P-N-ZS/ZST/ZGR-043, szlak pieszy niebieski, Szczecin Zdunowo - Szczecin Zdroje, 35,2km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZS/ZST/ZGR-043

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZS/ZST/ZGR-043
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1056-n
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Zdunowo PKP - rzeka Płonia - Szczecin Jezierzyce - Szczecin Śmierdnica - Leśniczówka Kołówko - Leśna Szosa - Sienna Droga - Binowo - Kołowo - Królewski Bruk - wieża telewizyjna - - Zbójny Trakt - Kijewko węzeł szlaków - Świętochowskiego - wiadukt - Klęskowo - Dęby Krzywoustego - Głaz Grońskiego - Szczecin Zdroje PKP.
  4. NAZWA SZLAKU: im. Stanisława Grońskiego (Szlak Górski)
  5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Gryfiński, Stargardzki
  6. GMINA: Szczecin, Stare Czarnowo, Kobylanka
  7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg, czasem przełaj.
  8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2012 częściowo, 2014 na terenie miasta Szczecin (Lasy Miejskie)
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ:  35,2 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 roku oznakowanie dobre na terenie miasta Szczecin. Na terenie Puszczy Bukowej niedostateczne. Oznakowanie stare, częściowo znikło po wycinkach. Doświadczony turysta powinien go pokonać - najlepiej z mapą. Utrudnienie przy leśniczówce Kołówko (brak znaków). Przy jazie na rzece Płoni - teren prywatny, przejście nielegalne - właściciel usunął oznakowanie szlaku. ZMIANA PRZEBIEGU SZLAKU ! Zgodnie z przepisami RDOŚ, doszło do formalnej zmiany szlaku w okolicach Jeziora Glinna. Obecnie szlak nie prowadzi wzdłuż brzegów jeziora Glinna, które często są zalane i bagniste. Został skrócony i prowadzi tylko i wyłącznie drogą Sienną. Niestety w terenie jest oznakowanie stare. Na niniejszej mapce jest aktualny przebieg szlaku, jak i na nowej mapie drukowanej Puszczy Bukowej.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE: https://www.youtube.com/watch?v=CbnNIcxVHlc  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_im._Stanis%C5%82awa_Gro%C5%84skiego 

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak przebiega po terenach dwóch puszcz; Bukowej i Goleniowskiej. W Szczecińskim Parku Krajobrazowych, wędrujemy meandrującymi drogami, pośród wzgórz bukowych, wąwozami strumieni, rezerwatami przyrody .... Puszcza Goleniowska to piękny krajobrazowo szlak doliną Płoni. Oprócz mocy przyrodniczych atrakcji, czeka na nas kilka zabytków i oczywiście dobry, kondycyjny marsz. Szlak można pokonać rowerami, jednak szosówki odpadają, a w wielu miejscach rower trzeba poprowadzić, a nawet przenosić np. przez zwalone drzewa. Na pewno warto chociaż raz powędrować szlakiem Stanisława Grońskiego, nazywanego też Szlakiem Górskim. Kim był patron szlaku ? Znanym alpinistą, który po wojnie propagował turystykę górską oraz krajoznawstwo w szczecińskim PTT a następnie w PTTK. Założył Szczeciński Klub Wysokogórski, prowadził wiele wycieczek i rajdów po znanych i nieznanych miejscach w Szczecinie i okolicach. Zginął  w Alpach, podczas zimowej wyprawy z Klubem Wysokogórskim w 1957 roku. Wędrując po dzisiejszych szlakach, możesz być pewny, że wiele z nich projektował Stanisław Groński. Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów, z innymi szlakami pieszymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.


 

ZAPRASZAM WAS DO POMOCY I STWORZENIA OPISU SZLAKU I OBIEKTÓW NA SZLAKU

 


PATRON SZLAKU

Stanisław Groński urodził sie 7 września 1907 w Drohobyczu. Pochodził z rodziny góralskiej spod Zakopanego. Już mając 7 lat chodził z rodzicami na dalekie wędrówki po górach. Do szkoły średniej uczęszczał w Drohobyczu, następnie studiował we Lwowie prawo i handel zagraniczny. Po studiach, w 1932 r, rozpoczął prace w kolejnictwie.

Zarówno w okresie studiów jak i w późniejszych latach interesował się problematyką gór: był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i jako jeden z czołowych alpinistów brał udział w latach: 1932, 1936, 1937 i 1957 w wyprawach w Alpy, a w roku 1934 - w góry Atlasu.

Obdarzony dużym wzrostem, koleżeński, zawsze chętny do pomocy, zyskał przydomek "Mojżesz". Wśród polskich taterników był autorytetem ze względu na liczne przejścia w Tatrach oraz przetarcie nowych szlaków w wielu niebezpiecznych partiach gór. W okresie wojny brał udział w walkach Polski Podziemnej. Jego doskonała znajomość gór i trudnych przejść wielokrotnie przydawała się naszym partyzantom.

Po wojnie osiedlił się wraz z rodziną w Szczecinie i nadal pracował w PKP. Potrafił zgromadzić wokół siebie grupę pasjonatów zainteresowanych turystyką górską, stając się jednym z najwybitniejszych krajoznawców na Pomorzu. Początkowo działał zarówno w PTT (Polskim Towarzystwie Tatrzańskim) jak i PTK (Polskim Towarzystwie Krajoznawczym), a następnie (po połączeniu się obu tych organizacji) w PTTK. Pełnił tam wiele funkcji na szczeblu Oddziału i Okręgu (był m.in. prezesem Oddziału Szczecińskiego).

Wspólnie z Wincentym Zającem założył Szczeciński Klub Wysokogórski, a z Bolesławem Czwójdzińskim organizował pierwsze na Pomorzu Zachodnim schronisko turystyczne. Znał doskonale Szczecin i jego zabytki, pomniki przyrody i miejsca historyczne. Oprowadzał po mieście wycieczki, szkolił kadry nowych przewodników.

Organizował piesze wycieczki w okolice Szczecina, a zwłaszcza do Puszczy Bukowej. Tutaj też rozpoczął akcję znakowania szlaków turystycznych. Łącznie na terenie Puszczy Bukowej wyznakował 300 km szlaków. Stanisław Groński był autorem pierwszego przewodnika po Puszczy Bukowej pt. "Knieja Bukowa". Był również nauczycielem dla licznych adeptów taternictwa (treningi odbywały się najczęściej na ścianie sztucznej groty w Szczecinie Zdrojach).

Stanisław Groński był doskonałym gawędziarzem i wykładowcą. Miał liczne pogawędki radiowe, spotkania z młodzieżą i dorosłymi. Po Szczecinie i okolicach oprowadził tysiące ludzi z całej Polski zaszczepiając w nich miłość do Pomorza Zachodniego. Co roku jeździł w góry - głównie w Tatry, które kochał szczególnie. Razem z kolegami przygotowywał również polskie wyprawy w inne, wyższe góry świata.

W 1957 r. uczestniczył w wyprawie Klubu Wysokogórskiego w Alpy, gdzie podczas trawersowania Mount Blanc zginął wraz z dwoma jugosłowiańskimi kolegami. Przypuszczalnie porwała go lawina. W tym samym czasie zginął równiez jego przyjaciel, kompozytor Wawrzyniec Żuławski, który śpieszył mu na ratunek. Pomimo poszukiwań ciała nie odnaleziono.

W 1959 r. ufundowano tablicę pamiątkową na głazie w Kniei Bukowej, który został nazwany jego imieniem. Imię Stanisława Grońskiego otrzymał w 1970 r. Dom Turysty PTTK w Szczecinie. W 1981 r nadano Jego imię jednej z ulic w Szczecinie Płoni, a w 1996 r. - Szkole Podstawowej nr 74 na Os. Bukowym. Szkoła to organizuje co roku Zlot Krajoznawczy im. Stanisława Grońskiego. Tablice poświęcone Stanisławowi Grońskiemu znajdują się również w Alpach oraz na cmentarzu tatrzańskim pod Osterną i na cmentarzu w Chamonix.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 3

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl