MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-Y-ZWA-085, szlak pieszy żółty, Wałcz-Ostrowiec, 13km
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZWA-085
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1129-y
- PRZEBIEG SZLAKU: Wałcz PKP - rz. Dobrzyca - jez. Smolno - Jez. Lubianka - Ostrowiec
- NAZWA SZLAKU: brak
- POWIAT: Wałecki
- GMINA: Wałcz
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: lata 80-te, XX wieku
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
- DŁUGOŚĆ: 13 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2012 roku oznakowanie oceniliśmy jak dostateczne. W paru miejscach brakuje oznakowania, co może spowodować zły kierunek wędrówki. Przy jeziorze Łubianka, zarastające ścieżki leśne i zanikające drogi.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków łatwych. W przewodnikach i opisach podawana jest długość około 14 km, ze względu na urozmaicenie powierzchni przebiegu szlaku. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin. Na trasie dwukrotnie przekroczymy rzekę Dobrzycę, którą prowadzi szlak kajakowy. Na drugim odcinku będziemy wędrowali wzdłuż jeziora Lubianka, zaś na pierwszym dojdziemy do południowych brzegów jeziora Smolno. Szlak doskonale nadaje się do pokonania rowerem, aczkolwiek musimy zwrócić uwagę na urozmaicenie terenu z kilkoma podjazdami i zjazdami oraz trudniejszym odcinkiem wzdłuż brzegów jeziora Lubianka. Można również potraktować jako świetna trasę nordic walking czy nawet biegową. Nie zabraknie również pozostałości militarnych z okresu II wojny Światowej jak i gratki przyrodniczej. Do Ostrowca możemy dojść z Wałcza szlakiem pieszym czerwonym a następnie niebieskim. Szlak przebiega po terenie pagórkowatym, oraz długimi odcinkami dróg w lesie głównie sosnowym z rosnącymi brzozami wzdłuż drożni i nad brzegiem jeziora. Sam Ostrowiec do również dobra baza noclegowa oraz punkt wypadowy do spływów kajakowych. Szczegóły o szlaku w opisie.
OPIS SZLAKU
Początek szlaku znajduje się w Wałczu przy dworcu kolejowym i autobusowym - tutaj również węzeł szlaków pieszych:
- Żółty Wałcz - Ostrowiec (początek/koniec szlaku)
- Zielony Wałcz - Wiesiółka (początek/koniec szlaku)
- Czarny Wałcz - Magnetyczna (Magiczna) Górka (początek/koniec szlaku)
Od dworca kolejowego, wychodzimy w kierunku północnym. Na skrzyżowaniu ulic; 1 Maja i Ciasnej, skręcamy w prawo. Przechodzimy przez tory kolejowe. Mijamy wpierw jednostkę wojskową, następnie ogródki działkowe i dochodzimy do drogi ekspresowej S10. Za drogą, wchodzimy w las, który będzie nam towarzyszył prawie do końca naszego szlaku. Za parkingiem leśnym z miejscem odpoczynku, dochodzimy do meandrującej rzeki Piławki. Po pagórkowatym terenie docieramy do mostu nad rzeką Dobrzycą (nieco wcześniej Piławka, wpływa do niej). Za mostem kolejne miejsce odpoczynku. Możemy tutaj zobaczyć powalony w 2010 roku pomnik przyrody - dąb Kapitan Bruski ps. Grab. Te ponad 300 letnie drzewo, było świadkiem wielu wydarzeń. Leśnicy z jego konarów zrobili ogrodzenie, a leżący pień, stał się miejscem nowego, leśnego życia. W korzeniach i podstawie pnia, nieznana osoba zrobiła kapliczkę. Za mostem, odchodzi od nas czerwony szlak pieszy, który prowadzi linią umocnień wzdłuż jeziora Lubianka - ponownie spotykamy się przy południowych brzegach jez. Smolno.
Wędrujemy dalej dobrą, leśną drogą, docierając do skrzyżowania przy południowych brzegach jez. Smolno. Po lewej zobaczymy schrony bojowe Wału Pomorskiego / Pozycji Pomorskiej (w promieniu , zaś po prawej mogiły żółnierzy radzieckich.m, znajdziemy 5 bunkrów, broniących przejścia pomiędzy jeziorami Smolno - Lubianka). Bardziej wprawni turyści piesi, mogą powędrować dalej szlakiem czerwonym do Przesmyku Śmierci, pomiędzy jeziorami Smolno i Zdbiczno, wrócić na szlak od wschodniej strony jeziora Smolno. To dodatkowe 2,7km.
Jeśli nie skręcamy w prawo, i za oznakowaniem wędrujemy na południe dojazdem pożarowym nr 2. Wędrujemy borem sosnowym, mijając po prawej jezioro Lubianka. W pewnym momencie skręcamy w zarastającą ścieżkę, w kierunku brzegów akwenu - rowerzystom proponuję jazdę dalej drogą główną. Możemy sobie na chwilę przysiąść na brzegu i podziwiać panoramę na jezioro. Po kilkuset metrach, wracamy na główną drogę, mijając po drodze pozostałości stanicy harcerskiej. Po 500 metrach wychodzimy z lasu na drogę asfaltową - w prawo można pójść na plaże nad jeziorem. Docieramy ponownie do rzeki Dobrzycy - miejsce rozpoczęcia/zakończenia spływu kajakowego. Dochodzimy do drogi krajowej nr 22 i skręcamy w kierunku centrum wsi. Mijamy kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej i docieramy do przystanku autobusowego, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Tutaj również węzeł z niebieskim szlakiem pieszym Ostrowiec - Leśniczówka Wałcz.
Co dalej ?
Możemy wrócić autobusem do Wałcza, jednak proponujemy przedłużenie wyprawy w oparciu o szlak niebieski. Przez wieś, poprowadzi was do nasypu przedwojennej linii kolejowej Wałcz -Złotów. Jest to malownicza trasa, z mocno militarnym akcentem. Docieramy nim do wiaduktu - tutaj zmieniamy szlak. Dalsza trasa z wykorzystaniem szlaku zielonego i czerwonego pieszego, którymi wrócimy na dworzec kolejowy w Wałczu.
OBIEKTY NA SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie