiem pieszym. Nie znajdziecie na nim zbytnio zabytków, ale już na pewno moc przyrody i widoków na rzekę. Jednak 90% szlaku na odcinku Bogdanka - Nowa Korytnica, to zanikające ścieżki, zarośnięte i zawalone miejscami drogi leśne, spora ilość nadrzecznych skarp itp.. Do tego praktycznie brak oznakowania - trzeba się nieźle doszukiwać starych malunków z przed ponad 20 lat. Idealna przygoda dla survivalowców i lubiących terenowe wyzwania, na zaniedbanym szlaku. Ciekawostką jest częściowo odbudowany most. Ze strony jednego Nadleśnictwa jest 1/3 mostu (nowa), drugiego również 1/3 (dość stara, a po środku przerwa :) .
Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna.
Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:
- pieszy czerwony im. Hetmana Stanisława Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn nad Odrą
- pieszy dydaktyczny Międzybór, Zatom-Międzybór
- rowerowy niebieski Pętla Barnimie
- rowerowy czerwony Pętla Zatom
- szlak konny Pętla Zatom - Barnimie - Zatom
- szlak konny Pętla Zatom 1
- szlak konny pętla Zatom 2
- szlak kajakowy rzeką Drawą
- szlak kajakowy rzeką Korytnica
Jako bazę wypadową na wyprawy piesze, rowerowe i kajakowe, polecam Agroturystykę Barnimie, prowadzoną przez Państwa Nowaków - https://www.drawa24.pl . Do dyspozycji gości są pokoje w agroturystyce oraz duże pole namiotowe i kamperowe stanowiska. Zapewnione jest również super pyszne wyżywienie, z własnej kuchni - przy grupach również z dowozem. Jeśli chcesz skorzystać ze spływu kajakowego wraz z dowozem, również nie ma tu problemu.
OPIS SZLAKU
Pomóż nam stworzyć opis szlaku.
Co dalej ?
OBIEKTY NA SZLAKU
Pomóż nam stworzyć opisy obiektów na szlaku
Zatom, to duża wieś na śródleśnej polanie, 11 km na południowy- wschód od Drawna, przy drodze do Dobiegniewa. Początki osady są nieznane, musiała jednak istnieć już w XV w. Cała część Puszczy na prawym brzegu Drawy nosiła niegdyś nazwę "Zatomskiej", dla odróżnienia od lewobrzeżnej- "Miradzkiej". Osada opustoszała w XVI w. W 1601 r. lokowana na nowo przez margrabiego Jana. W XIX w. była dużą wsią: istniał tu kościół parafialny i posterunek żandarmerii. W latach 20- tych rozbudowano ją w wyniku państwowej akcji kolonizacji niemieckich ziem wschodnich. W Zatomiu dominuje typowa dla regionu zabudowa ceglana i ryglowa z przełomu XIX i XX wieku. Co warto zobaczyć:
- Pośrodku wsi kościół NMP Matki Kościoła, zbudowany w latach 1987-91. Stoi na miejscu poprzedniej świątyni. W pobliżu stary budynek ryglowy i skupisko cisów wokół fundamentów dawnego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej. We wsi jeszcze kilka innych domów ryglowych z połowy XIX w.
- Klon Solarzy. Niestety obecnie możemy tylko podziwiać pozostałości Klonu Solarzy, pod którym jak głoszą legendy odpoczywali kupcy na Szlaku Solny, prowadzącym z Kołobrzegu na południe Polski. Był najgrubszym i najstarszym znanym klonem w Polsce o obwodzie ponad 5 metrów. Zmarł powalony przez wichurę w wieku około 320 lat. Patrząc na zwalone, potężne konary Klonu Solarzy można jedynie uruchomić wyobraźnię i spojrzeć na to rumowisko, jak na starą księgę z rozsypanymi kartami z zapisem historii tych ziem: ludzi i zdarzeń. Wydaje się, jakby ta jedyna w swoim rodzaju Kronika spadła z wysokiej półki i ujawniła wiedzę zbieraną przez wieki.
- Na prywatnej posesji w południowo - zachodniej części wsi rośnie dąb szypułkowy o ponad 500 cm obwodzie. Przez wieś prowadzi aleja lipowa. Dwie najgrubsze lipy (do 415 cm obwodu) rosną w pobliżu kościoła. Przy resztkach pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej rosną dwa cisy.
- W okolicy ładne fragmenty Doliny Drawy- uroczysko Zatomskie Zbocza.
Kościany Młyn. W XIX w. w tym miejscu istniał młyn zwany Kościanym, ponoć mielono w nim kości zwierzęce do wyrobu mydła. Dziś zachowały się tylko resztki fundamentów dawnego młyna. Wczesną wiosną do dziś zakwitają tu przebiśniegi, posadzone niegdyś przez rodzinę młynarza. Woda napędzająca młyn była prowadzona kanałem, który odgałęział się od Słopicy powyżej szosy do Drawna i biegł krawędzią łąki, a następnie przechodził drewnianym akweduktem ponad nurtem rzeki. Było to unikatowe rozwiązanie techniczne. Prowadzona kanałem woda, oprócz napędzania koła młyńskiego, była rozprowadzana na łąki po obu stronach rzeki, nawadniając je. Słabo widoczne resztki kanału można do dziś odszukać na skraju lasu i łąki.
Targankowe Urwisko. To miejsce jest zwane Tragankowym Urwiskiem (obszar ochrony biernej). Eksponowane ku południowi, stopniowo zarastające osuwiska na podmywanym przez rzekę zboczu doliny są siedliskiem interesujących roślin ciepłolubnych: traganka piaskowego, driakwi gołębiej, jastrzębca żmijowcowatego, rozchodnika ościstego, podejźrzona księżycowego i kruszczyka rdzawoczerwonego. Erozyjna działalność rzeki umożliwia ciepłolubnym gatunkom życie w krajobrazie zdominowanym przez cieniste lasy. Aby gatunki te mogły w tym miejscu przetrwać, potrzebne jest, by erozja zbocza miała natężenie nie za małe i nie za duże. Dlatego ze zbocza są np. wycinane pojedyncze drzewa, Nie należy wchodzić na zbocze w poszukiwaniu osobliwości florystycznych.
Zatomskie Zbocza, to uroczysko w Dolinie Drawy, na północ od Zatomia. Oprócz malowniczych widoków nadrzecznych skarp, znajdziemy to rzadkie stanowiska brekinii. Lubi rosnąć w miejscach ciepłych i bogatych w węglan wapnia. W Polsce drzewo to rośnie tylko w zachodniej części kraju. Wszędzie jest bardzo rzadkie, podlega całkowitej ochronie gatunkowej, a dla ochrony jego większych skupień tworzy się rezerwaty.
Międzybór. Budynki zbudowano w 1932 r. jako szkołę dla okolicznych osad oraz dom nauczyciela. Chodziły tu na naukę dzieci z Konotopia, Jaźwin, Sówki, Bukowej Doliny (Bogdanki), a czasami i z Zatomia. Miejsca tego nie otaczał wówczas zwarty las: ku Bogdance, a także po prawej stronie drogi do Drawna, rozciągały się uprawne pola. Od czasów bezpośrednio po II wojnie światowej osada pełni funkcję leśniczówki.
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 2/3
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 3
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.