P-S-ZWA-113, szlak pieszy czarny, Wałcz - Magnetyczna Górka, 17,9km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-S-ZWA-113

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  P-S-ZWA-113
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Wałcz dworzec - Most Kłosowski - Dąb Piastowski - Jez. Smolno Wielkie - Jez. Smolno Małe - jez. Samicko - rz. Pilca - Magnetyczna (Magiczna) Górka
  4. NAZWA SZLAKU: Do Magnetycznej Górki
  5. POWIAT: Wałecki
  6. GMINA: Wałcz, miasto Wałcz
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe
  8. KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: 1998
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
  12. DŁUGOŚĆ: 17,9 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2012 roku oznakowanie w terenie oceniliśmy jako dostateczne (miejscowo brakuje oznakowania), zaś na odcinku miejskim niedostateczne.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Na pokonanie szlaku potrzebujemy od 4 do 6 godzin, w zależności od tempa marszu. Łączy Wałcz, z niewątpliwą atrakcją okoli - Magnetyczną Gorą, nazywaną również Magiczną. Ale to nie wszystko. Czekają na nas atrakcje przyrodnicze, w tym wiele pomnikowych drzew, wiszący Most Kłosowski nad jeziorem Raduń, zabytkowa zabudowa miasta Wałcz i jak to bywa w tym miejscu bunkry Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Całość uzupełnią malownicze widoki, nad mijanymi jeziorami. Bardzo przyjemny szlak na wędrówkę pieszą lub rowerową.

Na szlaku węzły ze szlakami:

  • Czerwony pieszy im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) - Człopa
  • Niebieski pieszy Wokół Wałcza, pętla Wałcz Raduń
  • Żółty pieszy Wałcz Ostrowiec
  • Zielony pieszy Wałcz - Wiesiółka
  • Czerwony rowerowy Morzyca - Miłogoszcz

OPIS SZLAKU

Początek szlaku znajduje się w Wałczu przy dworcu kolejowym i autobusowym - tutaj również węzeł szlaków pieszych:

  • Żółty Wałcz - Ostrowiec (początek/koniec szlaku)
  • Zielony Wałcz - Wiesiółka (początek/koniec szlaku)
  • Czarny Wałcz - Magnetyczna (Magiczna) Górka (początek/koniec szlaku)

Od dworca kolejowego, ruszamy na zachód. Nasz szlak na odcinku miejskim, stał się swoistym szlakiem miejskim, meandrującym uliczkami Wałcza. Od dworca kierujemy się do Jeziora Zamkowego i idziemy wzdłuż niego alejką na południe. Dochodzimy do Muzeum Ziemi Wałeckiej, potem mijamy neogotycki kościół z 1900 r. Dalej maszerujemy w kierunku pl. Wolności, przy którym znajduje się ratusz z 1890 r., oraz neogotycki kościół z 1865 r. Następnie ulicami Rzeczną i Chłodną docieramy do jeziora Raduń. Tutaj spotykamy się z niebieskim szlakiem pieszym Wokół Wałcza. Przechodzimy promenadą wzdłuż jego brzegu. Po chwili nasz szlak odbija w lewo, w kierunku ul. Zdobywców Wału Pomorskiego, głównej ulicy miasta. Łączymy się tutaj z pieszym szlakiem czerwonym - skręcamy w prawo. Po drodze przechodzimy obok cerkwi pw. Świętej Trójcy - dawnej ewangelickiej kaplicy cmentarnej z XIX wieku. Na uwagę zasługuje cmentarz poewangelicki z ładnie zachowanym układem nekropolii, nagrobkami i starodrzewem. Tuż przed lasem, mijamy cmentarz wojenny Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Za nim ścieżką przez las podążamy na północ, do jeziora Raduń. Łączymy się ponownie ze szlakiem niebieskim. Dochodzimy do pierwszej atrakcji na szlaku - wiszącej przeprawy pieszej nad jeziorem Raduń, Mostu Kłosowskiego z 19786 roku o długości 85 metrów. Fajnie idzie się, lekko bujającym mostem na drugi brzeg jeziora. Tutaj miejsce odpoczynku z wiatami. Znajdziemy tu również dwa rozbite schrony bojowe Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej.

Ruszamy dalej na nasz szlak. Przy moście wzdłuż brzegu jeziora Raduń, odchodzi od nas czerwony szlak pieszy. Wędrujemy za oznakowaniem szlaku czarnego i niebieskiego, przez las, mijając stacje ścieżki przyrodniczo-leśnej, przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Leśnej „Morzycówka” oraz leśne jeziorko Raduń Małe z miejscem odpoczynku. Przechodzimy przez tory czynnej linii kolejowej Szczecin-Wałcz - należy zachować szczególną ostrożność. Za torami zobaczymy skupisko pomnikowych drzew, w tym pozostałości pradawnego Dębu Piastowskiego. Możemy sobie wyobrazić potęgę drzewa o obwodzie ponad 7,4 metra. Niestety w 1902 roku ostatecznie został powalony przez wichurę i pomimo starań przyrodników, ulega cały czas rozkładowi, dając nowe życie leśne. Drogą leśną dochodzimy do szutrowej drogi leśnej i skręcamy w lewo - szlak niebieski w prawo do Wałcza. Po około kilometrze skręcamy w lewo/skos i drogami leśnymi po około 4km, dochodzimy do węzła ze szlakiem czerwonym pieszym w okolicy jeziora Smolno Wielkie. Wędrujemy dość dobrą drogą leśną wzdłuż brzegów jezior. Za Smolnym Małym, skręcamy w lewo - szlak prowadzi na wprost do Nakielna. Przechodzimy mostkiem nad rzeczką Pilca - część Wałeckiej Pętli Kajakowej. Docieramy do drogi asfaltowej Nakielno-Strączno. Wraz z rowerowym szlakiem czerwonym, dochodzącym od Nakielna, przecinamy asfalt. Przed nami kilka kilometrów leśnej drogi, miejscami trochę piaszczystej i nierównej. Ponownie dochodzimy do asfaltu Tuczno-Strączno. Za znakami szlaku pieszego i rowerowego skręcamy w prawo. Mijamy zabytkowy wiadukt kolejowy i po kilkuset metrach jesteśmy e miejscu końca/początku szlaku, przy Magnetycznej Górce (nazywana również Magiczną). Jest to również idealne miejsce na odpoczynek - znajduje się tu parking leśny z wiatą turystyczną, oraz tablica informacyjna o tej atrakcji turystycznej. A może sami zobaczycie, samodzielnie wtaczające się pod górkę samochody, które na tym odcinku testują tą anomalię magnetyczną.

Co dalej ?

Mamy kilka opcji. Najprościej jest dojść asfaltem do przystanku kolejowego w Strącznie, linii kolejowej Szczecin - Piła, skąd możemy wrócić do domu, czy na miejsce starty wycieczki. Proponujemy jednak nieoznakowaną trasę do przystanku. Wracamy do wiaduktu, przechodzimy pod nim i skręcamy w lewo (kierunek północno-wschodni). Wędrujemy wzdłuż brzegów jeziora Strączno, mijając umocnienia Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej, które oczywiście warto poeksplorować. Nie odchodzimy od linii kolejowej dalej niż 300 metrów. Mniej więcej w połowie jeziora, skręcamy w kierunku torów o dochodzimy dp przystanku kolejowego.

Możemy również skorzystać z sieci szlaków turystycznych i ruszyć na dalszą wycieczkę, jeśli mamy jeszcze siły, lub trasę pokonujemy rowerem.  Niestety czerwony szlak rowerowy Wałcz Morzyce - Miłogoszcz, jest bardzo słabo oznakowany. Możemy nim wrócić do Wałcza przez Nakielno, lub pojechać na tereny gminy Tuczno (tam wpakować się do pociągu).

Inną opcją jest powrót do Wałcza, spotkanym wcześniej, czerwonym szlakiem pieszym, wzdłuż jeziora Raduń - niestety ta opcja tylko  dla piechurów. Przy wizji w 2020 roku, stwierdziłem, że droga z czasem zarasta, jest mocno zryta przez dziki i odcinkami pełna powalonych drzew. Ale można iść pasem umocnień ziemnych i bunkrów nieopodoal szlaku, aż do końca toru kajakowego. Jest to bardzo fajna atrakcja.

W przypadku rowerzystów, lub piechurów na kilkudniowej wycieczce z plecakiem, proponuję skierować się do Nakielna. Tutaj duży węzeł szlaków pieszych i rowerowych, które umożliwią Wam wędrówki, wokół jeziora Bytyń Wielki, czy na malownicze tereny gmin; Mirosławiec, Tuczno lub Wierzchowo. Oczywiście po noclegu i odpoczynku w bazie noclegowej wsi. Szlaki z których możemy skorzystać:

  • Czarny szlak pieszy im. Jednostek Pancernych Wojska Polskiego, Nakielno - Wierzchowo
  • Zielony szlak pieszy Bytyński, Nakielno - Próchnowo
  • Czerwony szlak pieszy im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) - Człopa
  • Czerwony szlak rowerowy, Wałcz Morzyce - Miłogoszcz
  • Niebieski szlak rowerowy Wokół Jeziora Bytyń Wielki, pętla Drzewoszewo, przez Nakielno

 


OBIEKTY NA SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU

Magnetyczna Górka nazywana także Magiczną, lub Czarodziejską Górką, to niesamowite miejsce, którego fenomen polega na złudzeniu, że zaparkowane samochody lub inne przedmioty zdają się same poruszać pod górę pozornie łamiąc prawa fizyki. Jedną z pierwszych polskich magicznych górek odkryto niedaleko Wałcza w 1991 roku, kiedy to pewien turysta pijąc wodę przypadkowo upuścił butelkę i zauważył jokoby zaczęła się ona poruszać w górę wzniesienia.Brak punktów odniesienia na horyzoncie, a także drzewa pochylone nieco ku ziemi sprawiają, że człowiek postrzega drogę jako idącą pod górę, choć w rzeczywistości jest ona opadająca. Potwierdzają to również pomiary geodezyjne przeprowadzone na górce w okolicach Wałcza, z których wynika, że punkt brany za szczyt wzniesienia jest w rzeczywistości położony niżej niż ten, który jest brany za jego podnóże, a 90% przydrożnych drzew w tym miejscu jest pochylonych w kierunku podłoża. To niezwykłe miejsce, w którym prawa fizyki nie mają zastosowania. 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl