R-C-ZWA/ZDR-306, rowerowy szlak czerwony "Mirosławieckie Rosiczki", Mirosławiec Muzeum - Mirosławiec PKS, 23,8km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-C-ZWA/ZDR-306

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-C-ZWA/ZDR-306
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Mirosławiec PKS -Rezerwat Rosiczki Mirosławieckie - Jezioro Pogorzalskie (Kocie,Kacze) - Pomnik CASA - Mirosławiec Górny - Mirosławiec Muzeum
  4. NAZWA SZLAKU: Rosiczki Mirosławieckie
  5. POWIAT: Wałecki, Drawski
  6. GMINA: Mirosławiec, Wierzchowo
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone.
  8. KOLOR: czerwony
  9. ROK POWSTANIA: 2006
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
  12. DŁUGOŚĆ:  23,8 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku, oznakowanie bardzo dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Klasyfikujemy go jednak jako szlak MTB, czyli rowery szosowe i z wózkami mogą mieć problem z nawierzchnią na kilku odcinkach szlaku. Pomysł szlaku i pierwsze oznakowanie Nadleśnictwo Mirosławiec, we współpracy z gminą Mirosławiec. Długość szlaku pozwala na miłą całodzienną wycieczkę, nawet dla niezbyt wprawionych rowerzystów. Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami turystycznymi. Szlak ma charakter pętli rozpoczyna/kończy swój bieg w Mirosławcu. Ma charakter ścieżki edukacyjnej, na której umieszczono 11 tablic. Największą atrakcją szlaku jest rezerwat przyrody Rosiczki Mirosławieckie, od którego pochodzi nazwa trasy. Do tego dużo ciekawostek militarnych; Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu, gminny Ośrodek Kultury z wystawami, zabytki Mirosławca, pomnik Lotnika ... .W przypadku grup zorganizowanych Nadleśnictwo Mirosławiec oferuje przejazd trasy z przewodnikiem i zapoznania się z obiektami niedostępnymi. Szlak nadaje się oczywiście do wędrówek pieszych i nordic walking. Gmina Mirosławiec i Nadleśnictwo Mirosławiec zapraszają.

Szlaki turystyczne Ziemi Mirosławieckiej z jeziorem Bytyń Wielki - MAPA  UMAP - MAPA MAPY.CZ - MAPA TRASEO.PL


OPIS TECHNICZNY

Na trasie, wszystkie drogi są przejezdne. Ponad połowa to asfalty i szutry. Drogi leśne w dość dobrym stanie, jednak w miejscach po wycinkach drzew, są nierówne i rozjeżdżone przez ciężki sprzęt. Tutaj będą utrudnienia dla rowerów szosowych, graveli i z wózkami.

Warto zwiedzić Mirosławiec przed lub po naszej wycieczce. Miasto związane jest już z okresem średniowiecznym, lecz obecnie najbardziej związane jest z wojskiem. Stanowiło również ważny element Wału Pomorskiego podczas II Wojny Światowej. Przy PKS umiejscowiony jest zabytkowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – budowla zbudowana przez von Blankenburgów w 1721 r. z neogotycką wieżą dobudowaną w latach 1883-1885. W jednonawowym kościele z dwiema kaplicami znajdują się XVIII-wieczna chrzcielnica i chór muzyczny. Ponadto warto zwiedzić wystawę Muzeum Walk o Wał Pomorski z Salą Historii Lotnictwa Wojskowego w Mirosławcu i odnowioną ekspozycją terenową, oraz Regionalny Ośrodek Żubra, prowadzone przez Ośrodek Kultury w Mirosławcu. Na uwagę zasługuje również; majdan zamkowy Wedlów z ok. 1375 r. otoczony mokrą fosą z reliktami średniowiecznego zamku i barokowego zespołu pałacowo-parkowego, cmentarz rodowy von Blankenburgów na Górze Piaskowej z XIX w., oraz nazywany potocznie "Domem Grobów" cmentarz żydowski z XVII i XVIII w..

Początek/koniec szlaku na przystanku PKS. Ruszamy ulicą Sprzymierzonych na południe, aby wraz z oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego "Pętla Mirosławiecka" (przed plażą odbija on do brzegu jeziora) dotrzeć do Jeziora Kosiakowo. Docieramy do największej plaży gminy Mirosławiec. Nowo zagospodarowana w 2022 roku, posiada pełną infrastrukturę rekreacyjną. Jest to idealne miejsce na odpoczynek podczas naszej wędrówki, szczególnie przy odwrotnym pokonywaniu szlaku. Tutaj kolejny węzeł szlaków turystycznych; rowerowy czerwony "Rosiczki Mirosławieckie", niebieski pieszy "Pętla Mirosławiecka", zielony pieszy  oraz początek szlaku kajakowego Korytnicą. Ruszamy w kierunku zachodnim, dobrą szutrową drogą. Po dotarciu do drogi wojewódzkiej nr 177 skręcamy w lewo, i po chwili docieramy do parkingu leśnym. Tutaj swój bieg rozpoczyna/kończy żółty szlak rowerowy "Żubrów". Wraz z nim jedziemy dobrą drogą szutrową w kierunku wschodnim. Po kilometrze odbijamy na północ - szlak żółty prowadzi do jeziora Bytyń Wielki. Drogą leśną docieramy do drogi krajowej nr 10. Przecinamy ją i po chwili docieramy do rezerwatu przyrody "Rosiczki Mirosławieckie".

Ten rezerwat florystyczny torfowiskowy powołano w 1989 r. Zajmuje powierzchnię 20,83 ha, ochroną objęto tu bagno trzęsawiskowe z roślinnością mszarną i moczarową oraz porastającą obrzeża bagien roślinnością leśną. Występuje tu 148 gatunków roślin chronionych, w tym trzy gatunki owadożernej rosiczki (okrągłolistna, długolistna, pośrednia). Teren bagienny rezerwatu, mimo ciekawego wyglądu kolorowej łąki, jest niebezpieczny, gdyż kożuchy mchów pokrywają oczka wodne. Wokół rezerwatu oprowadzi nas Ścieżka edukacyjna „Dookoła Rosiczek" w kolorze zielonym o długości 2,4km, an której ustawiono kilkanaście tablic edukacyjnych. Grupy zorganizowane, mogą liczyć na wycieczkę z przewodnikiem Nadleśnictwa Mirosławiec.

Ruszamy dalej drogą leśną na północ. Docieramy do dojazdu pożarowego nr 4. Przy południowym brzegu jeziora Pogorzalskiego (Kocie,Kacze), ponownie spotykamy się z niebieskim szlakiem pieszym "Pętla Mirosławiecka" oraz rowerowy zielony Orle-Drzewoszewo, z którymi okrążamy jezioro od północy. Tutaj polecamy zaplanowanie odpoczynku na miejscu postoju z małą plażyczką. Drogami o dość dobrej nawierzchni (szuter. beton) docieramy do drogi wojewódzkiej 177, Po 300 metrach skręcamy w asfalt (drogowskazy kierujące do pomnika CASA). Docieramy do bram 12 BBSP w Mirosławcu i skręcamy za torami w lewo. Docieramy do Pomnika poświęcony ofiarom katastrofy samolot CASA. Tutaj węzeł szlaków; nasz rowerowy, oraz zielony Orle - Drzewoszewo i szlak pieszy niebieski "Pętla Mirosławiecka".

Pomnik znajduje się w miejscu tragedii, która rozegrała się 23 stycznia 2008 o godzinie 19:07. Tu zakończył się lot samolotu przewożącego uczestników 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP w Warszawie.  30 marca 2008 roku w miejscu katastrofy samolotu transportowego CASA C-295 M   odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 20 żołnierzy Sił Powietrznych. Głównym elementem jest głaz o wymiarach: 2 x 1,8 m  z tablicą z nazwiskami wszystkich tragicznie zmarłych żołnierzy, umieszczonych na stylizowanej lotniczej szachownicy. Na tablicy znalazła się również informacja o katastrofie oraz napis „Utraceni, lecz nie zapomniani… pokonani nie w walce, lecz przez los…”. Pomnik ustawiono dokładnie w miejscu katastrofy. Obok, z lewej strony głazu  postawiono duży drewniany krzyż a  z prawej strony statecznik z rozbitego samolotu z ocalałym numerem taktycznym "019".

Dalej poruszamy się drogą szutrową do asfaltowej ulicy. Po prawej główna brama 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych (wcześniej 12 Baza Lotnicza).  W bazie stacjonują bezzałogowce tzw. drony - wcześniej duża baza lotnictwa taktycznego. To tutaj odbywają się Pikniki Lotnicze, na które serdecznie zapraszamy. Dowództwo Bazy, bardzo angażuje się również w życie mieszkańców gminy Mirosławiec. Skręcamy w lewo i docieramy do Mirosławca Górnego. Jest to typowe osiedle wojskowe przy jednostce wojskowej. Ostatnio przechodzi sporo przemian. Na uwagę zasługuje odnowiony samolot - pomnik Lotnika z tablicą umieszczoną przy samolocie Lim-6M upamiętniającą żołnierzy, którzy zginęli w wojskowych wypadkach lotniczych. Za jego renowację odpowiedzialne były Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy. W ten projekt zaangażowała się Mirosławiecka jednostka wojskowa. Znajduje się tu również  tablica pamiątkowa, upamiętniająca stoczoną 1 marca 1945 roku ostatnią szarżę Pierwszej Warszawskiej Brygady Kawalerii z czołgami Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zwycięskiej bitwy o Borujsko, kamień poświęcony żołnierzom 1 P.P. 1 D.P.; 5,6 P.P. 2 D.P.; 2,3 batalionu czołgów Pierwszej Brygady Pancernej oraz czwartemu samodzielnemu pułkowi czołgów ciężkich poległych w walkach o Mirosławiec 10 lutego 1945 roku. Na bloku nr 13 osiedla znajdziecie również tablicę upamiętniająca ostatnią szarżę ułańską.

Przed ogródkami działkowymi, odchodzi od nas zielony szlak rowerowy w kierunku osady Orle, zaś my zmierzamy na południe asfaltową ulicą - potem DDR-ką. Po lewej mijamy cmentarz - tam umiejscowiony jest również cmentarz żydowski. Wjeżdżamy do Mirosławca ulicą Parkową. Za torami docieramy do końca naszej wędrówki przed Muzeum Walk o Wał Pomorski. Możemy podziwiać ekspozycję zewnętrzną czołg T-34/85, armaty z okresu działań wojennych. pomnik Samolot - SU22, upamiętniający 58 lat Związku Mieszkańców Mirosławca z Lotnictwem Wojskowym, oraz pomnik Matki Bożej Loretańskiej upamiętniający wszystkich lotników, którzy służyli i służą na polskim niebie. Tutaj również węzeł ze szlakami pieszymi; niebieski i zielony.

PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl