R-N-ZWA-305, rowerowy szlak niebieski "Wokół Jeziora Bytyń Wielki", Drzewoszewo - Drzewoszewo, 35km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-N-ZWA-305

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-N-ZWA-305
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Drzewoszewo - Nakielno - Marcinkowice - Bytyń - Próchnowo - Drzewoszewo
  4. NAZWA SZLAKU: Wokół Jeziora Bytyń Wielki
  5. POWIAT: Wałecki
  6. GMINA: Mirosławiec, Wałcz, Tuczno
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone.
  8. KOLOR: niebieski
  9. ROK POWSTANIA: 2022
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2022
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2022
  12. DŁUGOŚĆ:  35,1 km (według GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku, oznakowanie bardzo dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Opisywany szlak należy do szlaków o średnim stopniu trudności. Klasyfikujemy go jako szlak MTB, czyli rowery szosowe i z wózkami mogą mieć problem z nawierzchnią na kilku odcinkach szlaku. Długość szlaku pozwala na miłą całodzienną wycieczkę, nawet dla niezbyt wprawionych rowerzystów. Szlak powstał w 2022 roku z inicjatywy Gminy Mirosławiec, który zaangażował do projektu sąsiadów i nadleśnictwa. I tak gminy; Mirosławiec, Wałcz, Tuczno, nadleśnictwa; Mirosławiec, Wałcz, Tuczno oraz Starostwo Powiatowe w Wałczu, sfinansowało prace nad powstaniem szlaku. Jak widać, jest to najnowszy szlak na Pojezierzu Wałeckim, jak i w całym zachodniopomorskim.

Szlak główny oznakowano niebieskim piktogramem szlaku rowerowego. Wykorzystano również czarny szlak pieszy jako mocniej terenowa trasa na odcinku Próchnowo-Nakielno. Dla każdego coś miłego. Szlak ma charakter okrężny, zaczyna się i kończy w Drzewoszewie. W 70% szlak przebiega po terenach rezerwatu przyrody Wielki Bytyń, obejmującego swoim zasięgiem jezioro Bytyń Wielki z okalającymi je lasami. Oprócz mnóstwa przyrody, leśnego mikroklimatu, czekają na nas również zabytki we wsiach na trasie. I oczywiście możliwość przygody - czyli stado wolno żyjących żubrów, a nawet płochliwe wilki. Zaś nad samym jeziorem ptactwo, w tym żurawie i bieliki. Jak widać atrakcji nam nie zabraknie. Szlak nadaje się oczywiście do wędrówek pieszych i nordic walking.

Jako bazę wypadową, proponujemy Noclegi nad Jeziorem Rezerwat 2.0 w Próchnowie. Bardzo fajne miejsce z super gospodarzami.


OPIS TECHNICZNY

Na trasie, wszystkie drogi są przejezdne. Ponad połowa to asfalty i szutry. Drogi leśne w dość dobrym stanie, jednak w miejscach po wycinkach drzew, są nierówne i rozjeżdżone przez ciężki sprzęt. Tutaj będą utrudnienia dla rowerów szosowych, graveli i z wózkami. Szlak idealnie nadaje się również do turystyki pieszej i uprawiania nordic walkingu.

Wycieczkę zaczynamy w Drzewoszewie. Jest typową wsią letniskową i żeglarską. Oprócz plaży, znajdują się tu ośrodki wczasowe, przystanie żeglarskie, w sezonie działa sklep/bar. W sezonie letnim, możemy tutaj zaplanować nocleg i podziwiać malownicze zachody słońca, korzystając z plaży. To również duży węzeł szlaków turystycznych gminy Mirosławiec - jeden szlak pieszy zielony "Bytyński" Nakielno - Próchnowo oraz trzy rowerowe. Przechodzący; żółty "Żubrów", oraz swój bieg rozpoczyna/kończy zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo i niebieski "Wokół Jeziora Bytyń Wielki".

Ruszamy w kierunku drewnianego mostu na Piławce. Początkowo asfaltem, potem drogą gruntową leśną i polną. Oprócz naszego szlaku, mamy żółty rowerowy "Żubrów" oraz pieszy zielony "Bytyński". Od mostku, poruszamy się dość dobrą drogą leśną. Po około 1,8km dojeżdżamy do dojazdu pożarowego nr 28. Szlak żółty odchodzi na północ w kierunku Dzikiej Zagrody, zaś my skręcamy w prawo wraz z zielonym szlakiem pieszym. Szeroką drogą leśną, o dość dobrej nawierzchni dojeżdżamy do ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem Bytyń Wielki. Mijamy również przystanie żeglarskie. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w kierunku centrum wsi. Po chwili wjeżdżamy na asfalt. Tutaj na skrzyżowaniu, przy kapliczce - węzeł szlaków turystycznych:

  • zielony szlak pieszy "Bytyński", Próchnowo - Nakielno (kończy/zaczyna swój bieg)
  • czarny szlak pieszy Wierzchowo - Nakielno (kończy/zaczyna swój bieg)
  • czerwony szlak pieszy im IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) – Człopa
  • czerwony szlak rowerowy Morzyce - Miłogoszcz (dojedziemy nim do Magicznej Górki - kierując się na Strączno)
  • niebieski szlak rowerowy "Wokół Jeziora Bytyń Wielki"

Jedziemy główną ulicą w kierunku centrum Nakielna. Jest wsią o tradycjach żeglarskich położoną na terenie gminy Wałcz - dojazd samochodem lub pieszo/rowerem z stacji PKP Strączno. Na uwagę zasługuje neogotycki kościół p.w. św. Wawrzyńca z zabytkowym cmentarzem przykościelnym. Podążając między zabudowaniami miejscowości możemy zauważyć zabytkową gorzelnię ze spichrzem folwarcznym z 2 połowy XIX wieku, zabytkowy dom podcieniowy (nr 6) oraz przeszło ponad 100 letni park pałacowy. A gdy udamy się na północ wsi, dojdziemy do brzegu jeziora i drewnianego domku, tzw. czatowni z której możemy obserwować jezioro i żyjące na nim ptactwo. Za kościołem skręcamy na pola i mamy odcinek ze wspólnym przebiegiem ze szlakami pieszymi; czarnym i czerwonym. Dość nierówną drogą polną dojeżdżamy do lasu. Tutaj czeka na nas dobra, utwardzona droga - dojazd pożarowy nr2. Po chwili szlaki pieszy odbijają w kierunku rezerwatu przyrody Wielki Bytyń. UWAGA, szlak czarny pieszy od tego miejsca, aż do okolic Stanicy Harcerskiej w Próchnówku, jest trasą terenową naszego szlaku. Mamy więc opcję pokonania trasy.

Jeśli trzymamy się naszego szlaku, utwardzoną drogą dojeżdżamy do asfaltu. Na tym odcinku szutru, dochodzi do nas ponownie pieszy szlak czerwony im. IV Dywizji Piechoty. Asfaltem dojedziemy do Strączna i Rutwicy (dalej do Tuczna), gdzie są stacje PKP. Możemy z nich dojechać do naszego szlaku, lub skrócić sobie wycieczkę. Skręcamy w praw, wjeżdżając w drogę polną, o nierównej i miejscami lekko piaszczystej nawierzchni - szlak pieszy kieruje się na Rutwicę. Po dotarciu do skraju lasu, dochodzi do nas czarny szlak pieszy (wersja terenowa naszego szlaku). Po około 800 metrach odbija ponownie do rezerwatu Wielki Bytyń. Nas czeka dość uciążliwa droga polna, miejscami mocno nierówna i wysypana miejscowo kamieniami i tłuczniem do Marcinkowic. Po nieco ponad 3 km, wjeżdżamy do wsi. Tutaj możemy chwilę odpocząć i zerknąć na ciekawe obiekty. Istniały już w wieku XIV. W źródłach historycznych występuje jako Marcinkowo. Pierwszymi właścicielami wsi byli Wedlowie-Tuczyńscy. W latach 1627-1628 wzniesiony został w latach 1627-1628, kościół pw Świętej Katarzyny  w stylu późnogotyckim z kamienia granitowego, jako jednonawowy, z dużą wieżą po zachodniej stronie. Ufundował go Andrzej Wedel-Tuczyński, w ramach akcji kontrreformacyjnej, a jednocześnie jako wotum bitwy pod Sztumem. Kościół ten obecnie jest jednym z cenniejszych zabytków w regionie waleckim. W roku 1640 pożar zniszczył wieś lecz determinacją i wolą mieszkańców szybko została odbudowana. W wieku XVIII istniał w Marcinkowicach okazały dwór, w którym rezydowali właściciele majętności tuczyńskiej: Mycielscy, Ponińscy, Skoroszewscy. W tych czasach (zapiski z 1789 roku) wieś liczyła 55 domostw. Do początków XX stulecia tutejszy majątek stanowił część dóbr tuczyńskich  a w XIX wieku był nawet główną rezydencją właścicieli Tuczna, gdyż zamek w Tucznie nie nadawał się już do zamieszkania. Po 1945 roku w dworze znajdowała się siedziba PGR-u, tu właśnie umieszczono biura jednego z największych w okolicy kombinatów rolnych, gospodarującego na 9.500 ha gruntów a następnie do 1991 roku, Kombinatu PGR Marcinkowice. Przy szosie prowadzącej do Tuczna znajduje się figurka św. Jana Nepomucena z 1775 roku. Na plebani zachowały się ciekawe dokumenty inwentarzowe z XVIII wieku. Przy zespole pałacowym zachowała się stara budowla gorzelni. Na przykościelnym placu, będącym dawniej cmentarzem, rośnie sporo wiekowych drzew, a największe z nich – lipa, ma pierśnicę o obwodzie powyżej 5 metrów. Warto wspomnieć także o 4-hektarowym dworskim parku z bogatym drzewostanem rodzimym i egzotycznym oraz częściowo zachowanymi dawnymi założeniami parkowymi. Rosną tu stare drzewa takie jak platany, buki, lipy drobnolistne. We wsi swój bieg rozpoczyna/kończy zielony szlak rowerowy Marcinkowice - Tuczno. W ten sposób włączamy szlaki wokół Jeziora Bytyń Wielki, do sieci szlaków gminy Tuczno.

Po zwiedzeniu Marcinkowic, skręcamy w kierunku Bytynia. Obecnie to ledwo kilka domów, w tym przedwojenne ruiny i duża hodowla. Dojeżdżamy dość mocno zniszczonym asfaltem, a w końcowej fazie brukiem. Skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Próchnowa. Na skraju lasu, możemy odbić do grodziska Bytyń. Niegdyś istniał tu mini szlak żółty rowerowy - obecnie w likwidacji. Dojedziemy tam drogą leśną - około 2,2km w jedną stronę. Nieopodal grodziska wiata leśna z oznakowanym dojściem na szczyt grodziska. W tym miejscu przechodzi również czarny szlak pieszy Wierzchowo-Nakielno. Położone jest u nasady półwyspu, przy zachodnim brzegu Jeziora Bytyńskiego. Jest to grodzisko wyżynne, stożkowate, usytuowane na naturalnym wzniesieniu, składające się z trzech elementów: właściwego stożka o stromych zboczach, fosy okalającej stożek w połowie wysokości wzniesienia i wału przylegającego bezpośrednio do fosy. Wał i fosa są najbardziej czytelne od strony południowej. Szczytowa część owalnego stożka jest wyraźnie spoziomowana. Wymiary: podstawa stożka - 75 x 80 m, powierzchnia części szczytowej 42 x 46 m, wysokość od lustra wody - 16 m, wysokość od dna fosy, w części południowej 6 m, w części zachodniej 11 m.  Obiekt jest nieznacznie zniwelowany i porośnięty gęstym lasem mieszanym. W starszej literaturze grodzisko figurowało pod miejscowością Marcinkowice. W 1926 r. Sandt stwierdził obecność pali drewnianych na odcinku 60 metrów, przy zachodnim brzegu Jeziora Bytyńskiego, w odległości około 100 m od grodziska.  

Ruszamy dalej naszym szlakiem. Czeka nas przejazd drogą na przemian utwardzoną, betonową i gruntową (miejscami piaszczystą). W planie jest jej remont. Po drodze dochodzi do nas czarny szlak pieszy Wierzchowo - Nakielno. Wspólnie kierujemy się w kierunku Próchnowa. Po drodze mijamy skrzyżowanie z wiatą, gdzie możemy odpocząć. Na tym skrzyżowaniu gdy skręcimy w lewo dojedziemy do Próchnówka. Gdy skręcimy w lewo, dojedziemy do do stanicy ZHP Hufca Piła. Gdy odpowiednio wcześniej zgłosimy chęć przybycia, na pewno uda się rozbić namiot, załatwić nocleg , jak i coś do przekąszenia dyżurnego Bosmana.

Po 500 metrach docieramy do skraju lasu. Początkowo utwardzoną drogą, następnie betonową docieramy do Próchnowa. Mijamy zabudowę folwarku i pałacu. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie na ławeczce możemy odpocząć, lub zerknąć na walory wsi. Wieś istniała z pewnością już na początku XIV wieku, gdyż wzmianki z roku 1337 informują, iż w tym czasie wieś  jest już niemal opustoszała. Prawdopodobnie jest to efekt przygranicznych konfliktów, które w latach 1325 – 1335 były tu bardzo nasilone. W ramach przeciwdziałania wyludnianiu wsi chłopi, którzy pozostali w Próchnowie, otrzymali czteroletnie zwolnienie od wszelkich podatków. Wieś ta, wraz z Piecnikiem, do roku 1772  stanowiła brandenburską enklawę na terytorium Rzeczypospolitej. Była to konsekwencja traktatu zawartego w 1368 roku. Mimo to, majątek próchnowski jako lenno dzierżyli od 1490 roku do połowy XVII wieku. Próchnowo spolonizowali Wedlowie z Tuczna. W późniejszych latach właściciele wsi zmieniali się dość często.  Jeden z dziedziców tutejszego majątku, rotmistrz von Reckow, w końcu XIX wieku wzniósł tu własnym sumptem niewielką świątynię  ewangelicką. Dziś jest  to filialny kościół pw. Serca Pana Jezusa. We wsi zachował się natomiast  neoklasycystyczny pałac z II połowy XIX stulecia oraz interesujący, ze względu na egzotyczne gatunki roślin park dworski. Jest to rozległy teren, pocięty jarami. Znajdują się tam interesujące okazy drzew i krzewów, zarówno krajowych jak i egzotycznych. Występują tam m.in.: buki (obwód do 450 cm), lipy, brzozy, graby, dęby (obwód do 600 cm), tzw. jedlice Douglasa (do 450 cm), żywotniki, modrzewie, a także limby, jodły białe, sosna czarna, leszczyna czerwonolistna, jabłoń jagodowa oraz kasztanowiec japoński. Nad jeziorem Bytyń Wielki umiejscowiona jest jedna z trzech plaż, co umili nam odpoczynek. Na skrzyżowaniu węzeł szlaków turystycznych; niebieski rowerowy "Wokół Jeziora Bytyń Wielki", czarny pieszy im. Jednostek Pancernych WP, Wierzchowo-Nakielno, oraz kończący/rozpoczynający bieg zielony szlak pieszy "Bytyński", Próchnowo-Nakielno.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Jedziemy asfaltową drogą w kierunku północnym, wraz ze szlakami pieszymi; czarnym i czerwonym. Na wysokości kościoła, mijamy po lewej czerwony budynek dawnej szkoły - pewnie będzie można tam znowu kiedyś przenocować, a gospodarze są bardzo mili. Wyjeżdżamy ze wsi. Czeka nas ponad 2,5km krętej drogi - uwaga na ruch samochodów, które potrafią tu szybko jechać pomimo ograniczenia prędkości. Kilkukrotnie zbliżamy się do brzegów jeziora Bytyń Wielki, z malowniczymi widokami. Przy parkingu leśnym dochodzi do nas żółty szlak rowerowy "Żubrów", a na chwilę odbija zielony szlak pieszy idący bliżej jeziora. Po chwili jesteśmy na węźle szlaków:

  • czarny pieszy im. Jednostek Pancernych Wojska Polskiego Wierzchowo - Próchnowo,
  • niebieski szlak rowerowy "Wokół Jeziora Bytyń Wielki", Drzewoszewo-Drzewoszewo
  • żółty szlak rowerowy "Żubrów" Toporzyk DW177
  • zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo. 

Skręcamy w drogę utwardzoną wraz ze szlakami rowerowymi - czarny prowadzi dalej asfaltem do Piecnika. Troszkę nierówną  drogą jedziemy przez las - dochodzi do nas zielony szlak pieszy "Bytyński", Próchnowo - Nakielno. Z całą bandą szlaków docieramy do łąk i dobrą drogą utwardzoną, do Drzewoszewa, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna bieg. Jest typową wsią letniskową i żeglarską. Oprócz plaży, znajdują się tu ośrodki wczasowe, przystanie żeglarskie, w sezonie działa sklep/bar. W sezonie letnim, możemy tutaj zaplanować nocleg i podziwiać malownicze zachody słońca, korzystając z plaży. To również duży węzeł szlaków turystycznych gminy Mirosławiec - jeden szlak pieszy zielony "Bytyński" Nakielno - Próchnowo oraz trzy rowerowe. Przechodzący  żółty "Żubrów", zaś swój bieg rozpoczyna/kończy zielony szlak rowerowy Orle - Drzewoszewo oraz niebieski "Wokół Jeziora Bytyń Wielki" w formie pętli.


PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl