MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
Chatki i bazy studenckie
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-Z-ZWA-084, szlak pieszy zielony, Wałcz - Wiesiółka, 12,1km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZWA-084
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1128-z
- PRZEBIEG SZLAKU: Wałcz PKP - Grupa Warowna Cegielnia - Grupa Warowna Marianowo - Czapla Młyn - Wiesiółka
- NAZWA SZLAKU: brak
- POWIAT: Wałecki
- GMINA: Wałcz
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: lata 80-te, XX wieku
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
- DŁUGOŚĆ: 12,1 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2012 roku oznakowanie oceniliśmy jak dostateczne. W paru miejscach brakuje oznakowania, co może spowodować zły kierunek wędrówki.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w kilka godzin, wraz z powrotem do Wałcza. Trasa o stosunkowo dobrej nawierzchni, nadaje się na wycieczkę rowerową. Można podzielić ją na dwie części. Pierwszą militarną, drugą typowo leśną.
Część militarną możemy zwyczajnie "przejść", jednak polecamy głębszą eksplorację. Czeka na nas moc bunkrów Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Na pewno warto skorzystać z oferty Skansenu Grupa Warowna Cegielnia, tzw. Czapa Hitlera. Wejście jest za opłatą, jednak czeka na nas możliwość zwiedzenia obiektów militarnych z przewodnikiem (można również bez). Wydłuży nam to wędrówkę, ale atrakcja niewątpliwa. Następnie mamy cały ciąg wysadzonych schronów bojowych wzdłuż szlaku. Warto jednak przy jeziorze Chmiel Duży, odbić ze szlaku, na drugą Grupę Warowną - Marianowo. Za jeziorem Chmiel Mały, odchodzimy do części militarnej szlaku. Czeka nas bór sosnowy, oraz kilka ciekawych zabytków.
OPIS SZLAKU
Początek szlaku znajduje się w Wałczu przy dworcu PKP - tutaj również węzeł szlaków pieszych:
- Żółty Wałcz - Ostrowiec (początek/koniec szlaku)
- Zielony Wałcz-Wiesiółka (początek/koniec szlaku)
- Czarny Wałcz - Magnetyczna (Magiczna) Górka (początek/koniec szlaku)
Ulicami Wałcza podążamy w kierunku południowym - wspólny odcinek ze szlakiem czerwonym. Przechodzimy przez tory, i po kilometrze jesteśmy przy skansenie fortyfikacyjnym - Grupa Warowna Cegielnia. Warto zwiedzić ten kompleks bunkrów i schronów bojowych Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Na miejscu wystawa historyczno-militarna, oraz ścieżka do zwiedzania obiektów na zewnątrz i w środku. Warto zwiedzanie połączyć z jedną, z wielu imprez, jakie organizują ci fascynaci.
Po zwiedzeniu skansenu, ruszamy dalej na szlak. Chwilowo poruszamy się ścieżkami pośród bunkrów i skarp - może być problem z oznakowaniem. Docieramy do nasypu po dawnej linii kolejowej Wałcz-Płytnica-Złotów, rozebranej w 1945 roku w ramach reparacji wojennych dla Związku Radzieckiego. Skręcamy w lewo - tutaj mamy dwa szlak i rowerowe; niebieski i czerwony. Przed nami droga na nasypie kolejowym. Mijamy malownicze jeziora; Chmiel Duży i Mały, mokradła, zalesione wyrobiska i skarpy. A pośród nich, cała masa bunkrów. Warto odbić tutaj w prawo, do Grupy Warownej Marianowo - niestety wysadzona, ale i tak jest co zobaczyć. Docieramy do wiaduktu. Szlak pieszy czerwony odbija w lewo, szlak rowerowy czerwony na wprost - niebieski troszkę dalej w prawo, zaś my za wiaduktem skręcamy w prawo. Ścieżką, dochodzimy po chwili do drogi leśnej i ponownie z niebieskim szlakiem rowerowym, wędrujemy malowniczym borem sosnowym, mijając leśne jeziorka. Po dotarciu do asfaltu skręcamy w lewo i wchodzimy do Czapla Młyn. Tutaj na uwagę zasługują ruiny zabytkowego młynu/lemieszarni na Dobrzycy, oraz cmentarz poewangelicki. Za cmentarzem skręcamy w prawo i drogą gruntową, docieramy do drogi asfaltowej Czechyń - S10. Skręcamy w prawo. Ponownie przechodzimy nad Dobrzycą. Mijamy odrestaurowany XIX wieczny pałac z parkiem dworskim. Dochodzimy do przystanku autobusowego, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. W Wiesiółce węzeł z czarnym szlakiem pieszym Wiesiółka - Piła, wielkopolskiej sieci szlaków pieszych.
Co dalej ?
Możemy wrócić autobusem do Wałcz (jednak pewnie dość rzadko jeździ). Wrócić naszym szlakiem do Wałcza. Zaś Harpagany piesze, pewnie pójdą dalej do Piły :). Możemy również wrócić do Wałcza bez szlaku, co jest fajnym wyjściem w tej sytuacji. jednak najbardziej polecamy spłynąć kajakiem po Dobrzycy, Z Ostrowca do Wiesiółki i wrócić szlakiem pieszym do Wałcza.
OBIEKTY NA SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe