MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-Z-ZWA/ZDR-117, zielony, Jezioro Kosiakowo - Łowicz Wałecki, 8,2km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZWA/ZDR-117
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1162z
- PRZEBIEG SZLAKU: Jezioro Kosiakowo (Korytnickie) - Stara Korytnica - Łowicz Wałecki
- NAZWA SZLAKU:
- POWIAT: Wałecki, Drawski
- GMINA: Mirosławiec, Kalisz Pomorski
- NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi gruntowe i utwardzone.
- KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018 po zmianach.
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018 po zmianach
- DŁUGOŚĆ: 8,2 km
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku, oznakowanie dobre. Obecnie jest to mocno skrócony szlak - wcześniej miał 30km i był szlakiem okrężnym. Oznakowanie szlaku jeszcze funkcjonuje w terenie. W 2018 roku skrócono szlak, gdyż mocno pokrywał się z istniejącymi rowerowymi i pieszymi szlakami na terenie Gminy Mirosławiec. Trwają jeszcze uzgodnienia odnośnie ostatecznej wersji szlaku. Obecnie łączy on największą plażę z miejscem rekreacyjnym nad jeziorem Kosiakowo, z Łowiczem Wałeckim, zamykając od południowego zachodu gminę Mirosławiec. Łączy również sieć mirosławieckich szlaków ze szlakami Kalisza Pomorskiego.
- LINKI ZEWNĘTRZNE:
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. W 2018 roku został zreorganizowany i nie podjęto się jego dalszego utrzymywania i renowacji. Szlak miał wspólne przebiegi i mocno pokrywał się z innymi szlakami turystycznymi. Jako, że funkcjonuje jeszcze na mapach, pozostawiono stare oznakowanie oraz drogowskazy w terenie, odnawiając jedynie węzły szlaków oraz funkcjonujący w terenie odcinek.W sumie cały czas można wędrować starym szlakiem, chociaż stan jego oznakowania oceniamy jako dostateczny. W plikach do pobrania udostępniamy aktualny i historyczny przebieg szlaku. Stary przebieg szlaku można pobrać >>tutaj<<.
Obecnie szlak zamyka południowo-wschodnie krańce gminy Mirosławiec. Łączy Jezioro Kosiakowo z Łowiczem Wałeckim (tutaj łączy się z niebieskim szlakiem pieszym), i jednocześnie sieć mirosławieckich szlaków turystycznych, z rozbudowaną siecią Kalisza Pomorskiego. Wędrując po szlakach Gminy Mirosławiec, nie możecie nie dotrzeć nad jezioro Kosiakowo i skorzystać z jego oferty odpoczynku. Obojętnie, jaki gminny szlak wybierzecie, planujcie tutaj swoje miejsce odpoczynku. Zapraszamy do wspólnej wędrówki.
OPIS TECHNICZNY
Jezioro Kosiakowo (Korytnickie), położone niedaleko Mirosławca, jest obecnie miejscem z najbardziej rozwiniętą infrastrukturą rekreacyjną, budowaną w latach 2021-2022. Posiada piękną plażę z pomostem, parking leśny, infrastrukturę sportową, zabudowę gospodarczą. W sumie nie ma przeszkód nawet na awaryjne biwakowanie podczas wędrówek. Dotrzecie do niego z każdego szlaku na terenie gminy Mirosławiec bezpośrednio lub korzystając z miksu szlaków. Z tego miejsca rozpoczyna się szlak kajakowy Korytnicą oraz znajduje się węzeł szlaków turystycznych:
- niebieski pieszy "Pętla Mirosławiecka", Mirosławiec muzeum - Mirosławiec PKS
- czerwony rowerowy "Rosiczki Mirosławieckie", Mirosławiec muzeum - Mirosławiec PKS
- zielony pieszy, Jez. Kosiakowo - Łowicz Wałecki
Ruszamy na zachód. Czeka nas odcinek leśny, początkowo dojazdem pożarowym nr 3. Za przepustem, na rozwidlenie dróg, skręcamy w prawo. Wyjeżdżamy z lasu. Nawierzchnia gruntowa i bruk. Mostem przechodzimy nad rzeką Korytnica - szlak kajakowy, i wchodzimy do Starej Korytnicy. Możemy podziwiać starszą zabudowę wsi, pamiętającej średniowieczne wieki. Mijamy piękny młyn wodny na Korytnicy, z początków XX wieku. Dochodzimy do asfaltu i skręcamy w prawo. We wsi dobra baza noclegowo-żywieniowa oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Korytnicą, można spływać od Jeziora Kosiakowo, do samej Drawy, której jest dopływem. Na głównej ulicy węzeł z czerwonym szlakiem rowerowym "Kaliskie Lasy", Kalisz Pomorski - Kalisz Pomorski. Na końcu wsi, schodzimy z asfaltu w drogę gruntową (szlak rowerowy odbija w lewo asfaltem) o nawierzchni różnej jakości. Początkowo lasem, potem polami i łąkami, docieramy do stacji benzynowej i baru przy drodze krajowej nr 10. Tutaj możemy się posilić i ruszyć w dalszą wędrówkę. Przecinamy krajówkę i asfaltem wchodzimy do Łowicza Wałeckiego. Po chwili, na skrzyżowaniu za kościołem, nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg na węźle z niebieskim szlakiem pieszym "Pętla Mirosławiecka", Mirosławiec Muzeum - Mirosławiec PKS.. Wieś posiada rodowód średniowieczny. Była wówczas wsią po polskiej stronie granicy z Brandeburgią, przez co rodziły się liczne Konflikty. Przechodził tu ważny wówczas Trakt Marchijski. W XVIII wieku należała do Prus. W 1939 powstało tu polowe lotnisko niemieckie, skąd Luftwaffe startowało do lotów nad Polskę. W roku 1945 miejscowość była zaciekle broniona, walki toczyły się o każdy dom. Po ciężkich walkach, Łowicz Wałecki został zdobyty wieczorem 12 lutego 1945 roku. Wydarzenia te upamiętnia granitowy głaz znajdujący się u podnóża kościoła. Kościół ten, wymurowany z polnych kamieni, przy użyciu form neogotyckich wzniesiono w roku 1837 w miejscu starszej, drewnianej jeszcze świątyni. Poświęcony został w 1946 roku, ponieważ wzniesiony został jako świątynia ewangelicka. Wnętrze kościoła jest współczesne. Przy kościele znajduje się również zachowana część pomnika poświęconego mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej. Warto nadmienić, że mamy tu dobrą bazę noclegową - kilka agroturystyk i kwater prywatnych.
CO DALEJ ??
Gdy spojrzymy na mapę (Link wyżej), mamy wiele możliwości zaplanowania wędrówek.
Z Łowicza Wałeckiego możemy powędrować niebieskim szlakiem pieszym do Mirosławca. Kierujemy się na północ, mijamy 7 Ogrodów i lasem dochodzimy do drogi asfaltowej Orle - Mirosławiec. Jeśli mamy czas, możemy podejść kilkaset metrów do Jeziora Harcerskiego, gdzie na plaży możemy polenuichować i dopiero wrócić do Mirosławca. Przy wyprawach rowerowych, można też wydłużyć wędrówkę przez Orle i przez jezioro Harcerskie (plaża i miejsce odpoczynku), wrócić do Mirosławca.
Z Jeziora Kosiakowskiego mamy dobrą drogę do miasta, którą prowadzi niebieski szlak pieszy oraz czerwony szlak rowerowy. Jednak zawsze sugerujemy wydłużenie wędrówek, w oparciu o sieć szlaków turystycznych Gminy Mirosławiec.
PODSUMOWANIE.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl .
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie