R-N-ZCH-315, szlak rowerowy niebieski, Drawnik - Drawnik, 30,2km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-N-ZCH-315

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  R-N-ZCH-315
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Drawnik pole biwakowe - Barnimie - Barnimie pole biwakowe - Zatom - Międzybór leśniczówka - Niemieńsko - Gładysz - Barnimie - Podegrodzie - Drawno - Drawnik
  4. NAZWA SZLAKU: Pętla Barnimie
  5. POWIAT: Choszczeński
  6. GMINA: Drawno
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, bruk, utwardzone, gruntowe: leśne w tym ścieżki wzdłuż Drawy.
  8. KOLOR: niebieski
  9. ROK POWSTANIA: 2014
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ: 30,2km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze pętli, oznakowanie dwustronne. W 2022 oznakowanie oceniamy jako dobre. Na drogach publicznych, brakuje znaków, z powodu wycinania przydrożnych drzew z oznakowaniem. UWAGA !!! Niestety od wielu lat, jednak przed powstaniem szlaku rowerowego, droga w Barnimiu (od świetlicy do rozwidlenia dróg) jest okresowo zalewana. Przy wysokich stanach wód gruntowych, praktycznie nie da się przejechać, gdyż tworzy się jezioro na drodze i okolicznych polach/łąkach.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:  

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlaki rowerowe Drawieńskiego Parku Narodowego, tworzą trzy zazębiające się pętle, od północnych granic w Drawnie, do południowych granic w Głusku. Dzięki temu można wykonać jedną, długą pętlę wokół Drawy. Osoby z mniejszą kondycją mogą przejechać każdą z pętli oddzielnie.

Pierwszym szlakiem jest Pętla Barnimie. Połowa trasy przebiega po malowniczym terenie DPN-u, wzdłuż zachodniego brzegu Drawy, od Drawnika (pole biwakowe) do Zatomia. Druga połowa od Zatomia do Drawnika, poprowadzi nas drogami asfaltowymi (oprócz krótkiego odcinka Zatom-Międzybór). Na trasie oprócz atrakcji przyrodniczych, znajdziecie mnóstwo zabytków w Drawnie, Niemieńsku i Barnimiu, od ruin wsi, poprzez kościoły, do dworów. A może znajdziecie zamek ? Nic tylko wsiąść na rower i ruszyć na szlak. Oczywiście, szlak będzie również ciekawy dla piechurów, pomimo długich przebiegów asfaltem.

Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna. Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • pieszy czerwony im. Hetmana Stanisława Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn nad Odrą
  • pieszy żółty pętla Drawno
  • pieszy zielony Zatom - Nowa Studnica
  • ścieżka dydaktyczna Drawnik (pętla)
  • ścieżka dydaktyczna Barnimie, Barnimie - Zatom
  • Ścieżka dydaktyczna Międzybór, Zatom - Międzybór
  • rowerowy czerwony Pętla Zatom
  • szlak konny Pętla Zatom - Barnimie - Zatom
  • szlak konny Pętla Zatom 1
  • szlak konny pętla Zatom 2
  • szlak konny Pętla Barnimie
  • szlak kajakowy rzeką Drawą

Jako bazę wypadową na wyprawy piesze, rowerowe i kajakowe, polecam Agroturystykę Barnimie, prowadzoną przez Państwa Nowaków - https://www.drawa24.pl . Do dyspozycji gości są pokoje w agroturystyce oraz duże pole namiotowe i kamperowe stanowiska. Zapewnione jest również super pyszne wyżywienie, z własnej kuchni - przy grupach również z dowozem. Jeśli chcesz skorzystać ze spływu kajakowego wraz z dowozem, również nie ma tu problemu.


OPIS SZLAKU - POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS

 

Na polu biwakowym Drawnik, nad Drawą, możemy również rozpalić ognisko, czy pobiwakować. Jednak obowiązują tutaj zasady udostępniania terenu DPN dla turystyki.  


OBIEKTY NA SZLAKU - POMÓŻ MI STWORZYĆ OPISY

Drawnik. Dzisiaj pozostały tylko ruiny po nieistniejącej osadzie nad Drawą, zwanej także przez jakiś czas Drawskim Młynem. Nazwa pochodziła od  funkcjonującego w tym czasie młynu wodnego. W średniowieczu był tu bród, przebiegała tędy tzw. droga marchijska - droga historyczna prowadząca z Nowej Marchii w głąb państwa krzyżackiego. W XIX w. istniały dwa młyny i gorzelnia. Na północ od ruin, w lesie jest wzniesienie - prawdopodobnie dawne grodzisko. Obok niego ukryty w zaroślach zniszczony cmentarzyk ewangelicki. Po południowej stronie drogi znajdują się ruiny dworku i resztki założenia parkowego. W nim kilka egzotycznych gatunków drzew (np. orzech włoski, jodła kaukaska i dąb błotny), a także pomnikowa lipa drobnolistna (435 cm obw.) i wiąz górski (365 cm obw.). Nieco na południe od resztek parku, na skarpie doliny Drawy rośnie buk o obwodzie 432 cm.

Barnimie. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1337 r.. W Barnimiu, 14 sierpnia 1655 r. 12-tys. armia na czele z królem Szwecji Karolem X Gustawem przekroczyła Drawę i rozpoczęła niszczenie wszystkiego, co katolickie i polskie. Minął jakiś czas i losy wojny odwróciły się, latem 1657 r. król opuścił Polskę, wiedział już, że jej nie pokona. Możliwe, że wracał tą samą drogą, ścigamy przez wojska polskie Hetmana Czarnieckiego.
Ówczesny elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm Hohenzollern był polskim lennikiem, zamiast jako książę Prus przyjść z pomocą Rzeczypospolitej, zdradził Jana Kazimierza. Po zawarciu w Bydgoszczy umów ugodowych między dwoma władcami, we wrześniu 1657 r. Stefan Czarniecki przed przejściem Drawy w Barnimiu miał rzekomo powiedzieć: „Niech wie lis zdradziecki (elektor), czego się może po nas spodziewać. Mamy wciąż własnych chłopów z bydła i kur obdzierać? Lepiej elektorskich krów posmakujmy. Tak, panowie, ma koń, i do Marchii! Tam należną zapłatę z elektora ściągniemy. Będzie on krzyczeć, to pewne, ale się ty zasłonimy, żeśmy o traktacie nie wiedzieli”. Dla Czarnieckiego elektor był takim samym zdrajcą jak rodzimi magnaci, którzy już bezkarnie zaczęli powracać w Polsce do łask. Natomiast dla Prus Fryderyk  Wilhelm Hohenzollern był władcą wielkim. Za jego rządów stały się one suwerenne, również jego armia zaczęła odnosić sukcesy, które zmieniły bieg historii. Jego potomkowie wpływali na losy świata. Dlatego godne odnotowania jest to, że 24 marca 1679 r. z żoną i synem Fryderyk elektor przejechał przez Barnimie i udał się w kierunku Bierzwnika. Tak oto w Barnimiu znalazł się pierwszy król pruski , gdyż syn elektora w 1701 r. koronował się i zasiadł na pruskim tronie jako Fryderyk I.

Warto również wspomnieć o okresie II Wojny Światowej. W lutym 1945 r. polska 2. Dywizja Artylerii (największa w historii Polski jednostka artyleryjska) pod dowództwem gen. bryg. Benedykta Nestorowicza rozlokowała się w rejonie Barnimia. W nocy z 28 lutego na 1 marca 1945 r. oddziały dywizji zajęły w okolicy Drawna ugrupowanie bojowe. Gdy wstał dzień, 1 marca 1945 r. o godz. 8.99 jednostka ogniem wszystkich dział weszła do boju. To był jej chrzest bojowy.

We wsi znajduje się zbudowany z kamieni polnych (obecnie otynkowany) kościół gotycki pod wezwaniem Serca Pana Jezusa z XV wieku. Czas powstania datuje się na XII wiek. Do kościoła przylega drewniana wieża – dzwonnica kryta wysokim hełmem gontowym dostawiona w XVIII w. Wewnątrz kościoła znajdują się: renesansowa ambona z 1600 roku, ołtarz główny z 1608 r., neogotycka chrzcielnica z końca XIX w. Absyda i przedsionek dobudowane zostały w 1900 roku, z tego okresu pochodzą również neorenesansowy prospekt organowy i empora organowa. W kościele obejrzeć można także barokową płytę nagrobną niemieckiego pastora zmarłego w 1670 roku i dwie inne płyty z XIX w. Na uwagę zasługują również pozostałości założenia dworskiego: Park o pow. ok. 7 ha z I połowy XIX w., z rozległą polaną w części środkowej, na której stał kiedyś pałac. Zachowała się piętrowa oficyna i budynek bramny z XIX w. W parku rosną drzewa ozdobne i pomnikowe (najatrakcyjniejszy tulipanowiec amerykański, stare dęby, buki odmiany purpurowej, choina kanadyjska), charakteryzuje go bardzo interesujące założenie przestrzenne. Obok XIX wiecznego cmentarza – ruiny pomnika, ku czci dawnych mieszkańców wsi, poległych w I wojnie światowej.

Potyczka pod Barnimiem – starcie zbrojne stoczone 1 sierpnia 1627 roku, na Pomorzu Nadodrzańskim, pomiędzy wojskami w służbie Królestwa Danii, a najemną ochotniczą formacją lekkiej jazdy polskiej (lisowczycy) i polskim pospolitym ruszeniem walczącym, po stronie cesarskich sił Habsburgów, w trakcie wojny trzydziestoletniej. Potyczka pod Barnimiem była preludium do bitwy pod Granowem. Więcej informacji https://pl.wikipedia.org/wiki/Potyczka_pod_Barnimiem

Na prawym brzegu rzeki Drawy, w pobliżu Barnimia znajduje się wyżłobiony przez strumień jar zwany Grabowym lub Diabelskim. Znajduje się tam wielki głaz narzutowy o obwodzie ponad 10 m, wysokości ok. 2 metrów, tzw. Diabelski Kamień. Z głazem związane są ciekawe legendy. Jedna z nich opowiada o diable, który znosząc wielkie głazy na budowę swojej siedziby, upuścił jeden z nich, tworząc rozległy wąwóz. Druga z legend dotyczy wydarzeń, które rozegrały się w jarze w okresie średniowiecza. Rozegrała się bitwa pomiędzy Wedlami, a Dewitzami - . Na brzegu rzeki Drawy i w rozpadlinie, którą od leżącego w nim ogromnego głazu, nazywali ludzie Diabelskim Jarem, toczyła się zacięta walka. Wielu szlachetnych rycerzy, jak i giermków, znalazło tego dnia grób w mokradłach lub rzece.

Zatom, to duża wieś na śródleśnej polanie, 11 km na południowy- wschód od Drawna, przy drodze do Dobiegniewa. Początki osady są nieznane, musiała jednak istnieć już w XV w. Cała część Puszczy na prawym brzegu Drawy nosiła niegdyś nazwę "Zatomskiej", dla odróżnienia od lewobrzeżnej- "Miradzkiej". Osada opustoszała w XVI w. W 1601 r. lokowana na nowo przez margrabiego Jana. W XIX w. była dużą wsią: istniał tu kościół parafialny i posterunek żandarmerii. W latach 20- tych rozbudowano ją w wyniku państwowej akcji kolonizacji niemieckich ziem wschodnich. W Zatomiu dominuje  typowa dla regionu zabudowa ceglana i ryglowa z przełomu XIX i XX wieku.  Co warto zobaczyć:

  • Pośrodku wsi kościół NMP Matki Kościoła, zbudowany w latach 1987-91. Stoi na miejscu poprzedniej świątyni. W pobliżu stary budynek ryglowy i skupisko cisów wokół fundamentów dawnego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej. We wsi jeszcze kilka innych domów ryglowych z połowy XIX w.
  • Klon Solarzy. Niestety obecnie możemy tylko podziwiać pozostałości Klonu Solarzy, pod którym jak głoszą legendy odpoczywali kupcy na Szlaku Solny, prowadzącym z Kołobrzegu na południe Polski. Był najgrubszym i najstarszym znanym klonem w Polsce o obwodzie ponad 5 metrów. Zmarł powalony przez wichurę w wieku około 320 lat. Patrząc na zwalone, potężne konary Klonu Solarzy można jedynie uruchomić wyobraźnię i spojrzeć na to rumowisko, jak na starą księgę z rozsypanymi kartami z zapisem historii tych ziem: ludzi i zdarzeń. Wydaje się, jakby ta jedyna w swoim rodzaju Kronika spadła z wysokiej półki i ujawniła wiedzę zbieraną przez wieki.
  • Na prywatnej posesji w południowo - zachodniej części wsi rośnie dąb szypułkowy o ponad 500 cm obwodzie. Przez wieś prowadzi aleja lipowa. Dwie najgrubsze lipy (do 415 cm obwodu) rosną w pobliżu kościoła. Przy resztkach pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej rosną dwa cisy.
  • W okolicy ładne fragmenty Doliny Drawy- uroczysko Zatomskie Zbocza.

POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl