99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1055Nie polecam2

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

R-Z-ZWA/ZDR-307, rowerowy szlak zielony, Orle węzeł szlaków - Drzewoszewo, 35,3km

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 1,00 zł 1.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-Z-ZWA/ZDR-307

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-Z-ZWA/ZDR-307
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Węzeł szlaków - Orle - Jezioro Harcerskie (Gniewosz) - Mirosławiec Górny - Jezioro Pogorzalskie (Kocie.Kacze) - Toporzyk - Piecnik - Drzewoszewo
 4. NAZWA SZLAKU:
 5. POWIAT: Wałecki, Drawski
 6. GMINA: Mirosławiec, Wierzchowo, Kalisz Pomorski
 7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone.
 8. KOLOR: zielony
 9. ROK POWSTANIA: 2006
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
 12. DŁUGOŚĆ:  35,3 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku, oznakowanie bardzo dobre.
 14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Klasyfikujemy go jednak jako szlak MTB, czyli rowery szosowe i z wózkami mogą mieć problem z nawierzchnią na kilku odcinkach szlaku. Długość szlaku pozwala na miłą całodzienną wycieczkę, nawet dla niezbyt wprawionych rowerzystów. Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami turystycznymi. Szlak ma charakter liniowy. Łączy on ze sobą sieci szlaków Pojezierza Wałeckiego - gminach; Wałcz, Mirosławiec i Kalisz Pomorski. W dużej części przebiega lasami, po drogach o różnym rodzaju nawierzchni, od asfaltu po drogi gruntowe. Do atrakcji na szlaku można zaliczyć kościółek w Toporzyku, pomniki w Mirosławcu Górnym oraz jeziora leśne z plażami i miejscami odpoczynku. Mamy również fragment w rezerwacie przyrody Wielki Bytyń, z największym jeziorem Bytyń Wielki. Możemy również spotkać wolno żyjące stado żubrów, a może spotkać się z płochliwym wilkiem ? A wszystko to w bardzo zdrowym mikroklimacie leśnym. Szlak nadaje się oczywiście do wędrówek pieszych i nordic walking. Gmina Mirosławiec i Nadleśnictwo Mirosławiec zapraszają.


OPIS TECHNICZNY

Na trasie, wszystkie drogi są przejezdne. Ponad połowa to asfalty i szutry. Drogi leśne w dość dobrym stanie, jednak w miejscach po wycinkach drzew, są nierówne i rozjeżdżone przez ciężki sprzęt. Tutaj będą utrudnienia dla rowerów szosowych, graveli i z wózkami. Szlak idealnie nadaje się również do turystyki pieszej i uprawiania nordic walkingu.

Odcinek pierwszy, Orle - Mirosławiec Górny

Początek/koniec szlaku, umiejscowiony jest na węźle z czerwonym szlakiem rowerowym "Kaliskie Lasy" z kaliskiej sieci szlaków rowerowych, na skrzyżowaniu dojazdów pożarowych 1 i 9 (3km od wsi Orle). Ruszamy trochę nierówną drogą w kierunku wsi Orle. Na skrzyżowaniu z drogą powiatową Mirosławiec - Stara Korytnica, kierujemy się na wprost. Dochodzi do nas pieszy szlak niebieski "Pętla Mirosławiecka" oraz szlak zielony pieszy. Na uwagę zasługuje pałacyk myśliwski z 1906 roku, dla zamożnej rodziny szlacheckiej Oertzen. Obecnie prowadzone są w nim usługi hotelowe. Wyjeżdżamy drogą utwardzoną. Przy pałacyku odchodzi od nas szlak niebieski. Szutrową drogą pożarową nr 9, kierujemy się na północny wschód. Po koło 2 kilometrach skręcamy w prawo i gruntową drogą leśną, dojeżdżamy do malowniczego jeziorka leśnego Orla (Orłowo), przy którym możemy zrobić krótki odpoczynek. Ruszamy dalej na południe, wpierw leśną drogą gruntową, potem drogą utwardzoną (nawierzchnia różnej jakości). Dojazdem pożarowym nr 1 docieramy do skrzyżowania i skręcamy w lewo. Po chwili jesteśmy nad jeziorem Harcerskim (Gniewosz), z super zagospodarowaną plażą i parkingiem leśnym. To kolejne miejsce na odpoczynek, a w sezonie również na kąpiel. A być może i na biwak leśny, w razie potrzeby. Przy jeziorze ponownie spotykamy się z niebieskim szlakiem "Pętla Mirosławiecka". Kierujemy się do Mirosławca Górnego, wpierw dojazdem pożarowym 1, potem 8 (chwilowy wspólny przebieg ze szlakiem zielonym pieszym). Kierując się znakami naszego i niebieskiego szlaku docieramy do Mirosławca Górnego. typowego osiedla wojskowego przy dawnej 12 Bazie Lotniczej Wojska Polskiego - obecnie 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Ostatnio przechodzi sporo przemian. Na uwagę zasługuje odnowiony samolot - pomnik Lotnika z tablicą umieszczoną przy samolocie Lim-6M upamiętniającą żołnierzy, którzy zginęli w wojskowych wypadkach lotniczych. Za jego renowację odpowiedzialne były Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy. W ten projekt zaangażowała się Mirosławiecka jednostka wojskowa. Znajduje się tu również  tablica pamiątkowa, upamiętniająca stoczoną 1 marca 1945 roku ostatnią szarżę Pierwszej Warszawskiej Brygady Kawalerii z czołgami Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zwycięskiej bitwy o Borujsko, kamień poświęcony żołnierzom 1 P.P. 1 D.P.; 5,6 P.P. 2 D.P.; 2,3 batalionu czołgów Pierwszej Brygady Pancernej oraz czwartemu samodzielnemu pułkowi czołgów ciężkich poległych w walkach o Mirosławiec 10 lutego 1945 roku. Na bloku nr 13 osiedla znajdziecie również tablicę upamiętniająca ostatnią szarżę ułańską. Po dojściu do głównej ulicy skręcamy w kierunku jednostki wojskowej - tutaj węzeł ze szlakiem rowerowym czerwonym "Mirosławieckie Rosiczki" (pętla z Mirosławca) i pieszym niebieskim "Pętla Mirosławiecka".

Odcinek drugi, Mirosławiec Górny - Toporzyk

Docieramy do bram 12 BBSP w Mirosławcu i skręcamy w prawo. Drogą szutrową za oznakowaniem szlaków, docieramy do Pomnika poświęconego ofiarom katastrofy samolotu CASA. Pomnik znajduje się w miejscu tragedii, która rozegrała się 23 stycznia 2008 o godzinie 19:07. Tu zakończył się lot samolotu przewożącego uczestników 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP w Warszawie.  30 marca 2008 roku w miejscu katastrofy samolotu transportowego CASA C-295 M   odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 20 żołnierzy Sił Powietrznych. Głównym elementem jest głaz o wymiarach: 2 x 1,8 m  z tablicą z nazwiskami wszystkich tragicznie zmarłych żołnierzy, umieszczonych na stylizowanej lotniczej szachownicy. Na tablicy znalazła się również informacja o katastrofie oraz napis „Utraceni, lecz nie zapomniani… pokonani nie w walce, lecz przez los…”. Pomnik ustawiono dokładnie w miejscu katastrofy. Obok, z lewej strony głazu  postawiono duży drewniany krzyż a  z prawej strony statecznik z rozbitego samolotu z ocalałym numerem taktycznym "019".

Jedziemy dalej wraz z rowerowym szlakiem czerwonym,  wpierw szutrem potem od bramy technicznej 12BBSP asfaltem do drogi wojewódzkiej 177. Skręcamy w prawo i po 300 metrach w lewo - ponownie dołącza do nas niebieski szlak pieszy. Drogą betonową i utwardzoną docieramy do brzegów jeziora Pogorzalskiego (Kocie,Kacze). Tutaj polecamy zaplanowanie odpoczynku na miejscu postoju z małą plażyczką. Okrążamy jezioro od północy i na skrzyżowaniu z dojazdem pożarowym 4, kierujemy się na wschód wraz ze szlakiem pieszym niebieskim - szlak czerwony "Rosiczki Mirosławieckie" odbija w prawo w kierunku rezerwatu przyrody "Rosiczki Mirosławieckie" i Mirosławca. Szeroką drogą leśną o dość dobrej nawierzchni docieramy do Toporzyka. Przed wsią dołącza do nas czarny szlak pieszy. Na skrzyżowaniu węzeł szlaków turystycznych;

 • czarny pieszy im. Jednostek Pancernych Wojska Polskiego Wierzchowo - Próchnowo,
 • niebieski szlak pieszy "Pętla Mirosławiecka",
 • żółty szlak rowerowy "Żubrów" Toporzyk DW177,
 • zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo. 

We wsi, na niewielkim wzniesieniu znajdziemy perełkę - zabytek II klasy - kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1 poł. XVIII wieku, z zewnętrzną dzwonnicą i dzwonem z 1865 roku. Posiada konstrukcję zrębową, na kamiennym fundamencie. Wewnątrz strop belkowy i chór muzyczny oraz renesansowy ołtarz z amboną, wykonany w z 2 połowie XVII w.. Nieopodal umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz.

Odcinek trzeci, Toporzyk - Drzewoszewo

Skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez wieś, mijając po prawej kościółek. Na rozwidleniu dróg odchodzi od nas niebieski szlak pieszy. My za znakami szlaku rowerowego zielonego i pieszego czarnego kierujemy się na Piecnik, dość dobrą drogą utwardzoną. Wyjeżdżamy na asfalt i po 800 metrach "zdobywamy" wieś. Piecnik swoim rodowodem sięga średniowiecza. Stanowił on wraz z Próchnowem enklawę brandenburską na terenie Królestwa Polskiego. Z zabytków umiejscowiony jest tutaj park pałacowy z 1 połowy XIX wieku oraz szachulcowy kościół z XVIII wieku – chorągiewka na dachu ma datę 1710 rok. W parku, położonym nad jeziorem, który jest niewątpliwą atrakcją przyrodniczą wsi, znajdziemy dorodne okazy drzew w tym: lipy, klony, kasztanowce, świerki oraz dwa wielkie dęba o obwodach 620 i 500 cm. Park jest pozostałością założenia pałacowo-parkowego zniszczonego niestety w1945 roku – z dworu pozostały jedynie ruiny. W okolicach wsi toczyły się ciężkie walki podczas walk o przełamanie Wału Pomorskiego, podczas których zginęło wielu żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. We wsi znajduje się pomnik-głaz poświęcony tym wydarzeniom. We wsi możemy zanocować w całorocznej agroturystyce "U Reni" tel 600 155 945, zaś latem skorzystać z bazy turystycznej harcerzy z Hufca Trzcianka - Stanica "Harcówka". Przejeżdżamy za oznakowaniem naszego szlaku i czarnego pieszego przez wieś i przed szkołą, skręcamy w prawo. Dojeżdżamy gruntową drogą do drogi krajowej nr 10 i przecinamy ją. Jedziemy drogą asfaltową na Próchnowo. Po około kilometrze docieramy do węzła szlaków turystycznych:

 • czarny pieszy im. Jednostek Pancernych Wojska Polskiego Wierzchowo - Próchnowo,
 • niebieski szlak rowerowy "Wokół Jeziora Bytyń Wielki", Drzewoszewo-Drzewoszewo
 • żółty szlak rowerowy "Żubrów" Toporzyk DW177
 • zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo. 

Skręcamy w drogę utwardzoną wraz ze szlakami rowerowymi - czarny prowadzi dalej asfaltem do Próchnowa. Troszkę nierówną  drogą jedziemy przez las - dochodzi do nas zielony szlak pieszy "Bytyński", Próchnowo - Nakielno. Z całą bandą szlaków docieramy do łąk i dobrą drogą utwardzoną, do Drzewoszewa, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna bieg. Jest typową wsią letniskową i żeglarską. Oprócz plaży, znajdują się tu ośrodki wczasowe, przystanie żeglarskie, w sezonie działa sklep/bar. W sezonie letnim, możemy tutaj zaplanować nocleg i podziwiać malownicze zachody słońca, korzystając z plaży. To również duży węzeł szlaków turystycznych gminy Mirosławiec - jeden szlak pieszy zielony "Bytyński" Nakielno - Próchnowo oraz trzy rowerowe. Przechodzący  żółty "Żubrów", zaś swój bieg rozpoczyna/kończy zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo oraz , niebieski "Wokół Jeziora Bytyń Wielki" w formie pętli.


CO DALEJ ??

Opcji jest wiele, jednak na pewno spory problem w dotarciu do startu. Dlatego też musimy skorzystać z miksu szlaków, o dość sporej długości, aby powrócić na miejsce startu. Dlatego też proponujemy kilku dniową wyprawę. Dojazd szlakiem czerwonym rowerowym "Kaliskie Lasy" lub z Mirosławca, do naszego szlaku, pokonanie go do Drzewoszewa i dalszą wyprawę szlakami:

 • Żółtym rowerowym "Żubrów" do Toporzyka i powrót np. do Mirosławca.
 • Żółtym rowerowym zawrócić do asfaltu z Piecnika i ruszyć dalej do Mirosławca (opcja krótsza).
 • Niebieskim rowerowym "Wokół Jeziora Bytyń Wielki" do Nakielna, a stamtąd do stacji PKP w Strącznie i powrót do Kalisza Pomorskiego. Można oczywiście pokonać cały szlak :) i miksować dalej z żółtym rowerowym.

W przypadku odwrotnego pokonywania szlaku, proponujemy z zakończenia szlaku w Orlem, powrót do Mirosławca, lub skorzystanie z sieci szlaków rowerowych Kalisza Pomorskiego. Możemy również drogą leśną dostać się do Giżyna (skrócona opcja dostania się do czerwonego szlaku rowerowego "Kaliskie Lasy") i powrót do Kalisza Pomorskiego.

Jak widać opcji mamy wiele, więc sensownie przygotujmy sobie naszą wycieczkę, aby bez problemu ją zakończyć i zmierzyć swoje możliwości na posiadane umiejętności i siły. Skorzystajcie z linków do map szlaków Mirosławca, umieszczonych wyżej opisu.

PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl