R-Y-PMI-325, szlak rowerowy żółty Śladami Radusza, 13,3km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-Y-PMI-325

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  R-Y-PMI-325
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
  3. PRZEBIEG SZLAKU Mokrzec szkółka leśna - Las Wandów - drogi leśne po Raduszu - Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec - Mokrzec szkółka leśna
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Śladami Radusza - Pętla 1 (krótsza)
  5. POWIAT: Międzychodzki
  6. GMINA: Międzychód
  7. NAWIERZCHNIE: drogi utwardzone i gruntowe, miejscami piaszczyste i strome.
  8. KOLOR: czarny rower na białym tle, ze znakiem kierunkowym - żółty
  9. ROK POWSTANIA: 2008
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
  12. DŁUGOŚĆ: 13,3 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze pętli, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku oznakowanie oceniam, jako dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE: mapa do pobrania , film - https://www.youtube.com/watch?v=NQdi_IlPN2E

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Śladami Radusza, powstał z inicjatywy Nadleśnictwa Międzychód. Utworzono dwie pętle; krótszą żółtą, oraz dłuższą niebieską. Nadają się do jednodniowych wędrówek pieszych i rowerowych. Zapraszamy na ten historyczno-edukacyjny szlak po lasach Puszczy Noteckiej. A po wycieczce warto skorzystać z oferty Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Mokrzec - www.miedzychod.szczecin.lasy.gov.pl . Zapoznajmy się z historią największej wsi w Puszczy Noteckiej, która znikła podczas II Wojny Światowej, po zajęciu przez Niemców.

Radusz powstał 320 lat temu, czyli około 1700 roku na prawie olenderskim około 10-12 km na północ od Międzychodu, czyli w samym sercu Puszczy Noteckiej i była to największa puszczańska wieś. Pierwsi osadnicy przyjechali do Radusza z Dolnego Śląska i zajęli się przede wszystkim karczowaniem lasów i osuszaniem terenów. Jak duża była to wieś, niech świadczy fakt, że pod koniec XIX wieku zamieszkiwało ją 689 osób żyjących w 77 gospodarstwach, w większości wyznania protestanckiego. Niektóre z nich zajmowały ponad 100 ha powierzchni. W Raduszu funkcjonował kościół, szkoła, trzy karczmy, urząd stanu cywilnego, czy poczta. Po I wojnie światowej, kiedy na mapę świata powróciła Polska, część mieszkańców Radusza wyjechała do Niemiec. Wówczas ich gospodarstwa zajęli Polacy. W Raduszu powstał wówczas budynek polskiej Straży Granicznej. Po wybuchu II wojny światowej, w 1940 roku, większość mieszkańców Radusza została wysiedlona przez Niemców, a niemieckich gospodarzy przeniesiono do innych miejscowości. Wkrótce potem zabudowania rozebrano, a pola zalesiono. Dlaczego ? Otóż wysocy rangą dygnitarze III Rzeszy Niemieckiej postanowili urządzić sobie w Puszczy Noteckiej tereny polowań. Przeszkadzało im to, że w środku lasu może znajdować się fragment cywilizacji. Po wojnie mieszkańcy Radusza nie wrócili do swojej miejscowości. Dokończono jej rozbiórkę, a cegły trafiły na odbudowę Warszawy. Część z nich została także wykorzystana do budowy dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie. Dziś po Raduszu zostały tylko ukryte w lasach fundamenty, które świadczą o tym, że w tym miejscu toczyło się życie. Zwracają też uwagę zdziczałe drzewa owocowe, bzy i kasztanowce rosnące w monolicie sosnowym. Zachował się też budynek z 1890 roku, w którym od 2007 roku działa – prowadzona przez Nadleśnictwo Międzychód i stworzona staraniem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej, Izba Pamięci Wsi Radusz, w której można znaleźć pamiątki po mieszkańcach wsi.

Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • Czarny pieszy Do Dębów Koleńskich, Kolno Międzychodzkie - Kukułka
  • Brązowy rowerowy Do Kopalni Wanda, Zwierzyniec DW198 - Zatom Nowy
  • Niebieski rowerowy Śladami Radusza Pętla 2

OPIS SZLAKU

Tak też na szlaku ustawiono drogowskazy i tablice informacyjne, kierujące i opisujące poszczególne miejsca na trasie. W zależności od wybranej trasy, spotkamy:

  • Kamień „Święto lasu" – kamień upamiętniający pierwsze obchody święta lasu z 29 kwietnia 1933 r. Wydarzenie było zwieńczeniem prac zalesieniowych prowadzonych tutaj w związku z gradacją strzygoni choinkówki, która w latach 20. XX w. zniszczyła blisko 70% powierzchni Puszczy Noteckiej.
  • Strażnica – po powstaniu wielkopolskim i podpisaniu traktatu wersalskiego w 1919 r. przez powiat międzychodzki wyznaczono granicę polsko-niemiecką. W 1930 r. wybudowano tutaj okazałą siedzibę Straży Granicznej. Placówka w Raduszu liczyła 11 strażników, którzy do patrolowania używali rowerów. Strażnicę rozebrano w okresie powojennym pozostawiając jedynie fundamenty.
  • W leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu znajduje się jeden, spośród niewielu ocalałych, kamieni granicznych, na którym widnieją wykute litery P i D, oznaczających położenie państwa polskiego i niemieckiego.
  • Zakręcona sosna – niezwykła sosna zwyczajna o ciekawym, zawiniętym w pętelkę kształcie.
  • Osadnictwo olęderskie – tablica edukacyjna z informacjami o prawach osadnictwa olęderskiego obowiązujących w Raduszu. Podstawowymi zasadami było m.in. zachowanie wolności osobistej, stosunek równorzędności wobec feudała oraz umowa dzierżawy gruntu nawet do kilkudziesięciu lat.
  • Historyczne centrum Radusza – pozostało po osadzie leśnej Radusz. Pod koniec XIX w. wieś Radusz liczyła sobie 90 domów zamieszkanych przez ponad 600 osób. Był tam kościół, urząd stanu cywilnego, poczta, największa szkoła w powiecie, trzy karczmy, dwa młyny, kuźnia. Radusz był bardzo zamożny, utrzymujący się przede wszystkim z rolnictwa. Powierzchnia gospodarstwa wynosiła przeważnie około 80 ha, niektóre dochodziły nawet do kilkuset hektarów. W czasie II wojny światowej cała wieś została wysiedlona przez Niemców.
  • Cmentarz – w centrum wsi, tuż przy szkole i kościele znajdował się i zachował do tej pory. To jeden z najcenniejszych reliktów Radusza. Niestety większość mogił jest zdewastowana. Jeszcze nie tak dawno były tu piękne żeliwne krzyże. Dziś zachowały się jedynie nagrobki i efektowne płyty nagrobkowe, charakteryzujące się bardzo starannym wykończeniem oraz urozmaiconymi kształtami.
  • Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu – znajduje się w liczącej blisko 100 lat leśniczówce, gdzie znajdziemy wystawę pamiątek po wsi Radusz, a w niej m.in. tabliczki z numerami domów, kawałki porcelany, przedmioty użytkowe, dokumenty i zdjęcia. W Ośrodku odbywają się także zajęcia prowadzone przez międzychodzkich leśników.

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS SZLAKU


OBIEKTY NA SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl