R-S-ZGL-314, szlak rowerowy czarny, Modrzewie - Swięta, 12km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-S-ZGL-314

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  R-S-ZGL-314
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Modrzewie - Bolesławice - Święta
  4. NAZWA SZLAKU:
  5. POWIAT: Goleniów
  6. GMINA: Goleniów
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, bruk
  8. KOLOR: czarny
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2023
  12. DŁUGOŚĆ: 12  km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie jednokierunkowe. W 2023 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako niedostateczne. Na całej długości kilka znaków drogowych. Szlak zweryfikowany przez Michała Niklasa, za co serdecznie dziękuję.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNEhttp://goleniow.pl/dla-turystow/turystyka-aktywna/szlaki-rowerowe

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak jest najkrótszym na terenie gminy Goleniów. W sumie łączy on Modrzewie, że Świętą nad Odrą. Prowadzi nas wzdłuż malowniczych łąk torfowych. Na szlaku kilka ciekawostek oraz węzeł z Wojewódzkimi Trasami Rowerowymi; Blue Velo oraz Dookoła Zalewu Szczecińskiego, mające w tym miejscu wspólny przebieg.


OPIS SZLAKU

Początek/koniec szlaku umiejscowiony jest na początku wsi Modrzewie - od strony Goleniowa.  Ruszamy asfaltem na zachód. Na początku, przy zagrodzie  nr 1, możemy zobaczyć dwa, stare cisy. Na skrzyżowaniu, przy terenie sportowym, znajdziemy oznakowanie budowanej Wojewódzkiej Trasy Rowerowej - obecny przebieg (01.2023) jest taki jak na naszej mapie (alternatywny). Po zakończeniu budowy wzdłuż brzegów jeziora Dąbie, zostanie przeniesiony na właściwy przebieg. Za skrzyżowaniem, wjeżdżamy na DDR-kę. Jedziemy dalej drogą wojewódzką 111. Na skrzyżowaniu skręca ona w północ w kierunku Stepnicy i Wolina. My wędrujemy na wprost.  Jedziemy dalej opuszczając wieś. Przed nami droga asfaltowa idąca pośród łąk, pastwisk i pól, poprzedzielanych rowami, miedzami na których rosną wierzby, olchy, osiki. Przejeżdżamy przez wieś Bolesławice. Za wsią po lewej, 100 metrów od stojących przy drodze jaworu i wierzby, na łące rośnie wspaniały rozłożysty dąb. Tylko on pozostał na straży miejsca po dawnym, całkowicie zniszczonym poniemieckim cmentarzu ewangelickim. Jedziemy dalej drogą. Po obu stronach drogi zarośnięte rowy, wiele drzew przydrożnych, tworzących niewielkie kępy. A pośród nich pasące się koniki polskie, oraz włochate bydło. Dojeżdżamy do Stawów Długich. Pewnie kiedyś wybierano stąd torf. Dziś to teren wędkarski. Jest tu też sporo łabędzi, kaczek, łysek, czapli i perkozów. Miłośnicy przyrody, na pewno spędzą tu chwilę czasu, obserwując przez lornetkę życie ptactwa. Po chwili docieramy do Świętej. Po prawej, na niewielkim wzniesieniu, mijamy dość dobrze zachowany cmentarz poniemiecki z lapidarium. Przejeżdżamy przez wieś, mijając kilka zabytkowych budynków z przełomu XIX i XX wieku, w tym dwór z początków XX wieku i resztki zabudowy folwarcznej.. Kończy się wieś, a droga którą jedziemy rozchodzi się w kierunku zachodnim, ukośnie w prawo i w lewo. Prawa prowadzi do kaplicy kościelnej, lewa do przystani nad Odrą (Domiążą). Jedziemy dalej drogą w kierunku przystani, kończy się asfalt, dalej wiedzie już droga brukowa, kończąca się nad samą rzeką. Tutaj znajdowała się kiedyś przystań, z której przed wojną korzystały statki i barki. Dzisiaj to mocno zniszczone nabrzeże. Od lat w planach jest zbudowanie w tej okolicy przeprawy przez Odrę. Tutaj koniec/początek naszego szlaku.


OBIEKTY NA SZLAKU - POMÓŻ NAM STWORZYĆ OPISY

Święta. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1754 roku, wtedy wieś była własnością Szczecina, a następnie prywatną własnością wielu posiadaczy ziemskich (Schwank, Marquardt, Camp, Kickebusch). Tereny w okolicach Świętej rozciągające się wzdłuż zachodniej strony Domiąży zostały w roku 1312 nadane przez księcia Otto I miastu Szczecin. Miasto wówczas sprowadziło tu pierwszych kolonistów, którzy na osuszonych terenach zakładają pierwszą osadę.  Przed II wojną światową Święta należała do Dominium Langenberg G.m.b.H., w  którego to skład wchodziły również dwie okoliczne wioski Kamieniska i Jedliny. Znajdowała się tutaj przystań dla barek i statków, folwark i dwór z parkiem, fabryka torfu, cmentarz, a przy porcie zespół budynków magazynowych. Parostatkiem, można było wówczas  popłynąć do pobliskiego Inoujścia, oraz Polic, Żelechowej, Glinek. Podczas II wojny światowej w obrębie wsi zostały usytuowane stanowiska obrony przeciwlotniczej, broniącej przed nalotami alianckimi Zakładów Benzyny Syntetycznej "Hydrierwerke Stettin-Politz", znajdujących się po drugiej stronie Domiąży. Przy wjeździe do miejscowości Święta, obok sklepu, znajduje się podstawa działa i bunkier amunicyjny. Na północy zachowała się również część baterii przeciwlotniczej ze schronami amunicyjnymi. W dniach od 7, do 29 marca 1945 roku, toczyły się tutaj zacięte walki o przyczółek Święta (Bruckenkopf Langenberg). Obecna zabudowa blokowa pochodzi z okresu PRL - wieś popegeerowska (spore zniszczenia podczas walk II WŚ). Zachowały się resztki przystani promowej nad Odrą, budynek szkoły, kaplica oraz dwór z początków XX wieku i resztki zabudowy folwarcznej. Na uwagę zasługuje teren przedwojennego cmentarza, gdzie oprócz grobów mieszkańców, znajdują się przeniesione z okolicznych cmentarzy nie istniejących już wsi,  nagrobki z cmentarzy okolicznych, nie istniejących już wsi - działania członków Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „ Biały Grosz”. Więcej informacji o wsi - "Biały Grosz".


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl