MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-N-ZWA-083, szlak pieszy niebieski, Mirosławiec - Mirosławiec, 44,7km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZWA-083
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1127-n
- PRZEBIEG SZLAKU: Mirosławiec - Orle - Jezioro Gniewosz (Harcerskie) plaża - Mirosławiec Górny - Jezioro Pogorzalskie (Kocie,Kacze) - Toporzyk - Jezioro Kacze - Toporzyk - Jezioro Okuninek - Hanki - Setnica - Jezioro Kosiakowo plaża - Mirosławiec.
- NAZWA SZLAKU: Pętla Mirosławiecka
- POWIAT: Wałecki
- GMINA: Mirosławiec
- NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone, ścieżki.
- KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
- DŁUGOŚĆ: 44,7 km
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2018 roku, oznakowanie bardzo dobre
- LINKI ZEWNĘTRZNE: ZDJĘCIA ZE SZLAKU 2018 .
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Dlaczego warto powędrować tym szlakiem ? Prowadzi sporymi odcinkami leśnymi, z urozmaiconą rzeźbą terenu, zabytkami i leśnymi jeziorami. Praktycznie w całości dostępny dla turystyki rowerowej – tylko miejscowe utrudnienia. Warto zwiedzić Mirosławiec a szczególnie ciekawe muzeum „Walk o Wał Pomorski”. Już przed wejściem mini skansen z armatami, czołgiem i samolotem. Mirosławiec to węzeł szlaków pieszych i rowerowych, szlak kajakowy rzeką Korytnicą co umożliwia na kilkudniowy pobyt. Szlakiem dojdziemy do miejsca katastrofy samolotu CASA. Łącząc wypoczynek z turystyką aktywną, na pewno nie zapomnimy tego miasta z okolicami. A nocleg ? Oprócz kwater czy agroturystyki w okolicy, warto spędzić przynajmniej jedną noc w Galerii Rozmaitości. Jest to bardzo nietypowy hotel w Mirosławcu o bardzo nietypowej stylizacji zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej. Podczas wędrówek pieszych i rowerowych, możecie skorzystać z plaż na leśnych jeziorach, a nawet rozbić tam namiot. A do tego dość mocno rozbudowana sieć szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych), umożliwiająca realizację różnych wariantów wypraw. Szlak zaskoczy każdego, w każdej chwili !
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Mirosławiec (muzeum) – Orle
Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, utwardzone, brukowane.
Wędrówkę warto zacząć zwiedzeniem samego Mirosławca. Miasto związane jest już z okresem średniowiecznym, lecz obecnie najbardziej związane jest z wojskiem. Stanowiło również ważny element Wału Pomorskiego podczas II Wojny Światowej. Przy PKS umiejscowiony jest zabytkowy kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – budowla zbudowana przez von Blankenburgów w 1721 r. z neogotycką wieżą dobudowaną w latach 1883-1885. W jednonawowym kościele z dwiema kaplicami znajdują się XVIII-wieczna chrzcielnica i chór muzyczny. Ponadto warto zwiedzić wystawę Muzeum Walk o Wał Pomorski z Salą Historii Lotnictwa Wojskowego w Mirosławcu i odnowioną ekspozycją terenową, oraz Regionalny Ośrodek Żubra, prowadzone przez Ośrodek Kultury w Mirosławcu. Na uwagę zasługuje również; majdan zamkowy Wedlów z ok. 1375 r. otoczony mokrą fosą z reliktami średniowiecznego zamku i barokowego zespołu pałacowo-parkowego, cmentarz rodowy von Blankenburgów na Górze Piaskowej z XIX w., oraz nazywany potocznie "Domem Grobów" cmentarz żydowski z XVII i XVIII w..
Z miasta wychodzimy meandrującym uliczkami szlakiem. Po dwóch kilometrach asfaltowej drogi, skręcamy w dojazd ppoż nr 1. Wędrując lasem docieramy do Łowicza Wałeckiego. Tutaj węzeł z zielonym szlakiem pieszym, którym możemy podążyć do bazy nad jeziorem Kosiakowo. Ze wsi wychodzimy brukiem. idąc za znakami szlaku docieramy do kolejnego malowniczego jeziora leśnego Orle Wielkie, następnie lasem, do osady Orle. Tutaj węzeł z zielonym szlakiem rowerowym Orle - Drzewoszewo. Na uwagę zasługuje pałacyk myśliwski z 1906 roku, dla zamożnej rodziny szlacheckiej Oertzen. Obecnie prowadzone są w nim usługi hotelowe.
Za pałacykiem, skręcamy w prawo i wchodzimy ponownie na tereny leśne. Po kilku kilometrach, docieramy do jeziora Gniewosz, nazywanego Harcerskim. Tutaj duże miejsce odpoczynku oraz piękna plaża z pomostem. Świetne miejsce na odpoczynek
Odcinek drugi, Orle - Pomnik Katastrofy Casa
Odcinek łatwy, drogi utwardzone i gruntowe.
Za pałacykiem, skręcamy w prawo i wchodzimy ponownie na tereny leśne. Po kilku kilometrach, docieramy do jeziora Gniewosz, nazywanego Harcerskim. Tutaj duże miejsce odpoczynku oraz piękna plaża z pomostem. Świetne miejsce na odpoczynek, a być może nawet i biwak. Tutaj również węzeł z zielonym szlakiem rowerowym Orle - Drzewoszewo. Lasem dochodzimy zabudowań Mirosławca Górnego, typowego osiedla wojskowego przy dawnej 12 Bazie Lotniczej Wojska Polskiego - obecnie 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Jest to typowe osiedle wojskowe przy jednostce wojskowej. Ostatnio przechodzi sporo przemian. Na uwagę zasługuje odnowiony samolot - pomnik Lotnika z tablicą umieszczoną przy samolocie Lim-6M upamiętniającą żołnierzy, którzy zginęli w wojskowych wypadkach lotniczych. Za jego renowację odpowiedzialne były Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy. W ten projekt zaangażowała się Mirosławiecka jednostka wojskowa. Znajduje się tu również tablica pamiątkowa, upamiętniająca stoczoną 1 marca 1945 roku ostatnią szarżę Pierwszej Warszawskiej Brygady Kawalerii z czołgami Pierwszej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte zwycięskiej bitwy o Borujsko, kamień poświęcony żołnierzom 1 P.P. 1 D.P.; 5,6 P.P. 2 D.P.; 2,3 batalionu czołgów Pierwszej Brygady Pancernej oraz czwartemu samodzielnemu pułkowi czołgów ciężkich poległych w walkach o Mirosławiec 10 lutego 1945 roku. Na bloku nr 13 osiedla znajdziecie również tablicę upamiętniająca ostatnią szarżę ułańską. Po dojściu do głównej ulicy skręcamy w kierunku jednostki wojskowej - tutaj węzeł ze szlakami rowerowymi; zielony Orle-Drzewoszewo oraz czerwony "Mirosławieckie Rosiczki" (pętla z Mirosławca). Przed bramą bazy lotniczej, skręcamy w drogę utwardzoną i wraz ze szlakami rowerowymi docieramy do pomnika, upamiętniającego katastrofę wojskowego samolotu CASA, który wydarzył się 23 stycznia 2008 roku. Pomnik znajduje się w miejscu tragedii, która rozegrała się 23 stycznia 2008 o godzinie 19:07. Tu zakończył się lot samolotu przewożącego uczestników 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP w Warszawie. 30 marca 2008 roku w miejscu katastrofy samolotu transportowego CASA C-295 M odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 20 żołnierzy Sił Powietrznych. Głównym elementem jest głaz o wymiarach: 2 x 1,8 m z tablicą z nazwiskami wszystkich tragicznie zmarłych żołnierzy, umieszczonych na stylizowanej lotniczej szachownicy. Na tablicy znalazła się również informacja o katastrofie oraz napis „Utraceni, lecz nie zapomniani… pokonani nie w walce, lecz przez los…”. Pomnik ustawiono dokładnie w miejscu katastrofy. Obok, z lewej strony głazu postawiono duży drewniany krzyż a z prawej strony statecznik z rozbitego samolotu z ocalałym numerem taktycznym "019".
Odcinek trzeci, Pomnik Katastrofy Casa – Toporzyk
Odcinek łatwy, droga betonowa, brukowana, gruntowa. Wspólne przebiegi i węzły ze szlakami rowerowymi.
Przechodzimy na druga stronę torów kolejowych (uwaga - należy zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo). Drogami leśnymi od nawierzchni gruntowej do betonowej docieramy do Jezioro Pogorzalskiego (Kocie,Kacze), przy którym znajduje się miejsce odpoczynku z drewnianymi ławeczkami. Dobrą drogą leśną docieramy do wsi Toporzyk - przed wsią węzeł z czarnym szlakiem pieszym. Brukiem docieramy do skrzyżowania w centrum wsi. Wieś jest ważnym węzłem szlaków turystycznych gminy Mirosłąwiec. Przechodząprzez nią dwa szlaki piesze; nasz oraz czarny Wierzchowo-Nakielno im. Jednostek Pancernych Wojska Polskiego, oraz dwa szlaki rowerowe; zielony Orle-Drzewoszewo oraz zaczynający/kończący swój bieg żółty szlak rowerowy "Żubrów" Toporzyk-DW177 k. Hanek. We wsi, na niewielkim wzniesieniu znajdziemy perełkę - zabytek II klasy - kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1 poł. XVIII wieku, z zewnętrzną dzwonnicą i dzwonem z 1865 roku. Posiada konstrukcję zrębową, na kamiennym fundamencie. Wewnątrz strop belkowy i chór muzyczny oraz renesansowy ołtarz z amboną, wykonany w z 2 połowie XVII w.. Nieopodal umiejscowione są zabudowania dawnego dworu oraz XIX wieczny cmentarz.
Odcinek czwarty Toporzyk - Mirosławiec
Odcinek łatwy, droga asfaltowa, utwardzona, brukowana, gruntowa.
Wychodzimy ze wsi w kierunku południowym - szlaki odchodzą w kierunku Piecnika i Lipia. Przecinamy drogę krajową nr 10 - uwaga na duży ruch samochodów, i wędrujemy dobrą drogą utwardzoną do wsi Hanki, mijając po drodze malownicze jeziorko Okuninek (Wkuknik) z miejscem odpoczynku, oraz krzyżujący się z nami szlak rowerowy żółty Toporzyk-DW1777 k. Hanek "Żubrów". Dochodzimy do drogi wojewódzkiej 177 (Tuczno-Mirosławiec) w miejscowości Hanki. Nad wsią z zachowanym historycznym układem urbanistycznym, góruje kościół odbudowany w miejscu wcześniej zniszczonego. Jeden z jego dzwonów datowany jest na XVI wiek. Tuż za kościołem, na wzgórzu kościelnym znajdziemy pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym podczas I Wojny Światowej. We wsi, możemy spotkać zabudowę ryglową, starą gorzelnię i zabytkowy XIX wieczny cmentarz. Skręcamy w prawo i przy cmentarzu schodzimy z asfaltu w drogę leśną. Po drodze mijamy kolejne malownicze jeziorko leśne - Hanki. Przy jeziorze warto spojrzeć w prawo, i wypatrzeć stary cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Mimo że zdewastowany, stanowi świadectwo historii tej niewielkiej, bezludnej już dzisiaj miejscowości - Setnicy. Znajdziemy tutaj ładne nagrobki, tak charakterystyczne dla dawnych, niemieckich mieszkańców ziem. Wychodzimy z lasu i starym, brukowanym traktem, przechodzimy przez osadę Setnica (dawniej wieś), z której zachowały się dwa domy mieszkalne. Jeden coraz bardziej popada w ruinę, drugi (Gajówka Setnica) stanowi własność prywatną i jest użytkowany/wynajmowany w sezonie letnim. Przy dokładniejszej eksploracji osady, możemy znaleźć pozostałości folwarku oraz pałacu. Wychodzimy z Setnicy w kierunku jeziora Kosiakowo, wpierw drogą leśną, potem z innymi szlakami - utwardzoną. Docieramy do największej plaży gminy Mirosławiec. Nowo zagospodarowana w 2022 roku, posiada pełną infrastrukturę rekreacyjną. Tutaj kolejny węzeł szlaków turystycznych; rowerowy czerwony "Mirosławickie Rosiczki", zielony pieszy oraz początek szlaku kajakowego Korytnicą. Po odpoczynku ruszamy w kierunku Mirosławca. Do centrum wchodzimy ulicą Sprzymierzonych, dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Zamkową (na prawo pozostałości majdanu zamkowego, jeszcze dalej grobowiec rodu Blankenburgów). Po dojściu do drogi krajowej nr 10 skręcamy w lewo dochodzimy ponownie do muzeum Walk o Wał Pomorski. Jeśli wcześniej, nie zapoznawaliśmy się z wystawą muzeum Walk o Wał Pomorski, koniecznie warto wejść i zapoznać się z wojenną historią miasta i okolicy. Możemy rownież podziwiać ekspozycję zewnętrzną czołg T-34/85, armaty z okresu działań wojennych. pomnik Samolot - SU22, upamiętniający 58 lat Związku Mieszkańców Mirosławca z Lotnictwem Wojskowym, oraz pomnik Matki Bożej Loretańskiej upamiętniający wszystkich lotników, którzy służyli i służą na polskim niebie. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie